Opgørelse over de mest eftertragtede nye it-profiler: Disse it-folk kan vælge og vrage

Stor opgørelse over efterspørgslen på nye it-profiler viser, hvor man skal fokusere, hvis man vil sikre sig en gylden karriere.

Artikel top billede

Hvis du vil have en gylden karriere og sikre, at du er en eftertragtet vare på jobmarkedet, er det it og teknologi, du skal satse på.

Det er i hvert fald en af hovedkonklusionerne i en ny analyse fra LinkedIn, hvor det sociale medie har set nærmere på de nye typer af jobs, der er boblet frem i USA over de seneste fem år.

Analysen bygger på data fra LinkedIn og er blevet brugt til at identificere, hvilke jobs og kompetencer, der har været en stigende efterspørgsel på fra 2012 til 2017.

Læs også: Se listen: Disse it-folk bliver ansat på stedet - cheferne skriger efter helt bestemte it-kompetencer

Hovedkonklusionen er ikke overraskende, at de job-profiler, der bliver en mere og mere eftertragtet vare, er de teknologi-relaterede profiler.

Her er det især folk med viden inden for machine learning, data scientists og eksperter i big data, der stryger til tops - og det er på tværs af stort set alle industrier og brancher.

LinkedIn ser dog også en markant efterspørgsel på mere bløde profiler på teknologi-området. Eksempelvis er customer success manager og brand partner nogle af de nye profiler, der er en stigende efterspørgsel på.

Her er opgørelsen over de profiler, der er gået mest frem i USA fra 2012 til 2017:

Læs også:

Lær disse kodesprog og bliv mere attraktiv på jobmarkedet

Tjen 68.000 kroner om måneden: Denne danske it-kandidat-uddannelse giver dig den bedste løn

Kunstig intelligens vil masseudslette millioner af jobs - men samtidig vil endnu flere nye jobs blive skabt

Annonceindlæg tema

Offentlig digitalisering

Fra effektivisering til digital suverænitet. Hvordan skaber det offentlige en digital fremtid med AI, sikkerhed og kontrol i centrum?

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

Thomas Harboe Hald

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S