Problemer med nyt ERP-system ødelagde regnskabet hos Fætter BR-koncern

Top-Toy-koncernen havde et skidt 2016 med millionunderskud, blandt andet på grund af store it-problemer

Artikel top billede

Koncernen bag Fætter BR og Toys'R'Us, Top-Toy, opnåede et større underskud på 39 millioner kroner i 2016-17. 

Ud over et skuffende julesalg i 2016 og en våd sommer, så begrundes underskuddet med et større it-koks. 

Det skriver Børsen

I sin årsrapport skriver Top-Toy om de utallige problemer, selskabet har haft med at udskifte sit centrale ERP-system, hvilket har kostet dyrt. 

Medarbejderne har haft for travlt med at håndtere lagersituationen end at få betjent de legetøjshungrende kunder, ligesom Fætter BR's og Toys'R'Us' netbutikker har givet dårlige kundeoplevelser. 

Læs også: It-problemer hos BankNordik trækker ud: Kunderne må vente på at få penge tilbage, selv om de er hævet ved en fejl

De problemer har ramt bundlinjen hårdt, som endte på et - ifølge årsrapporten - utilfredsstillende niveau. Top-Toy havde en opsætning i 2016-17 på 3,4 milliarder kroner. 

Dog forventes 2017-18 at blive bedre "på trods af fortsat usikkerhed på grund af det nye ERP-system," skrives der i rapporten. 

Legetøjskoncernen presses også af et marked, der ikke længere vækster i samme tempo som tidligere.

Top-Toy har i dag over 300 butikker, og den tidligere familie-koncern blev opkøbt af kapitalfonden EQT tilbage i 2015 fra familien Gjørup.

Læs også: Danske ERP-leverandører skovler penge ind: Disse selskaber klarer sig bedst blandt 24 leverandører

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Aarhus C

Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Vækst, skalering og internationalisering i en ny virkelighed

Vækst og internationalisering kræver it, der kan skifte retning uden at knække. Lær at designe løst koblede platforme, planlægge leverandørskift og skalere til nye markeder uden tab af tempo og kontrol. Deltag i dette lukkede roundtable med...

Digital transformation | København

Computerworld Summit 2026 - København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job