Ny web-crawler jagter danske fupdomæner: 3.000 danske webshops meldt til politiet

En ny web-crawler har sørget for, at 3000 danske svindel-domæner nu kan efterforskes af bagmandspolitiet.

Artikel top billede

Falske webshops er blevet en populær form for internetsvindel, og udenlandske kriminelle er ivrige efter at registrere .dk-domæner, der hvert år bruges til at bedrage et stort antal danskere.

Derfor har e-mærket og Det Kriminalpræventive Råd udviklet en ny web-crawler, der gennemtrawler internettet for for de falske butikker.

Crawleren er tilsyneladende effektiv, og derfor har e-mærket nu fundet frem til 3.000 danske domæner, der bruges til svindel. Listen er overdraget til Bagmandspolitiet.

“Materialet vi har fået overleveret viser tydeligt, hvor vigtigt det er med en indsats på dette område, og hvor vigtigt et værktøj det kan være for at stoppe den her enorme snyd, der er med danske domæner i dag. Derfor er vi også rigtig godt tilfredse med at få materiale af denne kvalitet i vores hænder, da vi nu med meget stor sikkerhed kan få beslaglagt over 3.000 falske webshops," udtaler specialkonsulent Henrik Vestergaard fra Bagmandspolitiet i en pressemeddelelse.

Sidste år udleverede DK-Hostmaster, der administrerer .dk, 1.129 svindeldomæner til politiet med henblik på beslaglæggelse.

Læs også: Danske domæner bliver sværere at registrere efter omfattende svindel: "Nødvendigt at rykke i retning af mere regulering"

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Erik Larsen

Jyske Bank

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,