Apple har kurs mod rekordsalg med iPhone X: Danske forbrugere er særligt ivrige efter at købe den nye smartphone

Danske forbrugere er blandt de mest iPhone X-begejstrede i hele verden, lyder det i en ny analyse. Apple har kurs mod de højeste salgstal i iPhone-forretningen nogensinde.

Artikel top billede

Apples iPhone X, der kom til salg i butikkerne i starten af november, har et nyt og noget anderledes design i forhold til tidligere iPhone-modeller.

Mest opsigtsvækkende er det, at hjem-knappen forsvundet på iPhone X, og at Apple har tilføjet det nye Face ID.

Den nye iPhone har dog også fået ekstra meget opmærksomhed, fordi prisen hører til i den helt høje ende.
Apples iPhone X koster i Danmark 8.990 kroner for den mindste model og hele 10.450 kroner for den dyreste.

Det afholder dog tilsyneladende ikke Apple-brugerne fra at investere i en iPhone X - og slet ikke her i Danmark, der faktisk er et af de lande, hvor iPhone X indtil videre har solgt bedst.

Ifølge analysefirmaet IHS Markit var tre uger efter, at iPhone X var kommet i handlen, otte lande i verden, hvor iPhone X udgjorde over to procent af de samlede aktive iPhones i landet.

Her nævner IHS Markit specifikt fire lande - Singapore, Danmark, Schweiz og Japan - hvor udbredelsen af iPhone X er særlig markant.

Læs også: Apple sender kaskade af krav til app-udviklerne: Sådan skal apps se ud på den nye iPhone X

Samtidig fortæller analysefirmaet, at iPhone X generelt sælger godt i de lande, hvor iPhone Plus-modellerne også har succes.

“Der er en sammenhæng imellem de lande, hvor iPhone Plus-modellerne har haft succes, og så de foreløbige niveauer for iPhone X-udbredelsen. Kunderne på disse markeder har en større interesse i store skærme og dobbelt-kameraer i høj kvalitet, ligesom de er villige til at betale den højere pris for en Plus-model eller iPhone X i forhold til en iPhone i almindelig størrelse,” skriver IHS Markit.

Kurs mod nye rekorder

Samtidig oplyser analysefirmaet, at der bestemt ikke er noget, der tyder på, at Apples succes på smartphone-markedet er ved at klinge af:

“Vi forventer, at Apple vil have det hidtil bedste år med iPhone. IHS Markit forventer, at der i hvert af de næste fire kvartaler vil være en stigning i iPhone-forsendelserne sammenlignet med det samme kvartal året før.”

“IHS Markit forventer, at Apple i fjerde kvartal 2017 vil sende 88,8 millioner iPhones på markedet - det vil være det højeste antal iPhones, der nogensinde er sendt på markedet i en enkelt kvartal.”

Læs også:

Det koster en iPhone X i virkeligheden - se prisen for de rå materialer

Test af iPhone X: Apples mest avancerede telefon til dato - men langt fra verdens bedste telefon

Apple sender kaskade af krav til app-udviklerne: Sådan skal apps se ud på den nye iPhone X

Annonce

Netcompany A/S

IT Consultant

Nordjylland

Politiets Efterretningstjeneste

Teamleder til Center for CNE-operationer

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Midtjylland

Annonceindlæg tema

Cloud & AI

I dette særtema ser vi på, hvordan cloud og AI bliver fundamentet for virksomhedernes digitale forretning, og hvordan de nye muligheder for automatisering og forretningsværdi kan udnyttes uden at miste overblik, sikkerhed og menneskelig kontrol.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S

Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

Vlad-Andrei Fagarasan

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

Thomas Harboe Hald

Norriq Danmark A/S