Ny opdaterings-metode giver problemer med Windows 7 i mange virksomheder

Mange virksomheder har problemer med opdateringerne af Windows 7, efter Microsoft for et år siden ændrede opdaterings-betingelserne.

Artikel top billede

(Foto: Mikkel William Nielsen)

Selv om det er mere end et år siden, at Microsoft ændrede sin mangeårige opdaterings-praksis, har mange virksomheder stadig problemer med at håndtere opdateringerne af Windows 7.

Det skriver Computerworlds amerikanske nyhedsbureau.

Det er godt et år siden, at Microsoft ændrede sin praksis for udsendelse af sikkerheds-opdateringer til Windows 7 og Windows 8.1.

Tidligere kunne erhvervsbrugerne selv udvælge de ønskede patches. I dag bliver sikkerhedsopdateringerne udsendt som en samlet pakke og ikke en samling af individuelle patches.

Microsoft anvender samme model i Windows 10. Den betyder, at opdateringerne er ‘cumulative’ - altså at de indeholder alt fra alle tidligere opdateringer - samt at de ikke kan opdeles i mindre bidder efter ønske.

“Der er stadig nogen, der beder om individiuelle opdateringer - selv til Windows 10,” siger analytikeren Susan Bradley til vores nyhedsbureau.

Ifølge Computerworlds nyhedsbureau var det tidligere en ret udbredt praksis, at de it-ansvarlige eksempelvis sparkede nogle patches ‘til hjørne’ for nærmere gennemgang og test samtidig med, at de deployede andre patches straks.

Det kan ikke længere lade sig gøre. Og mange virksomheder har endnu ikke fundet en løsning på problemet.

“Det har forlænget patch-cyklussen,” siger produktmanager i Ivanti, Chris Goettl til bladet.

Ifølge ham har mange virksomheder oplevet at været tvunget til at udskyde implementeringen af alle patches, fordi en kode-ændring i en enkelt patch har ramt en forretningskritisk applikation i virksomheden.

“Mange kunder har ikke været i stand til at udrulle alle opdateringer, før et givent problem er blevet løst af enten Microsoft eller en tredjeparts-leverandør,” siger han.

Ifølge ham kunne administratorerne tidligere vælge kun at udrulle de kritiske opdateringer og ignorere resten.

“Men uden den mulighed vælger de nu ofte at ignorere alle opdateringerne,” siger han.

Den nye metode betyder også, at alle Windows 7-opdateringer bygger på de tidligere udsendte patches. Ingen af dem kan altså stå alene, hvilket betyder, at alle tidligere bugs skal være fjernet, før den nyeste opdatering kan implementeres.

Windows 7 har stadig en markedsandel på 49 procent ifølge NetMarketShare, og Microsoft arbejder ihærdigt på at flytte brugerne over på Windows 10.

Microsoft pensionerer Windows 7 i januar 2020.

Kan du genkende problemet? Giv dit besyv med i debatfeltet herunder.

Læs også:

Windows 10 er ved at tage pusten fra it-afdelingerne: Sæt lancerings-tempoet ned og forlæng supporten

Nye ARM-baserede Windows-computere sætter en helt ny kurs for Windows: En fremtid i clouden

600 millioner computere verden over styres nu af Windows 10 - men Microsoft er stadig bagud

Windows 10-brugerne vender ryggen til Edge: Aldrig har så få Windows 10-brugere anvendt Edge-browseren

Netcompany A/S

Network Engineer

Københavnsområdet

Danoffice IT

Infrastructure Specialist

Københavnsområdet

Forsvarets Efterretningstjeneste

Telekommunikationsingeniør til Afdeling for Elektronisk Indhentning

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S