Apple har kurs mod rekordsalg med iPhone X: Danske forbrugere er særligt ivrige efter at købe den nye smartphone

Danske forbrugere er blandt de mest iPhone X-begejstrede i hele verden, lyder det i en ny analyse. Apple har kurs mod de højeste salgstal i iPhone-forretningen nogensinde.

Artikel top billede

Apples iPhone X, der kom til salg i butikkerne i starten af november, har et nyt og noget anderledes design i forhold til tidligere iPhone-modeller.

Mest opsigtsvækkende er det, at hjem-knappen forsvundet på iPhone X, og at Apple har tilføjet det nye Face ID.

Den nye iPhone har dog også fået ekstra meget opmærksomhed, fordi prisen hører til i den helt høje ende.
Apples iPhone X koster i Danmark 8.990 kroner for den mindste model og hele 10.450 kroner for den dyreste.

Det afholder dog tilsyneladende ikke Apple-brugerne fra at investere i en iPhone X - og slet ikke her i Danmark, der faktisk er et af de lande, hvor iPhone X indtil videre har solgt bedst.

Ifølge analysefirmaet IHS Markit var tre uger efter, at iPhone X var kommet i handlen, otte lande i verden, hvor iPhone X udgjorde over to procent af de samlede aktive iPhones i landet.

Her nævner IHS Markit specifikt fire lande - Singapore, Danmark, Schweiz og Japan - hvor udbredelsen af iPhone X er særlig markant.

Læs også: Apple sender kaskade af krav til app-udviklerne: Sådan skal apps se ud på den nye iPhone X

Samtidig fortæller analysefirmaet, at iPhone X generelt sælger godt i de lande, hvor iPhone Plus-modellerne også har succes.

“Der er en sammenhæng imellem de lande, hvor iPhone Plus-modellerne har haft succes, og så de foreløbige niveauer for iPhone X-udbredelsen. Kunderne på disse markeder har en større interesse i store skærme og dobbelt-kameraer i høj kvalitet, ligesom de er villige til at betale den højere pris for en Plus-model eller iPhone X i forhold til en iPhone i almindelig størrelse,” skriver IHS Markit.

Kurs mod nye rekorder

Samtidig oplyser analysefirmaet, at der bestemt ikke er noget, der tyder på, at Apples succes på smartphone-markedet er ved at klinge af:

“Vi forventer, at Apple vil have det hidtil bedste år med iPhone. IHS Markit forventer, at der i hvert af de næste fire kvartaler vil være en stigning i iPhone-forsendelserne sammenlignet med det samme kvartal året før.”

“IHS Markit forventer, at Apple i fjerde kvartal 2017 vil sende 88,8 millioner iPhones på markedet - det vil være det højeste antal iPhones, der nogensinde er sendt på markedet i en enkelt kvartal.”

Læs også:

Det koster en iPhone X i virkeligheden - se prisen for de rå materialer

Test af iPhone X: Apples mest avancerede telefon til dato - men langt fra verdens bedste telefon

Apple sender kaskade af krav til app-udviklerne: Sådan skal apps se ud på den nye iPhone X

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job