Oracle byder 47 milliarder ? men får ikke lov

Både Bea Systems og Siebel var potentielle opkøbsmål for Oracle, der allerhelst vil have PeopleSoft og er parat til at give godt 47 milliarder for konkurrenten. Oracles topchef Larry Ellison siger, at Oracle køber op for bedre at kunne konkurrere med Microsoft og IBM.

Målet for Oracle er at overtage PeopleSoft, men Oracles opkøbsambitioner stopper ikke her, hvilket Oracle topchef Larry Ellison gjorde klart under en afhøring i mandags.

Afhøringen fandt sted i forbindelse med den verserende sag, hvor det amerikanske justitsministerium forsøger at sætte en stopper for Oracles fjendtlige overtagelsesforsøg af PeopleSoft. Oracle har budt godt 47 milliarder kroner, men hverken PeopleSoft eller det amerikanske justitsministerium mener, at den handel er en god idé.

Frygter for konkurrencen

PeopleSoft vil gerne selv bestemme, hvem der skal sidde for bordenden i virksomheden, mens det amerikanske justitsministerium frygter, at en sammenlægning af de to konkurrenter Oracle og PeopleSoft vil gå ud over konkurrencen på markedet for virksomhedssoftware og drive priserne i vejret.

Oracles økonomidirektør Jeff Henley sagde under høringen, at Oracle havde overvejet at købe softwarehusene Lawson Software og J.D. Edwards et par måneder før, virksomheden bød på PeopleSoft.

Som bekendt snuppede PeopleSoft J.D. Edwards for næsen af Oracle, hvilket sandsynligvis ikke har stemt Larry Ellison mildere overfor PeopleSoft. I retten erklærede Ellison, at han anser PeopleSoft som det bedste strategiske match for Oracle.

Køb mig sagde Tom Siebel

Ifølge Larry Ellison henvendte Tom Siebel (Siebel Systems) sig selv til Ellison og forsøgte at sælge ham sin virksomhed Siebel Systems.

Derudover blev der fremlagt et detaljeret memo skrevet til Oracles bestyrelse i april i år. Dokumentet beskriver en række andre virksomheder, det kunne være værd for Oracle at overtage udover PeopleSoft, Lawson og Bea heriblandt: Sybase, Documentum (nu overtaget af EMC), Business Objects, Cerner Corp. Og Systems & Computer Technology. Siebel var ikke nævnt i memoet.

Lykkes det ikke for Oracle at få fingre i PeopleSoft, er der altså stadig mange mindre fisk derude, der kan håbe eller frygte, at Larry kigger forbi med checkhæftet.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S