Derfor bliver de månedlige Windows 7-opdateringer større og større - vil nærme sig 600MB

Microsofts månedlige sikkerheds-opdateringer til Windows 7 er blevet næsten dobbelt så store på blot et år. Hvad sker der lige?

Artikel top billede

Microsofts månedlige opdateringer til Windows 7 er vokset betragteligt i størrelse i det seneste år. Og det vil de blive ved med.

Faktisk er de blevet nærmest dobbelt så store, og det giver problemer flere steder, skriver Computerworlds amerikanske nyhedsbureau.

Den kraftige øgning i størrelse er sket, siden Microsoft i 2016 ændrede sin opdaterings-praksis.

Ifølge vores nyhedsbureau er størrelsen på de månedlige opdateringer steget med mere end 70 procent, siden den nye praksis blev indført.

Den allerførste opdatering af x86-versionen i oktober 2016 var således på 124,4MB - 73 procent større end forgængeren.

64-bit-versionen voksede fra 119,4MB til 203,2MB i løbet af 12 opdateringer. Det svarer til en forøgelse på 70 procent, skriver nyhedsbureauet.

Årsagen til den markante forøgelse er, at Microsoft med sin nye praksis indførte fuld opdatering i hver eneste udsendelse.

Det betyder, at enhver opdatering indeholder den fulde opdatering fra tidligere måneder.

Det betyder, at modtagerne er tvunget til at hele tiden at være fuldt opdateret. Microsoft anvender samme princip i Windows 10.

Fortsætter med at blive større og større

Det betyder, at opdateringerne kommer til at vokse i størrelse indtil Windows 7 efter planen bliver pensioneret i januar 2020.

Ifølge Computerworld amerikanske nyhedsbureau vil 64-bit versionen komme til at fylde omkring 350MB i oktober 2018.

Og når Windows 7 nærmer sig sin pensionssdato, vil de månedlige sikkerhedsopdateringer nærme sig 600MB.

x86-versionen vil her komme til at fylde omkring 400MB, skriver vores nyhedsbureau.

“Størrelsen på disse opdateringer er helt klart en bekymring,” siger product manager i Ivanti, Chris Goettl til vores amerikanske nyhedsbureau.

Iføklge ham ligger problemet ikke mindst i den tid, som det tager at downloade opdateringer af den størrelse til ofte rigtigt mange computere.

“Når ‘rollupsene’ vokser til 300MB eller 500MB har virksomhederne ofte ikke downtime nok [til at downloade og installere opdateringer, red]. Det gælder især virksomheder, der opererer i flere lande eller er tilstede i fjerne områder med dårlige internet-forbindelser,” siger han.

Den store og den lille

Microsoft udsender to slags sikkerhedsopdateringer til Windows 7 på hver ‘patch tuesday,’ som er den anden tirsdag i hver måned.

Det er den store ‘rollup’ samt den såkaldte ‘Security Quality Monthly Rollup’, som alene indeholder månedens sikkerhedopdateringer.

Sikkerheds-opdateringen er langt mindre, fordi den kun indeholder netop den måneds sikkerhedsopdateringer.

Eksempelvis var december måneds sikkerhedsopdatering ifølge nyhedsbureauet på blot 1,4MB i 64-bit-versionen, mens den fulde rollup altså var på 204,7MB.

Det er imidlertid kun nogle Windows 7-maskiner, som kan nøjes med at få de små opdateringer. Det gælder ifølge vores nyhedsbureau nemlig kun de maskiner, der er tilknyttet Windows Server Update Services (*WSUS’).

Alle andre Windows 7-maskiner bliver automatisk fodret med de store rollups, der tager alle data med helt tilbage fra oktober 2016.

Windows 7 har stadig en markedsandel på mere end 40 procent ifølge NetMarketShare, og Microsoft arbejder ihærdigt på at flytte brugerne over på Windows 10.

Selv om pensionerings-datoen nærmer sig, er Windows 7 således stadig det mest udbredte Windows-styresystem i verden, og brugerandelen er fortsat ret stabil.

Læs også:

Microsofts dilemma: Windows 7 skal pensioneres om to et halvt år - men er stadig verdens mest udbredte styresystem

Ny opdaterings-metode giver problemer med Windows 7 i mange virksomheder

Nye ARM-baserede Windows-computere sætter en helt ny kurs for Windows: En fremtid i clouden

Læses lige nu

    Annonce

    LB Forsikring

    Afdelingschef for IT ServiceDesk

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Ingeniør til taktiske netværksradioer i Kommunikationssektionen

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Selvstændig IT-sagsbehandler til hardware og TV/AT udstyr i Hvidovre eller Karup

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,