Kæmpe-underskuddet vokser: Uber taber tre milliarder kroner om måneden

Uber taber mere end tre milliarder kroner hver eneste måned.

Artikel top billede

Mens Uber plages af flere og flere møgsager, fosser pengene ud af den amerikanske virksomheds kasse.

Ifølge nyhedsbureauet Reuters viser Ubers seneste kvartalsregnskab et tab på 1,46 milliarder dollar.

Det svarer til et tab på 3,06 milliarder kroner om måneden.

Dermed er virksomhedens tab steget med 400 millioner dollar - eller 2,5 milliarder kroner - i forhold til det forgående kvartal,.

Uber oplever dog tilsyneladende stadigvæk en stigende popularitet hos forbrugerne. Således viser regnskabet ifølge Reuters en omsætningsfremgang på 14 procent til 2 milliarder dollar.

Samtidig blev der på platformen formidlet ture for et beløb på 9,7 milliarder dollar, hvilket er en fremgang på 11,5 procent.

Lind strøm af møg flyder fra Uber

Uber har gennem de seneste måneder været ramt en lind strøm af møgsager.

Tidligere på ugen kom det frem, at dokumenter fra det igangværende retssag mellem Googles moderselskab Alphabet og Uber viser, at Uber har haft en praksis, hvor virksomheden internt brugte den krypterede beskedtjeneste Wickr.

Angiveligt for at undgå, at belastende intern kommunikation skulle komme til offentlighedens kendskab.

Derudover kom det i sidst uge frem, at Uber i 2016 havde hemmeligholdt at personlige oplysninger om 57 millioner af Ubers brugere og chauffører blev stjålet fra virksomhedens konto hos Amazon Web Services.

Og ikke alene valgte Uber selv at fortie oplysningerne om hackerangrebet, virksomheden valgte også at betale hackerne 100.000 dollar for at gøre det samme.

Læs også: Uber begik den ultimative dødssynd ved at hemmeligholde hackerangreb: Understreger nødvendigheden af GDPR

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Udsolgt succes rykker i større rammer og offentliggør stjerneprogram

    Computerworlds Cloud & AI Festival tager konsekvensen af sin egen succes

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg