Nye strenge krav til dine Android-apps: Skal give langt bedre performance og sikkerhed

Android-platformens apps skal have bedre performance og sikkerhed. Derfor kommer der nu en række nye krav, som app-udviklerne skal leve op til.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

En række nye krav til apps til Android-platformen skal højne både sikkerheden og performance.

Mest opsigtsvækkende er det, at Android nu tager et stort spring i retning af 64-bit apps. 

Android-chefen Edward Cunningham beskriver på den officielle Android-blog de krav, der kommer til at gælde for apps i Google Play:

“I august 2019 vil Play kræve, at nye apps og app-opdateringer med native libraries stiller 64-bit-versioner til rådighed sammen med deres 32-bit-versioner,” skriver han.

Samtidig vil Android-apps fra andet halvår 2018 skulle leve op til nye API-krav, der skal sikre, at alle apps er optimeret i forhold til sikkerhed og performance.

Læs også: Nu kommer post-app-æraen: Du skal tænke mobile løsninger på en helt ny måde

Endelig vil Play-butikken allerede i starten af 2018 begynde at tilføje sikkerheds-metadata oven på hver apps APK for at sikre, at appen er verificeret og er ægte.

“Vi er enormt taknemmelig for vores udviklere og håber derfor at dette lange varsel hjælper jer med at planlægge jeres app releases,” skriver Edward Cunningham.

Apple er allerede i gang

Understøttelsen af 64-bit blev introduceret allerede med Android 5.0 (vi er nu på 8.x), og i dag understøtter 40 procent af alle Android-enheder 64-bit, oplyses det.

Apple har allerede taget springet til 64-bit fuldt ud. Det skete med iOS 11, der udkom tidligere i år.

Med den version af styresystemet forsvandt nemlig supporten af 32-bit apps.

Læs også:

Apples nye iOS 11 kommer med et ultimativt krav til alle apps: Se om dine egne apps overlever

Noget stort er under opsejling i Googles Play-butik: Gør klar til at masse-slette apps

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    ChangeGroup ApS har pr. 12. januar 2026 ansat Morten Benn som Administrerende direktør. Han kommer fra en stilling som Partner hos Nosco. Nyt job

    Morten Benn

    ChangeGroup ApS

    Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

    Per Glentvor

    Lector ApS

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

    Lars Mørch

    Idura