Kæmpe it-opkøb er en realitet: Columbus køber it-selskab med 600 medarbejdere

Columbus bliver med opkøbet af svenske iStone med ét markant større både i antallet af medarbejdere og i forhold til omsætningen.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

I november meddelte danske Columbus, at man havde afgivet et købstilbud på det svenske it-selskab iStone, der har kontorer i 13 lande og en omsætning på omkring 600 millioner danske kroner.

iStones ledelse havde allerede dengang accepteret tilbuddet, og selskabet bestyrelse anbefalede samtidig alle aktionærerne at sige ja.

Det er nu sket, meddeler Columbus.

“Med accept fra alle 238 af iStones aktionærer repræsenterende 100 procent af aktiekapitalen gennemfører Columbus opkøbet af iStone.”

“iStone, der er førende leverandør af forretningsapplikationer og e-commerceløsninger i Sverige og Norge tilfører Columbus mere end 600 højt kvalificerede medarbejdere, og Columbus bliver dermed markedsledende i Norden,” lyder det i en pressemeddelelse.

Her udtaler koncernchef i Columbus, Thomas Honoré, samtdig:

"Vi er meget glade for at kunne byde iStones medarbejdere velkommen til Columbus. iStone og Columbus er et perfekt match både forretningsmæssigt og kulturelt, og sammen vil vi skabe endnu større værdi for vores kunder og nå vores strategiske forretningsmål."

Columbus-boss har brugt flere år på kæmpe-opkøbet af iStone: "Vi forhandlede helt indtil klokken 23:45 i går"

Vokser med 50 procent

Købet af iStone betyder, at Columbus vokser med 50 procent både omsætnings- og medarbejdermæssigt. Med købet af iStone har Columbus godt 2.000 medarbejdere i 19 lande.

“Sammensmeltningen af Columbus og iStone vil ske gradvist over de kommende år. I første fase vil iStone fortsætte sin daglige drift og arbejde sammen med Columbus på nye forretningsområder. iStone vil lyde navnet ‘iStone - a Columbus company.’"

Det har tidligere været meldt ud, at Columbus i alt ville betale mellem 320 millioner kroner og 427 millioner kroner for iStone.

Læs også:

Columbus køber svensk it-firma med 600 ansatte: I gang med at overtage iStone

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Security Summit 2026 - København

    Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

    Digital transformation | Ballerup

    Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Gitte Lykke Holm som Senior Payroll Consultant. Hun skal især beskæftige sig med opsætning og implementering af 365Løn til Business Central. Hun kommer fra en stilling som BC/NAV seniorkonsulent. Hun er uddannet inden for informatik og data processing. Nyt job

    Gitte Lykke Holm

    Elbek & Vejrup A/S

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse