Ukendt kryptovaluta slår bitcoin af banen: Er steget 36.000 procent på et år

Bitcoinen har med sin ekstreme værdistigning været på alle læber i månedsvis. Men bitcoinen bliver banket af banen af en anden kryptovaluta, der er steget 36.000 procent i de seneste år.

Artikel top billede

(Foto: Photo by Carlos Muza on Unsplash)

Bitcoinen er verdens mest udbredte kryptovaluta og har været genstand for stor opmærksomhed i de seneste måneder - ikke mindst på grund af den voldsomme værdistigning.

Det kan du læse mere om her: Bitcoin-kursens himmelflugt minder om et albansk pyramidespil, men bagved ligger den største innovation siden internettets opfindelse

Men faktisk er den voldsomme stigning i bitcoinens værdi ikke engang nok til at skubbe bitcoinen ind på Top 10 over de kryptovalutaer, der har haft den største værdistigning i det seneste år.

Sådan skriver magasinet Quartz.

Den knapt så kendte kryptovaluta Ripple kommer her ind på en førsteplads over den kryptovaluta, der er steget mest i 2017.

Ripple - eller XRP - er steget med mere end 36.000 procent i det seneste år og er nu den næstmest værdifulde kryptovaluta efter bitcoinen.

Der er fortsat meget stor forskel på prisen, i det en ripple i skrivende stund koster 2,65 dollar, mens en bitcoin i skrivende stund koster omkring 15.000 dollar.

En bitcoin kostede blot 20 øre i 2010.

Ifølge Quartz er kryptovalutaen NEM steget med 29.800 procent i 2017, mens de knapt så kendte valutaer ardor og stellar hver er steget med omkring 15.000 procent i 2017.

Længere nede på listen - men stadig med stigninger på flere tusinder procent - finder vi dash, ethereum, golem, binance coin, litecoin og omisego.

Ifølge magasinet er ripple især steget sidst på året.

Du kan se listen hos Quartz her.

Mistro og tvivl

I den etablerede bankverden er der både mistro og tvivl, men også en gryende accept, af den meget volatile kryptovaluta.

Herhjemme har Jyske Bank-chef Anders Dam blandt andet sammelignet kryptovaluta med den såkaldte Christiania-mønt, der var fristadens Christianias bud på egen valuta.

Ifølge bankfolkene er bitcoin på samme måde kun er noget værd, fordi ‘nogen’ er blevet enige om det - og altså ikke fordi den er koblet op på et overordnet, økonomisk system med underliggende aktiver, nationale systemer og politikker og med værdi i etablerede markeder.

Den etablerede finansverden er dog begyndt at kigge på kryptovalutaerne som en mulighed.

Du kan læse mere om årsagen til bankernes skepsis over for kryptovalutaerne her: Finansfolk advarer mod kryptovaluta - er der noget om snakken? Eller kan bitcoin blive fremtidens store valuta?.

Læs også:

[b]Bitcoin-netværket bruger snart mere strøm end hele Danmark
[/b]

Annonceindlæg fra Kingston Technology

Vi låser vores hjem, så hvorfor beskytter vi ikke vores digitale liv?

Beskyttelsen af dine personlige og fortrolige data i den digitale tidsalder starter med betroede krypteringsløsninger.

Shure Scandinavia A/S

Senior DevOps Developer

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

KMD A/S

SAP-arkitekt

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

Søren Jermiin Olesen

EG Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

Huy Duc Nguyen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

Rasmus Stage Sørensen

Norriq Danmark A/S