Derfor bliver de månedlige Windows 7-opdateringer større og større - vil nærme sig 600MB

Microsofts månedlige sikkerheds-opdateringer til Windows 7 er blevet næsten dobbelt så store på blot et år. Hvad sker der lige?

Artikel top billede

Microsofts månedlige opdateringer til Windows 7 er vokset betragteligt i størrelse i det seneste år. Og det vil de blive ved med.

Faktisk er de blevet nærmest dobbelt så store, og det giver problemer flere steder, skriver Computerworlds amerikanske nyhedsbureau.

Den kraftige øgning i størrelse er sket, siden Microsoft i 2016 ændrede sin opdaterings-praksis.

Ifølge vores nyhedsbureau er størrelsen på de månedlige opdateringer steget med mere end 70 procent, siden den nye praksis blev indført.

Den allerførste opdatering af x86-versionen i oktober 2016 var således på 124,4MB - 73 procent større end forgængeren.

64-bit-versionen voksede fra 119,4MB til 203,2MB i løbet af 12 opdateringer. Det svarer til en forøgelse på 70 procent, skriver nyhedsbureauet.

Årsagen til den markante forøgelse er, at Microsoft med sin nye praksis indførte fuld opdatering i hver eneste udsendelse.

Det betyder, at enhver opdatering indeholder den fulde opdatering fra tidligere måneder.

Det betyder, at modtagerne er tvunget til at hele tiden at være fuldt opdateret. Microsoft anvender samme princip i Windows 10.

Fortsætter med at blive større og større

Det betyder, at opdateringerne kommer til at vokse i størrelse indtil Windows 7 efter planen bliver pensioneret i januar 2020.

Ifølge Computerworld amerikanske nyhedsbureau vil 64-bit versionen komme til at fylde omkring 350MB i oktober 2018.

Og når Windows 7 nærmer sig sin pensionssdato, vil de månedlige sikkerhedsopdateringer nærme sig 600MB.

x86-versionen vil her komme til at fylde omkring 400MB, skriver vores nyhedsbureau.

“Størrelsen på disse opdateringer er helt klart en bekymring,” siger product manager i Ivanti, Chris Goettl til vores amerikanske nyhedsbureau.

Iføklge ham ligger problemet ikke mindst i den tid, som det tager at downloade opdateringer af den størrelse til ofte rigtigt mange computere.

“Når ‘rollupsene’ vokser til 300MB eller 500MB har virksomhederne ofte ikke downtime nok [til at downloade og installere opdateringer, red]. Det gælder især virksomheder, der opererer i flere lande eller er tilstede i fjerne områder med dårlige internet-forbindelser,” siger han.

Den store og den lille

Microsoft udsender to slags sikkerhedsopdateringer til Windows 7 på hver ‘patch tuesday,’ som er den anden tirsdag i hver måned.

Det er den store ‘rollup’ samt den såkaldte ‘Security Quality Monthly Rollup’, som alene indeholder månedens sikkerhedopdateringer.

Sikkerheds-opdateringen er langt mindre, fordi den kun indeholder netop den måneds sikkerhedsopdateringer.

Eksempelvis var december måneds sikkerhedsopdatering ifølge nyhedsbureauet på blot 1,4MB i 64-bit-versionen, mens den fulde rollup altså var på 204,7MB.

Det er imidlertid kun nogle Windows 7-maskiner, som kan nøjes med at få de små opdateringer. Det gælder ifølge vores nyhedsbureau nemlig kun de maskiner, der er tilknyttet Windows Server Update Services (*WSUS’).

Alle andre Windows 7-maskiner bliver automatisk fodret med de store rollups, der tager alle data med helt tilbage fra oktober 2016.

Windows 7 har stadig en markedsandel på mere end 40 procent ifølge NetMarketShare, og Microsoft arbejder ihærdigt på at flytte brugerne over på Windows 10.

Selv om pensionerings-datoen nærmer sig, er Windows 7 således stadig det mest udbredte Windows-styresystem i verden, og brugerandelen er fortsat ret stabil.

Læs også:

Microsofts dilemma: Windows 7 skal pensioneres om to et halvt år - men er stadig verdens mest udbredte styresystem

Ny opdaterings-metode giver problemer med Windows 7 i mange virksomheder

Nye ARM-baserede Windows-computere sætter en helt ny kurs for Windows: En fremtid i clouden

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | København Ø

Automatisering med Copilot & Agentic AI

Høst viden og erfaringer fra andre om, hvordan Copilot og Agentic AI i praksis kan skabe værdi og fleksibilitet i din organisation.

Sikkerhed | Online

Erfaringer fra frontlinjen: Sådan ændrer trusselsbilledet sig

Kort og fokuseret digitalt event: Erfaren frontkæmper fra den digitale sikkerhedsverden giver dig overblik og konkrete anbefalinger til det aktuelle trusselsbillede.

Andre events | Valby

CIO Challenges: Teknologi, transformation og ledelse der flytter forretningen

Hvordan moderniseres en it-platform uden legacy? Hvordan skaber man nye AI‑ og cloud‑drevne forretningsmodeller – uden at miste medarbejdere eller brugere undervejs? På CIO Challenges 2025 får du hands‑on erfaringer fra fire danske CIO’er, der...

Se alle vores events inden for it

Folkekirkens Nødhjælp

ERP IT System Owner

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Nordjylland

Netcompany A/S

IT Consultant

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-supporterelever til Lokal IT Servicecenter i Region Hovedstaden

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

Thea Scheuer Gregersen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

Alexander Bendix

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. august 2025 ansat Mia Vang Petersen som Head of Marketing. Hun skal især beskæftige sig med at lede Norriqs marketingteam mod nye succeser. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing hos Columbus Danmark. Hun er uddannet Kandidat i Kommunikation fra Aalborg Universitet. Nyt job

Mia Vang Petersen

Norriq Danmark A/S

Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job