Direktør forlader vigtig TDC-afdeling - afløseren er allerede på plads

TDC Erhvervs cloud-division mister sin direktør, der har fået nyt job. Afløseren er allerede fundet.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Den vigtige cloud-division under TDC Erhverv, Cloud Solutions, får ny direktør.

Den hidtidige direktør, Mads Fosselius, har nemlig fået nyt job uden for TDC. Han skal være administrerende direktør i startup-virksomheden Dixa.com fra 1. januar 2018.

TDC oplyser til Computerworld, at afløseren allerede er på plads. Det bliver Casper Bøyesen, der fremover skal være direktør i cloud-divisionen.

“Jeg glæder mig over at kunne byde velkommen til Casper Bøyesen, som ny direktør for Cloud Solutions og som medlem af vores ledelse," udtaler Marina Lønning, koncerndirektør i TDC Erhverv.

"Casper har et indgående kendskab til cloud-forretningen, og jeg er sikker på, at Cloud Solutions med Casper ved roret vil fortsætte væksten,” siger hun. 

Kom til TDC på grund af opkøb

Casper Bøyesen kom til TDC Erhverv, da TDC købte cloud-virksomheden Adactit. Her var Casper Bøyesen driftsdirektør. Tidligere har han været ansat hos NNIT og A.P. Møller-Mærsk.

Mads Fosselius kom til TDC, da telekoncernen opkøbte Cirque. Nu forlader han dog TDC igen.

“Jeg har været utrolig glad for min tid i TDC Erhverv. Det har været spændende at være med til at bygge en regulær cloud-enhed op i Danmarks største it- og teleselskab, og jeg er glad for den mulighed, jeg fik. Men jeg er iværksætter i hjertet, og nu skal jeg ud og være med til at starte noget nyt og spændende op,” udtaler Mads Fosselius.

Casper Bøyesen har overtaget chefstolen fra i dag, mandag, oplyser TDC.

Mads Fosselius skal op til jul overdrage ham alle sine opgaver og ansvarsområder.

Læs også:

Ny chef til TDC’s NetDesign - kommer fra topstilling i Atea

TDC efter kæmpefald: Derfor er det ikke så vigtigt med et fald på 46 procent på bundlinjen

Annonce

Event: SAP Excellence Day 2027

It-løsninger | Online og København

Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

9. februar 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

Thomas Fossing

Netip A/S

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S