Datalækage i Kalundborg: Stærkt følsomme borgerdata om misbrug og psykisk sygdom blev lækket

Oplysninger om seksuelle overgreb, psykisksygdom og narkomisbrug blev lækket fra Kalundborg Kommune.

Artikel top billede

(Foto: scyther5 / scyther5)

Det viser sig nu, at den meget omtalte datalækage i Kalundborg Kommune indholdte følsomme oplysninger om børn, der havde været udsat for seksuelle overgreb samt indsatsplaner for psykisk syge og narkotikamisbrugere.

Det skriver Børsen.

Avisen oplyser, at den ved en stikprøve har fundet oplysningerne, hvor af borgernes navn og cpr-numre også fremgik.

Datalækagen i Kalundborg Kommune kom til offentlighedens kendskab i sidste uge.

Lækagen fandt angiveligt sted fordi kommunen ved en fejl placerede 10.000 mappper med over 50.000 filer på en usikret ftp-server, som borger og virksomheder også kan logge på med et brugernavn og et password.

Læs ogs: 
Datalæk-skandale i Kalundborg Kommune vokser: Lønoplysninger om ansatte i flere kommune er også lækket

Event: Årets CIO 2026

Andre events | Kongens Lyngby

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

4 juni 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job