Mærsk sætter gang i kæmpe digital omstilling: Vil være primus motor inden for digitalisering af transport

En af landets absolut største virksomheder går efter at blive markant mere digital. Ambitionen er, at A.P. Møller-Mærsk skal være primus motor inden for digitalisering af transport.

Artikel top billede

Foto: A.P. Møller-Mærsk

Topchef hos A.P. Møller-Mærsk Søren Skou har fremlagt en storstilet strategi og en ambition om, at virksomheden skal være et vækstfirma senest i 2023. Det skriver Børsen.

Læs mere om A.P. Møller-Mærks her: Sikkerhedsguru skamroser A.P. Møller - Mærsk: Derfor greb selskabet gigantisk hackerangreb helt rigtigt an

En del strategien peger i retning af en mere digital forretning. A.P. Møller-Mærsk skal ikke til at opfinde noget nyt men simpelthen gøre sin nuværende forretning mere digital. A.P. Møller-Mærsk "skal være primus motor inden for digitalisering af transport- og logistikbranchen." 

Det siger bestyrelsesformand for selskabet Jim Hagemann Snabe til Børsen.

"Når vi digitaliserer branchen, gør vi det ikke uden for selskabet. Min hypotese er, at det er lettere for en virksomhed, der behersker det fysiske, at lære at tilføje en digital dimension end at gøre det omvendt - at være en digital virksomhed, der skal lære at flytte containere."

Læs mere om A.P Møller-Mærsk her: Milliardregning til Mærsk: Cyberangreb koster Mærsk op mod to milliarder kroner

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra NetNordic

    De danske virksomheders kritiske infrastruktur er under pres

    Geopolitiske spændinger og NIS2-direktivet gør det stigende nødvendigt at have styr på sikkerheden omkring sin IT-infrastruktur.

    Capgemini Danmark A/S

    Presales Lead End User Services

    Københavnsområdet

    TD SYNNEX Denmark ApS

    Inside Sales Specialist

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    DevOps Softwareudvikler i PET

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Senior projektkonsulent til program Digital og Operativ Transformation

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

    Kelly Lyng Luvigsen

    VisionBird

    Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

    Katrine Køpke Rasmussen

    Norriq Danmark A/S