Opgørelse over de mest eftertragtede nye it-profiler: Disse it-folk kan vælge og vrage

Stor opgørelse over efterspørgslen på nye it-profiler viser, hvor man skal fokusere, hvis man vil sikre sig en gylden karriere.

Artikel top billede

Hvis du vil have en gylden karriere og sikre, at du er en eftertragtet vare på jobmarkedet, er det it og teknologi, du skal satse på.

Det er i hvert fald en af hovedkonklusionerne i en ny analyse fra LinkedIn, hvor det sociale medie har set nærmere på de nye typer af jobs, der er boblet frem i USA over de seneste fem år.

Analysen bygger på data fra LinkedIn og er blevet brugt til at identificere, hvilke jobs og kompetencer, der har været en stigende efterspørgsel på fra 2012 til 2017.

Læs også: Se listen: Disse it-folk bliver ansat på stedet - cheferne skriger efter helt bestemte it-kompetencer

Hovedkonklusionen er ikke overraskende, at de job-profiler, der bliver en mere og mere eftertragtet vare, er de teknologi-relaterede profiler.

Her er det især folk med viden inden for machine learning, data scientists og eksperter i big data, der stryger til tops - og det er på tværs af stort set alle industrier og brancher.

LinkedIn ser dog også en markant efterspørgsel på mere bløde profiler på teknologi-området. Eksempelvis er customer success manager og brand partner nogle af de nye profiler, der er en stigende efterspørgsel på.

Her er opgørelsen over de profiler, der er gået mest frem i USA fra 2012 til 2017:

Læs også:

Lær disse kodesprog og bliv mere attraktiv på jobmarkedet

Tjen 68.000 kroner om måneden: Denne danske it-kandidat-uddannelse giver dig den bedste løn

Kunstig intelligens vil masseudslette millioner af jobs - men samtidig vil endnu flere nye jobs blive skabt

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Comm2ig

    Er vanens magt den største trussel for cirkulær transformation i IT-branchen?

    IT-branchen står for 4% af CO2-udledningen, men vi udskifter vores udstyr langt oftere, end behovet retfærdiggør.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
    Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job