Danske FDC solgt til hollandsk it-selskab: 250 it-ansatte får ny ejer

Hollandsk it-firma køber det danske it-selskab FDC (Forsikringens Datacenter) med 250 medarbejdere.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Datacenter-selskabet FDC - Forsikringens Datacenter - med cirka 250 medarbejdere er blevet solgt til det hollandske it-selskab TSS (Total Specific Solutions).

Det sker efter, at de tre ejere af FDC - Gjensidige, Bupa og Sygeforsikringen “danmark” - gennem de senere år har modtaget flere tilbud på datacenter-selskabet.

“Vi bliver nu en del af en større softwarekoncern, men vi bliver ved med at være en uafhængig forretningsenhed med vores egen identitet,” lyder det fra administrerende direktør i FDC, Birthe Elkjær.

Hun har siddet på posten i de seneste tre år, efter hun i 2014 overtog stillingen efter Birgitte Hass, der i dag er i direktør i brancheorganisationen IT-Branchen.

FDC, der leverer it-løsninger til forsikringsbranchen, meddeler, at det ‘slutter sig til’ til det hollandske selskab.

“ Som en del af TSS får vi adgang til alle best practices relateret til at drive forretning inden for softwareudvikling: fra operationelle best practices til ny markedsindsigt fra andre TSS forretningsenheder, som ligeledes betjener det finansielle marked,” lyder det fra Birthe Elkjær.

“TSS’ viden om udvikling af store, komplekse IT løsninger til moderne platforme vil give os ekspertisen til at forbedre vores value proposition. Desuden vil denne overtagelse give os rammerne samt den finansielle styrke til at vi kan vækste i den nordiske region,” siger hun.

For hollandske TSS bliver opkøbet af FDC, der har mere end 50 år på bagen, indgangen til det danske marked. 

“Når en så velkendt software-virksomhed som FDC indtræder i TSS, vil dette hjælpe os med at etablere os yderligere på det nordiske marked,” lyder det fra Ramond Zanders, bestyrelsesformand.

FDC's omsætning ligger ret stabilt på godt 300 millioner kroner, mens indtjeningen efter skat i 2016 landede på 40 millioner kroner.

Læs også: 

FDC: Vores kunder er for konservative

Hollandsk it-selskab køber hostingvirksomheden Athena IT Group - skifter navn og fusionerer

Hollandsk telegigant på vej med hidsig opkøbsbølge: Har kig på TDC

Annonce

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Nordjylland

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Midtjylland

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Cognizant

Agentic AI kræver mere end teknologi

De fleste virksomheder har efterhånden bevist, at AI virker. Pilotprojekter leverer resultater. Medarbejdere bruger generative AI-værktøjer. Nye use cases dukker op på tværs af organisationen.

Navnenyt fra it-Danmark

Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Erik Larsen

Jyske Bank