Helt nye brugergrænseflader på fremmarch: Stiller meget store krav til dig som softwareudvikler

Stemme- og samtalebaserede brugergrænseflader bliver et stort tema for softwareudviklere i de kommende år. Løsningerne skal designes på en helt anden måde end de nuværende.

Artikel top billede

For nylig udtalte analysefirmaet Gartner, at vi nu bevæger os ind i næste fase inden for udvikling af apps.

Gartner peger på, at der kommer flere og flere nye brugergrænseflader – ikke mindst de stemmebaserede og de samtalebaserede, hvor kunstig intelligens spiller en central rolle.

Samtidig ændrer mobilitet sig fra kun at handle om smartphones og tablets til også at gælde biler, smartwatches, smartglasses og så videre. Her er det igen ofte de stemme-baserede løsninger, der er vejen frem.

Læs mere her: Nu kommer post-app-æraen: Du skal tænke mobile løsninger på en helt ny måde

De nye brugergrænseflader betyder også nye krav til udviklerne, forklarer Julien Simon, der er ekspert i kunstig intelligens hos AWS, der selv satser på Alexa som en stemmebaseret teknologi, man kan føre samtaler med.

”At designe en samtale-brugergrænseflade er ikke det samme som at designe en webside,” siger han til Computerworld.  

”Når du designer en webside, eksempelvis for et rejsebureau, har du alle informationerne: Du får som besøgende alle felterne, og så er det så dit arbejde at udfylde de felter og trykke ’send.’ Brugeren ved præcis, hvor hvad skal hen. Der er overhovedet ingen samtale.”

”Når du designer en samtale-grænseflade, er det noget helt andet: Her er det ikke et spørgsmål om, at jeg skal bruge din fødselsdato og alle mulige andre små informationer, men snarere om, at du spørger, hvor en ny rejse kan gå hen,” forklarer Julien Simon. 

”Min løsning vil så skulle få nogle informationer af dig og så bruge de informationer til at fortælle dig, at hvis du rejser med små børn, du ønsker solskin, afslapning og andre ting, har jeg denne her anbefaling til dig.”

Nødvendigt med helt nye overvejelser

Julien Simon fra AWS forklarer, hvordan fremtidens softwareløsninger skal designes til de samtalebaserede brugergrænseflader:

”Samtalen handler om dine intentioner og om, hvad vi gerne vil opnå med samtalen. Du stiller spørgsmål, og jeg giver dig information om det, du gerne vil vide mere om.”

Læs også: App-udvikling er blevet langt lettere – men adgangen til back-end volder problemer

”Når du designer den samtale, er du nødt til at tænke over formål og intention, og hvad det er for nogle informationer, som din bot skal have fra brugeren for at nå til det punkt, hvor vi kan opnå det ønskede.”

Må ikke opføre sig som en robot

Julien Simon beskriver et grundlæggende dilemma, når man designer denne type samtale-baserede løsninger: 

”Hvad gør jeg eksempelvis, hvis jeg ikke forstår det, du siger – hvordan udspørger jeg dig så?"

"Eller hvad hvis jeg godt forstår det, du siger om, at du vil købe roser, men vi har udsolgt af roser, og jeg derfor skal anbefale dig at købe tulipaner i stedet?”

Den store udfordring for udviklerne bliver derfor, hvordan de kan sikre behagelige og naturlige samtaler for brugerne af deres løsninger, mener Julien Simon fra AWS. 

”Det er en helt anden måde at designe løsninger på, og jeg tror faktisk, at det bliver en helt ny type job."

"Løsningerne skal være mere menneskelige. Det handler ikke bare om stemmen. Den kan godt være af høj kvalitet, og så kan det alligevel være en meget robot-agtig samtale,” siger Julien Simon til Computerworld. 

Læs også:

Nu kommer post-app-æraen: Du skal tænke mobile løsninger på en helt ny måde

“I min optik skal udvikling i dag helst være meget simpelt, og det skal være så små funktioner og objekter som muligt”

App-udvikling er blevet langt lettere – men adgangen til back-end volder problemer

Annonce

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2027

Digital transformation | København

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

22 & 23. september 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

Gustav Olsen

IFS Danmark A/S

Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S