Nye strenge krav til dine Android-apps: Skal give langt bedre performance og sikkerhed

Android-platformens apps skal have bedre performance og sikkerhed. Derfor kommer der nu en række nye krav, som app-udviklerne skal leve op til.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

En række nye krav til apps til Android-platformen skal højne både sikkerheden og performance.

Mest opsigtsvækkende er det, at Android nu tager et stort spring i retning af 64-bit apps. 

Android-chefen Edward Cunningham beskriver på den officielle Android-blog de krav, der kommer til at gælde for apps i Google Play:

“I august 2019 vil Play kræve, at nye apps og app-opdateringer med native libraries stiller 64-bit-versioner til rådighed sammen med deres 32-bit-versioner,” skriver han.

Samtidig vil Android-apps fra andet halvår 2018 skulle leve op til nye API-krav, der skal sikre, at alle apps er optimeret i forhold til sikkerhed og performance.

Læs også: Nu kommer post-app-æraen: Du skal tænke mobile løsninger på en helt ny måde

Endelig vil Play-butikken allerede i starten af 2018 begynde at tilføje sikkerheds-metadata oven på hver apps APK for at sikre, at appen er verificeret og er ægte.

“Vi er enormt taknemmelig for vores udviklere og håber derfor at dette lange varsel hjælper jer med at planlægge jeres app releases,” skriver Edward Cunningham.

Apple er allerede i gang

Understøttelsen af 64-bit blev introduceret allerede med Android 5.0 (vi er nu på 8.x), og i dag understøtter 40 procent af alle Android-enheder 64-bit, oplyses det.

Apple har allerede taget springet til 64-bit fuldt ud. Det skete med iOS 11, der udkom tidligere i år.

Med den version af styresystemet forsvandt nemlig supporten af 32-bit apps.

Læs også:

Apples nye iOS 11 kommer med et ultimativt krav til alle apps: Se om dine egne apps overlever

Noget stort er under opsejling i Googles Play-butik: Gør klar til at masse-slette apps

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Markus Dalsgaard Sisseck

Martinsen Rådgivning & Revision

inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

Lasse Fletcher

inciro K/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S