Sentia har nu købt tre store danske hosting-firmaer: "Vi ønsker ikke at blive et stort og tungt dyr"

I sidste uge foretog Sentia endnu et opkøb. Og selvom det udefra kunne se ud som om, at det trækker op til en konsolideringsbølge i den danske hostingbranche, så afviser Sentia-direktør Michael Meister, at virksomheden går efter at blive størst.

Artikel top billede

(Foto: Hans Soendergaard Fotograf Hans Søndergård _www.soendergaard.com)

Hollandske Sentia er gået på rov blandt danske hostingvirksomheder. I sidste uge "gik det ud over" Athena Group, som kunne meddele, at man har slået sig sammen med hollænderne for en pris, der ikke blev oplyst. 

Det er dog ikke først gange, at hollandske Sentia er på opkøb i Danmark. Inden for det seneste år har virksomheden blandt andet købt Jaynet og Solido, og med opkøbet af Athena ser det ud til at de tre virksomheder alle skal lægges sammen under navnet Sentia. 

Læs mere om opkøbet her: Hollandsk it-selskab køber hostingvirksomheden Athena IT Group - skifter navn og fusionerer

Direktør i Sentia i Danmark, Michael Meister, slår dog fast, at opkøbet ikke er en del af nogen konsolideringsbølge på trods af, at der den seneste tid er blevet købt voldsomt op i markedet. 

Konsolideringsbølgen har i de senere år således ført til salg af GlobalConnect (købt af kapitalfonden EQT), Zitcom og ScanNet (købt af HG Capital) Systemhosting (købt af l Columbus), TDC Hosting (købt af Maj Invest), IT Relation og Frontdata (købt af Adelis Equity Partners), FrontSafe (købt af J2 Global), DanDomain (købt af Intelligent) og altså Jaynet og Solido (købt af Sentia).

“Der ligger også et opkøbselement i vores vækststrategi, når mulighederne byder sig. Men et er ikke kernen i det, vi foretager os. Det er at drive en forretning med nye og eksisterende kunder,” siger Michael Meister. 

Så I er ikke på såkaldt opkøbsrov?

"Nej, vi ønsker at være en mellemstor og meget agil spiller. Vi ønsker ikke at blive et stort og tungt dyr."

Og selvom den officielle ambition lyder på, at bevæge sig blandt SMV'erne, så vil Sentia-chefen ikke udelukke opkøb.

"Jeg kan ikke sige, om der kommer et opkøb mere fra vores side eller om der ikke gør. I vores pipeline har vi en intention om at drive forretningen med det kundegrundlag, vi har og så få et godt samarbejde med Athena, deres folk og kunder."

Gode venner med Athena-direktør

Det er dog ikke ikke helt tilfældigt, at det netop blev danske Athena, der i denne omgang blev opkøbt af Sentia. 

Athena er en virksomhed i flot fremgang, og har senest opnået en flot placering blandt de 25 virksomheder på Computerworlds liste over de danske hostingvirksomheder, der klarer sig bedst i øjeblikket.

Læs mere om hosting her: Her er Danmarks bedste it-virksomhed: Hosting-firmaet Zitcom vinder Computerworlds Top 100

Men der er et sammenfald mere. 

Sentia-boss Michael Meister har igennem mange år haft et godt forhold til direktøren i Athena IT Group - Jens Erik Thorndahl.

De to sidder begge i bestyrelsen for Brancheforeningen for it-hostingvirksomheder i Danmark. 

“Jens Erik [Thorndahl, red] og jeg har kendt hinanden i seks-syv år. Vores relation er rigtig god. Den går langt tilbage, og vi kender hinanden fra brancheforeningen og Dansk Industri, hvor vores veje også har krydset hinanden,” bekræfter Michael Meister. 

Dit forhold til Jens Erik Thorndahl har vel ikke været decideret skadeligt i forbindelse med det her opkøb?

“Nej, bestemt ikke. Det har i hvert fald ikke stået i vejen for, at vi kan arbejde sammen,” siger Michael Meister og griner højt.

Og så skal jeg lige høre med hensyn til prisen for det her opkøb? 

“Nu bliver forbindelsen lidt dårligt,“ siger han.

Du er på vej ned i en parkeringskælder?

“Ja præcis. Vi kommer det ikke nærmere. Jeg beklager.“

Læs hele listen med landets bedste hostingselskaber her: Se listen: Her er Danmarks bedste it-virksomheder inden for outsourcing, hosting og drift

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | København

Identity Festival 2026 - København

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

Infrastruktur | Horsens

Enterprise Architecture Day 2026: Sikker og strategisk suverænitet

Få ny inspiration til arbejdet med EA – fra sikkerhed og compliance til orkestrering, omkostningsoptimering og cloud governance i en usikker og ustabil tid.

Sikkerhed | Aarhus C

Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

Susanne Sønderskov

Sourcing IT