Ny opdaterings-metode giver problemer med Windows 7 i mange virksomheder

Mange virksomheder har problemer med opdateringerne af Windows 7, efter Microsoft for et år siden ændrede opdaterings-betingelserne.

Artikel top billede

(Foto: Mikkel William Nielsen)

Selv om det er mere end et år siden, at Microsoft ændrede sin mangeårige opdaterings-praksis, har mange virksomheder stadig problemer med at håndtere opdateringerne af Windows 7.

Det skriver Computerworlds amerikanske nyhedsbureau.

Det er godt et år siden, at Microsoft ændrede sin praksis for udsendelse af sikkerheds-opdateringer til Windows 7 og Windows 8.1.

Tidligere kunne erhvervsbrugerne selv udvælge de ønskede patches. I dag bliver sikkerhedsopdateringerne udsendt som en samlet pakke og ikke en samling af individuelle patches.

Microsoft anvender samme model i Windows 10. Den betyder, at opdateringerne er ‘cumulative’ - altså at de indeholder alt fra alle tidligere opdateringer - samt at de ikke kan opdeles i mindre bidder efter ønske.

“Der er stadig nogen, der beder om individiuelle opdateringer - selv til Windows 10,” siger analytikeren Susan Bradley til vores nyhedsbureau.

Ifølge Computerworlds nyhedsbureau var det tidligere en ret udbredt praksis, at de it-ansvarlige eksempelvis sparkede nogle patches ‘til hjørne’ for nærmere gennemgang og test samtidig med, at de deployede andre patches straks.

Det kan ikke længere lade sig gøre. Og mange virksomheder har endnu ikke fundet en løsning på problemet.

“Det har forlænget patch-cyklussen,” siger produktmanager i Ivanti, Chris Goettl til bladet.

Ifølge ham har mange virksomheder oplevet at været tvunget til at udskyde implementeringen af alle patches, fordi en kode-ændring i en enkelt patch har ramt en forretningskritisk applikation i virksomheden.

“Mange kunder har ikke været i stand til at udrulle alle opdateringer, før et givent problem er blevet løst af enten Microsoft eller en tredjeparts-leverandør,” siger han.

Ifølge ham kunne administratorerne tidligere vælge kun at udrulle de kritiske opdateringer og ignorere resten.

“Men uden den mulighed vælger de nu ofte at ignorere alle opdateringerne,” siger han.

Den nye metode betyder også, at alle Windows 7-opdateringer bygger på de tidligere udsendte patches. Ingen af dem kan altså stå alene, hvilket betyder, at alle tidligere bugs skal være fjernet, før den nyeste opdatering kan implementeres.

Windows 7 har stadig en markedsandel på 49 procent ifølge NetMarketShare, og Microsoft arbejder ihærdigt på at flytte brugerne over på Windows 10.

Microsoft pensionerer Windows 7 i januar 2020.

Kan du genkende problemet? Giv dit besyv med i debatfeltet herunder.

Læs også:

Windows 10 er ved at tage pusten fra it-afdelingerne: Sæt lancerings-tempoet ned og forlæng supporten

Nye ARM-baserede Windows-computere sætter en helt ny kurs for Windows: En fremtid i clouden

600 millioner computere verden over styres nu af Windows 10 - men Microsoft er stadig bagud

Windows 10-brugerne vender ryggen til Edge: Aldrig har så få Windows 10-brugere anvendt Edge-browseren

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S