Danske virksomheder investerer massivt i kunstig intelligens: “Det går vildt stærkt”

Danske virksomheder vurderes at have investeret 400 millioner kroner i kunstig intelligens i 2017.

Artikel top billede

(Foto: Yannis Ntousiopoulos)

Danske virksomheder investerer stort i kunstig intelligens, og investeringerne er vokset med omkring 50 procent på et år.

Det skriver finans.

Det er analysevirksomheden IDC, der vurderer, at danske virksomheder har investeret 50 procent mere i kunstig intelligens i 2017, og AI-ekspert Danny Lange er enig.

Han har tidligere arbejdet med kunstig intelligens hos Amazon, Facebook og Google og er i dag hos dansk-stiftede Unity.

“Jeg rejser rundt i hele verden, og mit indtryk er, at Danmark er fint med. Det går vildt stærkt med at indføre kunstig intelligens også her,” siger han til Finans.

En af de danske virksomheder, der satser på kunstig intelligens, er koncernen Chr. Hansen, der blandt andet bruger AI-teknologi til at udvikle ingredienser til fødevarer og landbrugsprodukter.

“Man kunne forestille sig, at der om nogle år kommer en forsker med en ide til et projekt. Så kan AI fortælle, at det lavede Esben faktisk for 10 år siden, så kig lige på det. Og måske skulle I prøve at bruge den samme mikroorganisme i det andet produkt, I har derovre, for det giver mening – ud fra data. Men udfordringen lige nu er at samle alle data og de rette data og ordne dem rigtigt,” siger forskningsdirektør Thomas Schäfer til Finans.

I samme boldgade kunne Computerworld for nylig fortælle, at machine learning-eksperter er de mest eftertragtede it-profiler netop nu.

Det kan du læse mere om her: Opgørelse over de mest eftertragtede nye it-profiler: Disse it-folk kan vælge og vrage

Event: Computerworld Cloud & AI Festival

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 60+ leverandører og 100+ talere om AI, infrastruktur, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16. & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job
Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

Rikke Badsberg

Adeno K/S

Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

Jeanette Kristiansen

Circle Of Bytes ApS