Apple har kurs mod rekordsalg med iPhone X: Danske forbrugere er særligt ivrige efter at købe den nye smartphone

Danske forbrugere er blandt de mest iPhone X-begejstrede i hele verden, lyder det i en ny analyse. Apple har kurs mod de højeste salgstal i iPhone-forretningen nogensinde.

Artikel top billede

Apples iPhone X, der kom til salg i butikkerne i starten af november, har et nyt og noget anderledes design i forhold til tidligere iPhone-modeller.

Mest opsigtsvækkende er det, at hjem-knappen forsvundet på iPhone X, og at Apple har tilføjet det nye Face ID.

Den nye iPhone har dog også fået ekstra meget opmærksomhed, fordi prisen hører til i den helt høje ende.
Apples iPhone X koster i Danmark 8.990 kroner for den mindste model og hele 10.450 kroner for den dyreste.

Det afholder dog tilsyneladende ikke Apple-brugerne fra at investere i en iPhone X - og slet ikke her i Danmark, der faktisk er et af de lande, hvor iPhone X indtil videre har solgt bedst.

Ifølge analysefirmaet IHS Markit var tre uger efter, at iPhone X var kommet i handlen, otte lande i verden, hvor iPhone X udgjorde over to procent af de samlede aktive iPhones i landet.

Her nævner IHS Markit specifikt fire lande - Singapore, Danmark, Schweiz og Japan - hvor udbredelsen af iPhone X er særlig markant.

Læs også: Apple sender kaskade af krav til app-udviklerne: Sådan skal apps se ud på den nye iPhone X

Samtidig fortæller analysefirmaet, at iPhone X generelt sælger godt i de lande, hvor iPhone Plus-modellerne også har succes.

“Der er en sammenhæng imellem de lande, hvor iPhone Plus-modellerne har haft succes, og så de foreløbige niveauer for iPhone X-udbredelsen. Kunderne på disse markeder har en større interesse i store skærme og dobbelt-kameraer i høj kvalitet, ligesom de er villige til at betale den højere pris for en Plus-model eller iPhone X i forhold til en iPhone i almindelig størrelse,” skriver IHS Markit.

Kurs mod nye rekorder

Samtidig oplyser analysefirmaet, at der bestemt ikke er noget, der tyder på, at Apples succes på smartphone-markedet er ved at klinge af:

“Vi forventer, at Apple vil have det hidtil bedste år med iPhone. IHS Markit forventer, at der i hvert af de næste fire kvartaler vil være en stigning i iPhone-forsendelserne sammenlignet med det samme kvartal året før.”

“IHS Markit forventer, at Apple i fjerde kvartal 2017 vil sende 88,8 millioner iPhones på markedet - det vil være det højeste antal iPhones, der nogensinde er sendt på markedet i en enkelt kvartal.”

Læs også:

Det koster en iPhone X i virkeligheden - se prisen for de rå materialer

Test af iPhone X: Apples mest avancerede telefon til dato - men langt fra verdens bedste telefon

Apple sender kaskade af krav til app-udviklerne: Sådan skal apps se ud på den nye iPhone X

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Aarhus C

Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Vækst, skalering og internationalisering i en ny virkelighed

Vækst og internationalisering kræver it, der kan skifte retning uden at knække. Lær at designe løst koblede platforme, planlægge leverandørskift og skalere til nye markeder uden tab af tempo og kontrol. Deltag i dette lukkede roundtable med...

Digital transformation | København

Computerworld Summit 2026 - København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Markus Dalsgaard Sisseck

Martinsen Rådgivning & Revision

Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg