Kæmpe it-opkøb er en realitet: Columbus køber it-selskab med 600 medarbejdere

Columbus bliver med opkøbet af svenske iStone med ét markant større både i antallet af medarbejdere og i forhold til omsætningen.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

I november meddelte danske Columbus, at man havde afgivet et købstilbud på det svenske it-selskab iStone, der har kontorer i 13 lande og en omsætning på omkring 600 millioner danske kroner.

iStones ledelse havde allerede dengang accepteret tilbuddet, og selskabet bestyrelse anbefalede samtidig alle aktionærerne at sige ja.

Det er nu sket, meddeler Columbus.

“Med accept fra alle 238 af iStones aktionærer repræsenterende 100 procent af aktiekapitalen gennemfører Columbus opkøbet af iStone.”

“iStone, der er førende leverandør af forretningsapplikationer og e-commerceløsninger i Sverige og Norge tilfører Columbus mere end 600 højt kvalificerede medarbejdere, og Columbus bliver dermed markedsledende i Norden,” lyder det i en pressemeddelelse.

Her udtaler koncernchef i Columbus, Thomas Honoré, samtdig:

"Vi er meget glade for at kunne byde iStones medarbejdere velkommen til Columbus. iStone og Columbus er et perfekt match både forretningsmæssigt og kulturelt, og sammen vil vi skabe endnu større værdi for vores kunder og nå vores strategiske forretningsmål."

Columbus-boss har brugt flere år på kæmpe-opkøbet af iStone: "Vi forhandlede helt indtil klokken 23:45 i går"

Vokser med 50 procent

Købet af iStone betyder, at Columbus vokser med 50 procent både omsætnings- og medarbejdermæssigt. Med købet af iStone har Columbus godt 2.000 medarbejdere i 19 lande.

“Sammensmeltningen af Columbus og iStone vil ske gradvist over de kommende år. I første fase vil iStone fortsætte sin daglige drift og arbejde sammen med Columbus på nye forretningsområder. iStone vil lyde navnet ‘iStone - a Columbus company.’"

Det har tidligere været meldt ud, at Columbus i alt ville betale mellem 320 millioner kroner og 427 millioner kroner for iStone.

Læs også:

Columbus køber svensk it-firma med 600 ansatte: I gang med at overtage iStone

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos