Opgørelse over de mest eftertragtede nye it-profiler: Disse it-folk kan vælge og vrage

Stor opgørelse over efterspørgslen på nye it-profiler viser, hvor man skal fokusere, hvis man vil sikre sig en gylden karriere.

Artikel top billede

Hvis du vil have en gylden karriere og sikre, at du er en eftertragtet vare på jobmarkedet, er det it og teknologi, du skal satse på.

Det er i hvert fald en af hovedkonklusionerne i en ny analyse fra LinkedIn, hvor det sociale medie har set nærmere på de nye typer af jobs, der er boblet frem i USA over de seneste fem år.

Analysen bygger på data fra LinkedIn og er blevet brugt til at identificere, hvilke jobs og kompetencer, der har været en stigende efterspørgsel på fra 2012 til 2017.

Læs også: Se listen: Disse it-folk bliver ansat på stedet - cheferne skriger efter helt bestemte it-kompetencer

Hovedkonklusionen er ikke overraskende, at de job-profiler, der bliver en mere og mere eftertragtet vare, er de teknologi-relaterede profiler.

Her er det især folk med viden inden for machine learning, data scientists og eksperter i big data, der stryger til tops - og det er på tværs af stort set alle industrier og brancher.

LinkedIn ser dog også en markant efterspørgsel på mere bløde profiler på teknologi-området. Eksempelvis er customer success manager og brand partner nogle af de nye profiler, der er en stigende efterspørgsel på.

Her er opgørelsen over de profiler, der er gået mest frem i USA fra 2012 til 2017:

Læs også:

Lær disse kodesprog og bliv mere attraktiv på jobmarkedet

Tjen 68.000 kroner om måneden: Denne danske it-kandidat-uddannelse giver dig den bedste løn

Kunstig intelligens vil masseudslette millioner af jobs - men samtidig vil endnu flere nye jobs blive skabt

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen