Kæmpe-underskuddet vokser: Uber taber tre milliarder kroner om måneden

Uber taber mere end tre milliarder kroner hver eneste måned.

Artikel top billede

Mens Uber plages af flere og flere møgsager, fosser pengene ud af den amerikanske virksomheds kasse.

Ifølge nyhedsbureauet Reuters viser Ubers seneste kvartalsregnskab et tab på 1,46 milliarder dollar.

Det svarer til et tab på 3,06 milliarder kroner om måneden.

Dermed er virksomhedens tab steget med 400 millioner dollar - eller 2,5 milliarder kroner - i forhold til det forgående kvartal,.

Uber oplever dog tilsyneladende stadigvæk en stigende popularitet hos forbrugerne. Således viser regnskabet ifølge Reuters en omsætningsfremgang på 14 procent til 2 milliarder dollar.

Samtidig blev der på platformen formidlet ture for et beløb på 9,7 milliarder dollar, hvilket er en fremgang på 11,5 procent.

Lind strøm af møg flyder fra Uber

Uber har gennem de seneste måneder været ramt en lind strøm af møgsager.

Tidligere på ugen kom det frem, at dokumenter fra det igangværende retssag mellem Googles moderselskab Alphabet og Uber viser, at Uber har haft en praksis, hvor virksomheden internt brugte den krypterede beskedtjeneste Wickr.

Angiveligt for at undgå, at belastende intern kommunikation skulle komme til offentlighedens kendskab.

Derudover kom det i sidst uge frem, at Uber i 2016 havde hemmeligholdt at personlige oplysninger om 57 millioner af Ubers brugere og chauffører blev stjålet fra virksomhedens konto hos Amazon Web Services.

Og ikke alene valgte Uber selv at fortie oplysningerne om hackerangrebet, virksomheden valgte også at betale hackerne 100.000 dollar for at gøre det samme.

Læs også: Uber begik den ultimative dødssynd ved at hemmeligholde hackerangreb: Understreger nødvendigheden af GDPR

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Forsvaret

Cyberspecialist

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Datacentertekniker hos PET

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Managing Architect

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS