Danske virksomheder investerer massivt i kunstig intelligens: “Det går vildt stærkt”

Danske virksomheder vurderes at have investeret 400 millioner kroner i kunstig intelligens i 2017.

Artikel top billede

(Foto: Yannis Ntousiopoulos)

Danske virksomheder investerer stort i kunstig intelligens, og investeringerne er vokset med omkring 50 procent på et år.

Det skriver finans.

Det er analysevirksomheden IDC, der vurderer, at danske virksomheder har investeret 50 procent mere i kunstig intelligens i 2017, og AI-ekspert Danny Lange er enig.

Han har tidligere arbejdet med kunstig intelligens hos Amazon, Facebook og Google og er i dag hos dansk-stiftede Unity.

“Jeg rejser rundt i hele verden, og mit indtryk er, at Danmark er fint med. Det går vildt stærkt med at indføre kunstig intelligens også her,” siger han til Finans.

En af de danske virksomheder, der satser på kunstig intelligens, er koncernen Chr. Hansen, der blandt andet bruger AI-teknologi til at udvikle ingredienser til fødevarer og landbrugsprodukter.

“Man kunne forestille sig, at der om nogle år kommer en forsker med en ide til et projekt. Så kan AI fortælle, at det lavede Esben faktisk for 10 år siden, så kig lige på det. Og måske skulle I prøve at bruge den samme mikroorganisme i det andet produkt, I har derovre, for det giver mening – ud fra data. Men udfordringen lige nu er at samle alle data og de rette data og ordne dem rigtigt,” siger forskningsdirektør Thomas Schäfer til Finans.

I samme boldgade kunne Computerworld for nylig fortælle, at machine learning-eksperter er de mest eftertragtede it-profiler netop nu.

Det kan du læse mere om her: Opgørelse over de mest eftertragtede nye it-profiler: Disse it-folk kan vælge og vrage

Annonceindlæg fra Trustworks

Tillid i en Zero-Trust verden

Med voksende trusler, nye EU-krav og øget kompleksitet er cybersikkerhed nu en central ledelsesopgave på linje med strategi og økonomi.

Capgemini Danmark A/S

Presales Lead Cloud

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Sektionschef for IAM, CMDB og ITSM til opbygning af Forsvarets nye IT-platform

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-supporterelever til Lokal IT Servicecenter i Region Hovedstaden

Københavnsområdet

Formpipe Software A/S

Senior Product Manager

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Ahmed Yasin Mohammed Hassan som Data & AI Consultant. Han kommer fra en stilling som selvstændig gennem de seneste 3 år. Han er uddannet cand. merc. i Business Intelligence fra Aarhus Universitet. Nyt job

Ahmed Yasin Mohammed Hassan

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

Søren Vindfelt Røn

Norriq Danmark A/S

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

Johan Léfelius

IT Confidence A/S

Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

Jesper Krogh Heitmann

Danske Spil