Direktør forlader vigtig TDC-afdeling - afløseren er allerede på plads

TDC Erhvervs cloud-division mister sin direktør, der har fået nyt job. Afløseren er allerede fundet.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Den vigtige cloud-division under TDC Erhverv, Cloud Solutions, får ny direktør.

Den hidtidige direktør, Mads Fosselius, har nemlig fået nyt job uden for TDC. Han skal være administrerende direktør i startup-virksomheden Dixa.com fra 1. januar 2018.

TDC oplyser til Computerworld, at afløseren allerede er på plads. Det bliver Casper Bøyesen, der fremover skal være direktør i cloud-divisionen.

“Jeg glæder mig over at kunne byde velkommen til Casper Bøyesen, som ny direktør for Cloud Solutions og som medlem af vores ledelse," udtaler Marina Lønning, koncerndirektør i TDC Erhverv.

"Casper har et indgående kendskab til cloud-forretningen, og jeg er sikker på, at Cloud Solutions med Casper ved roret vil fortsætte væksten,” siger hun. 

Kom til TDC på grund af opkøb

Casper Bøyesen kom til TDC Erhverv, da TDC købte cloud-virksomheden Adactit. Her var Casper Bøyesen driftsdirektør. Tidligere har han været ansat hos NNIT og A.P. Møller-Mærsk.

Mads Fosselius kom til TDC, da telekoncernen opkøbte Cirque. Nu forlader han dog TDC igen.

“Jeg har været utrolig glad for min tid i TDC Erhverv. Det har været spændende at være med til at bygge en regulær cloud-enhed op i Danmarks største it- og teleselskab, og jeg er glad for den mulighed, jeg fik. Men jeg er iværksætter i hjertet, og nu skal jeg ud og være med til at starte noget nyt og spændende op,” udtaler Mads Fosselius.

Casper Bøyesen har overtaget chefstolen fra i dag, mandag, oplyser TDC.

Mads Fosselius skal op til jul overdrage ham alle sine opgaver og ansvarsområder.

Læs også:

Ny chef til TDC’s NetDesign - kommer fra topstilling i Atea

TDC efter kæmpefald: Derfor er det ikke så vigtigt med et fald på 46 procent på bundlinjen

Annonceindlæg fra Conscia

Få en hurtigere, billigere og mere sikker AI-rejse

Slip for uforudsigelige omkostninger i skyen og opnå fuld datakontrol med en AI-pod, der samler al nødvendig infrastruktur i dit eget datacenter.

Navnenyt fra it-Danmark

inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

Lasse Fletcher

inciro K/S

Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Jul Jakobsen

Region Nordjylland