Efter mange år med underskud: Nu er Airbnb på vej mod overskud

Den amerikanske virksomhed kan være på vej med sit første overskud.

Artikel top billede

Venture-finansierede startup-selskaber fra Silicon Valley har normalt blodrøde bundlinjer.

Det er virksomheder som Uber, Snapchat og Spotify eksempler på.

Men anderledes ser det ud med Airbnb, der nu ser ud til at være på vej med sit første overskud. Det skriver amerikanske CNBC.

”Det tredje kvartal var det hidtil stærkeste i virksomhedens historie, og i år vil vi blive profitable målt på EBITDA (resultatet før afskrivninger og nedskrivninger, red) ” siger Laurence Tosi, der er finansdirektør i Airbnb.

50 procent flere bookinger

Ifølge CNBC’s kilder har Airbnb i 2017 haft 50 procent flere bookinger end i året før, og i Kina har virksomheden haft en fremgang på 180 procent.

CNBC har tidligere rapporteret at Airbnb i sit seneste kvartal omsatte for 1 milliard dollar, hvilket med den aktuelle dollar-kurs svarer til 6,3 milliarder kroner.

AirBnbs forventede overskud står i skarp kontrast til en virksomhed som Uber, der i sidste kvartal havde et underskud på knap 3 milliarder kroner.

Læs også: Kæmpe-underskuddet vokser: Uber taber tre milliarder kroner om måneden

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS