Mærsk sætter gang i kæmpe digital omstilling: Vil være primus motor inden for digitalisering af transport

En af landets absolut største virksomheder går efter at blive markant mere digital. Ambitionen er, at A.P. Møller-Mærsk skal være primus motor inden for digitalisering af transport.

Artikel top billede

Foto: A.P. Møller-Mærsk

Topchef hos A.P. Møller-Mærsk Søren Skou har fremlagt en storstilet strategi og en ambition om, at virksomheden skal være et vækstfirma senest i 2023. Det skriver Børsen.

Læs mere om A.P. Møller-Mærks her: Sikkerhedsguru skamroser A.P. Møller - Mærsk: Derfor greb selskabet gigantisk hackerangreb helt rigtigt an

En del strategien peger i retning af en mere digital forretning. A.P. Møller-Mærsk skal ikke til at opfinde noget nyt men simpelthen gøre sin nuværende forretning mere digital. A.P. Møller-Mærsk "skal være primus motor inden for digitalisering af transport- og logistikbranchen." 

Det siger bestyrelsesformand for selskabet Jim Hagemann Snabe til Børsen.

"Når vi digitaliserer branchen, gør vi det ikke uden for selskabet. Min hypotese er, at det er lettere for en virksomhed, der behersker det fysiske, at lære at tilføje en digital dimension end at gøre det omvendt - at være en digital virksomhed, der skal lære at flytte containere."

Læs mere om A.P Møller-Mærsk her: Milliardregning til Mærsk: Cyberangreb koster Mærsk op mod to milliarder kroner

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Christian Pedersen,  emagine Consulting A/S, er pr. 1. februar 2026 udnævnt som Chief AI Officer. Han beskæftiger sig med opkvalificere emagines ansatte, udvikle interne AI-værktøjer og levere AI-projekter for kunderne. Som leder af et nye AI-team skal han også udvikle og lancere AI-produkter til markedet. Udnævnelse

    Christian Pedersen

    emagine Consulting A/S

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

    Per Claus Henriksen

    Alcadon ApS

    Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

    Arjuna Enait

    Idura