It-professor: Region bør seriøst overveje at droppe Sundhedsplatformen

Problemerne med Sundhedsplatformen er blevet så voldsomme, at professor i sundheds-it Jørgen Bansler foreslår at genoverveje systemet.

Artikel top billede

Fødslen og implementeringen af Danmarks største sundheds-it-projekt, Sundhedsplatformen, har ikke just været smertefri.

Gentagne gange har systemet haft nedbrud, og senest har Region Hovedstaden meldt, at man her er nødt til at genansætte lægesekretærer for at hjælpe med at indtaste lægejournaler - noget som Sundhedsplatformen ellers skulle overflødiggøre.

Senest har Sundhedsplatformen haft et syv timer langt nedbrud onsdag: Morgen-briefing: Sundhedsplatformen i sort i syv timer

Problemerne har fået professor i datalogi med speciale i sundheds-it, Jørgen Bansler, hos Københavns Universitet til at stille sig meget kritisk over for platformen.

Det skriver Ingeniøren. Her bliver professoren bakket op af flere danske forskere. 

“Udfordringerne med platformen har nået et niveau, hvor regionens politikere seriøst bør overveje, om man kan få det til at fungere, eller om man skal trække stikket,” siger Jørgen Bansler til Ingeniøren.

Et af de store argumenter for platformen var de store besparelser, som platformen skulle give samt et højere produktionsniveau, men der er intet, der tyder på, at dette er realistisk.

“Det er lige meget, hvordan man vender og drejer det: Der er ingen dokumentation for, at EPJ-systemer af denne type – heller ikke Epics systemer – skulle føre til højere produktivitet og mere effektive arbejdsgange,” siger Jørgen Bansler til Ingeniøren.

Læs også: It-professor sår tvivl om Sundhedsplatformen: It-systemet kan måske slet ikke levere de mål, man har i business casen

Sundhedsplatformen har dog også problemer rent forretningsmæssigt. Ved et udbud i Region Syddanmark blev Epics løsning diskvalificeret på et meget tyndt grundlag.

Det kan du læse mere om her: Professor undrer sig: Dumpede Region Syddanmark hele Sundhedsplatformen på grund af en bestemt formulering i en besvarelse?

Læs også: Efter kritik: "Det støder nogle folk, at de skal ændre deres arbejdsgange, men ensretning og standardisering er altså et af formålene med [b]sundhedsplatformen"[/b]

Annonce

KMD A/S

Senior Mainframe and .NET Developer

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-supporter til lokal IT Korsør

Region Sjælland

Politiets Efterretningstjeneste

Forretningsanalytiker til PET's IT-afdeling

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Sabio

Disruption kommer til København: Ærlige AI-samtaler når Danmark

Efter ti år i London, Madrid, Paris og Utrecht kommer Sabios AI-fokuserede program af arrangementer om kundeoplevelser, ‘Disrupt’, for første gang til Danmark.

Navnenyt fra it-Danmark

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec

Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Erik Larsen

Jyske Bank

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S