Mærsk sætter gang i kæmpe digital omstilling: Vil være primus motor inden for digitalisering af transport

En af landets absolut største virksomheder går efter at blive markant mere digital. Ambitionen er, at A.P. Møller-Mærsk skal være primus motor inden for digitalisering af transport.

Artikel top billede

Foto: A.P. Møller-Mærsk

Topchef hos A.P. Møller-Mærsk Søren Skou har fremlagt en storstilet strategi og en ambition om, at virksomheden skal være et vækstfirma senest i 2023. Det skriver Børsen.

Læs mere om A.P. Møller-Mærks her: Sikkerhedsguru skamroser A.P. Møller - Mærsk: Derfor greb selskabet gigantisk hackerangreb helt rigtigt an

En del strategien peger i retning af en mere digital forretning. A.P. Møller-Mærsk skal ikke til at opfinde noget nyt men simpelthen gøre sin nuværende forretning mere digital. A.P. Møller-Mærsk "skal være primus motor inden for digitalisering af transport- og logistikbranchen." 

Det siger bestyrelsesformand for selskabet Jim Hagemann Snabe til Børsen.

"Når vi digitaliserer branchen, gør vi det ikke uden for selskabet. Min hypotese er, at det er lettere for en virksomhed, der behersker det fysiske, at lære at tilføje en digital dimension end at gøre det omvendt - at være en digital virksomhed, der skal lære at flytte containere."

Læs mere om A.P Møller-Mærsk her: Milliardregning til Mærsk: Cyberangreb koster Mærsk op mod to milliarder kroner

Læses lige nu

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | København

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4. juni 2026 | Gratis deltagelse

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Er du vores nye IT-supporter til Cyberdivisionens supportteam i Hvidovre?

    Københavnsområdet

    Spillehallen.dk ApS

    System Developer / Platform Builder

    Midtjylland

    Styrelsen for Danmarks Fængsler

    Løsningsarkitekt søges til fortsat digitalisering af Danmarks Fængsler

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Frontend-udvikler

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

    Rikke Badsberg

    Adeno K/S

    netIP har pr. 1. januar 2026 ansat Michael Kjøgx som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Konsulent hos Blue Byte og før da ATEA og XPconsult. Nyt job
    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job