Ny opdaterings-metode giver problemer med Windows 7 i mange virksomheder

Mange virksomheder har problemer med opdateringerne af Windows 7, efter Microsoft for et år siden ændrede opdaterings-betingelserne.

Artikel top billede

(Foto: Mikkel William Nielsen)

Selv om det er mere end et år siden, at Microsoft ændrede sin mangeårige opdaterings-praksis, har mange virksomheder stadig problemer med at håndtere opdateringerne af Windows 7.

Det skriver Computerworlds amerikanske nyhedsbureau.

Det er godt et år siden, at Microsoft ændrede sin praksis for udsendelse af sikkerheds-opdateringer til Windows 7 og Windows 8.1.

Tidligere kunne erhvervsbrugerne selv udvælge de ønskede patches. I dag bliver sikkerhedsopdateringerne udsendt som en samlet pakke og ikke en samling af individuelle patches.

Microsoft anvender samme model i Windows 10. Den betyder, at opdateringerne er ‘cumulative’ - altså at de indeholder alt fra alle tidligere opdateringer - samt at de ikke kan opdeles i mindre bidder efter ønske.

“Der er stadig nogen, der beder om individiuelle opdateringer - selv til Windows 10,” siger analytikeren Susan Bradley til vores nyhedsbureau.

Ifølge Computerworlds nyhedsbureau var det tidligere en ret udbredt praksis, at de it-ansvarlige eksempelvis sparkede nogle patches ‘til hjørne’ for nærmere gennemgang og test samtidig med, at de deployede andre patches straks.

Det kan ikke længere lade sig gøre. Og mange virksomheder har endnu ikke fundet en løsning på problemet.

“Det har forlænget patch-cyklussen,” siger produktmanager i Ivanti, Chris Goettl til bladet.

Ifølge ham har mange virksomheder oplevet at været tvunget til at udskyde implementeringen af alle patches, fordi en kode-ændring i en enkelt patch har ramt en forretningskritisk applikation i virksomheden.

“Mange kunder har ikke været i stand til at udrulle alle opdateringer, før et givent problem er blevet løst af enten Microsoft eller en tredjeparts-leverandør,” siger han.

Ifølge ham kunne administratorerne tidligere vælge kun at udrulle de kritiske opdateringer og ignorere resten.

“Men uden den mulighed vælger de nu ofte at ignorere alle opdateringerne,” siger han.

Den nye metode betyder også, at alle Windows 7-opdateringer bygger på de tidligere udsendte patches. Ingen af dem kan altså stå alene, hvilket betyder, at alle tidligere bugs skal være fjernet, før den nyeste opdatering kan implementeres.

Windows 7 har stadig en markedsandel på 49 procent ifølge NetMarketShare, og Microsoft arbejder ihærdigt på at flytte brugerne over på Windows 10.

Microsoft pensionerer Windows 7 i januar 2020.

Kan du genkende problemet? Giv dit besyv med i debatfeltet herunder.

Læs også:

Windows 10 er ved at tage pusten fra it-afdelingerne: Sæt lancerings-tempoet ned og forlæng supporten

Nye ARM-baserede Windows-computere sætter en helt ny kurs for Windows: En fremtid i clouden

600 millioner computere verden over styres nu af Windows 10 - men Microsoft er stadig bagud

Windows 10-brugerne vender ryggen til Edge: Aldrig har så få Windows 10-brugere anvendt Edge-browseren

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Jura | København

    Compliance Day 2026

    Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Hele Danmark øver

    Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S