Ny web-crawler jagter danske fupdomæner: 3.000 danske webshops meldt til politiet

En ny web-crawler har sørget for, at 3000 danske svindel-domæner nu kan efterforskes af bagmandspolitiet.

Artikel top billede

Falske webshops er blevet en populær form for internetsvindel, og udenlandske kriminelle er ivrige efter at registrere .dk-domæner, der hvert år bruges til at bedrage et stort antal danskere.

Derfor har e-mærket og Det Kriminalpræventive Råd udviklet en ny web-crawler, der gennemtrawler internettet for for de falske butikker.

Crawleren er tilsyneladende effektiv, og derfor har e-mærket nu fundet frem til 3.000 danske domæner, der bruges til svindel. Listen er overdraget til Bagmandspolitiet.

“Materialet vi har fået overleveret viser tydeligt, hvor vigtigt det er med en indsats på dette område, og hvor vigtigt et værktøj det kan være for at stoppe den her enorme snyd, der er med danske domæner i dag. Derfor er vi også rigtig godt tilfredse med at få materiale af denne kvalitet i vores hænder, da vi nu med meget stor sikkerhed kan få beslaglagt over 3.000 falske webshops," udtaler specialkonsulent Henrik Vestergaard fra Bagmandspolitiet i en pressemeddelelse.

Sidste år udleverede DK-Hostmaster, der administrerer .dk, 1.129 svindeldomæner til politiet med henblik på beslaglæggelse.

Læs også: Danske domæner bliver sværere at registrere efter omfattende svindel: "Nødvendigt at rykke i retning af mere regulering"

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Sektionschef til Cyber Security Guidance ved Cyberdivisionen i Forsvaret

    Københavnsområdet

    AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

    Teamleder til AL Sydbanks GDPR & Tech Regulation i Aabenraa

    Sydjylland

    Banedanmark

    Projektleder til IT-sikkerhed

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS