Kæmpe it-opkøb er en realitet: Columbus køber it-selskab med 600 medarbejdere

Columbus bliver med opkøbet af svenske iStone med ét markant større både i antallet af medarbejdere og i forhold til omsætningen.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

I november meddelte danske Columbus, at man havde afgivet et købstilbud på det svenske it-selskab iStone, der har kontorer i 13 lande og en omsætning på omkring 600 millioner danske kroner.

iStones ledelse havde allerede dengang accepteret tilbuddet, og selskabet bestyrelse anbefalede samtidig alle aktionærerne at sige ja.

Det er nu sket, meddeler Columbus.

“Med accept fra alle 238 af iStones aktionærer repræsenterende 100 procent af aktiekapitalen gennemfører Columbus opkøbet af iStone.”

“iStone, der er førende leverandør af forretningsapplikationer og e-commerceløsninger i Sverige og Norge tilfører Columbus mere end 600 højt kvalificerede medarbejdere, og Columbus bliver dermed markedsledende i Norden,” lyder det i en pressemeddelelse.

Her udtaler koncernchef i Columbus, Thomas Honoré, samtdig:

"Vi er meget glade for at kunne byde iStones medarbejdere velkommen til Columbus. iStone og Columbus er et perfekt match både forretningsmæssigt og kulturelt, og sammen vil vi skabe endnu større værdi for vores kunder og nå vores strategiske forretningsmål."

Columbus-boss har brugt flere år på kæmpe-opkøbet af iStone: "Vi forhandlede helt indtil klokken 23:45 i går"

Vokser med 50 procent

Købet af iStone betyder, at Columbus vokser med 50 procent både omsætnings- og medarbejdermæssigt. Med købet af iStone har Columbus godt 2.000 medarbejdere i 19 lande.

“Sammensmeltningen af Columbus og iStone vil ske gradvist over de kommende år. I første fase vil iStone fortsætte sin daglige drift og arbejde sammen med Columbus på nye forretningsområder. iStone vil lyde navnet ‘iStone - a Columbus company.’"

Det har tidligere været meldt ud, at Columbus i alt ville betale mellem 320 millioner kroner og 427 millioner kroner for iStone.

Læs også:

Columbus køber svensk it-firma med 600 ansatte: I gang med at overtage iStone

Annonceindlæg fra SoftwareOne

Glem hypen: Her er tre steder hvor AI allerede leverer

Ifølge SoftwareOne ligger de reelle AI-gevinster gemt i områder af central betydning for forretningen.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg