Danske virksomheder investerer massivt i kunstig intelligens: “Det går vildt stærkt”

Danske virksomheder vurderes at have investeret 400 millioner kroner i kunstig intelligens i 2017.

Artikel top billede

(Foto: Yannis Ntousiopoulos)

Danske virksomheder investerer stort i kunstig intelligens, og investeringerne er vokset med omkring 50 procent på et år.

Det skriver finans.

Det er analysevirksomheden IDC, der vurderer, at danske virksomheder har investeret 50 procent mere i kunstig intelligens i 2017, og AI-ekspert Danny Lange er enig.

Han har tidligere arbejdet med kunstig intelligens hos Amazon, Facebook og Google og er i dag hos dansk-stiftede Unity.

“Jeg rejser rundt i hele verden, og mit indtryk er, at Danmark er fint med. Det går vildt stærkt med at indføre kunstig intelligens også her,” siger han til Finans.

En af de danske virksomheder, der satser på kunstig intelligens, er koncernen Chr. Hansen, der blandt andet bruger AI-teknologi til at udvikle ingredienser til fødevarer og landbrugsprodukter.

“Man kunne forestille sig, at der om nogle år kommer en forsker med en ide til et projekt. Så kan AI fortælle, at det lavede Esben faktisk for 10 år siden, så kig lige på det. Og måske skulle I prøve at bruge den samme mikroorganisme i det andet produkt, I har derovre, for det giver mening – ud fra data. Men udfordringen lige nu er at samle alle data og de rette data og ordne dem rigtigt,” siger forskningsdirektør Thomas Schäfer til Finans.

I samme boldgade kunne Computerworld for nylig fortælle, at machine learning-eksperter er de mest eftertragtede it-profiler netop nu.

Det kan du læse mere om her: Opgørelse over de mest eftertragtede nye it-profiler: Disse it-folk kan vælge og vrage

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S

Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Markus Dalsgaard Sisseck

Martinsen Rådgivning & Revision