22 apps fjernet omgående fra Google Play: Downloadet mange millioner gange - men indeholdt ondsindet kode

Google har fjernet 22 apps fra Google Play, efter at sikkerhedseksperter opdagede, at der var noget lusket ved koden i de tilsyneladende uskyldige apps.

Artikel top billede

22 forskellige apps er blevet fjernet fra Google Play, app-butikken på Android-platformen.

Sikkerhedseksperter fra CheckPoint har nemlig fundet en ondsindet annonce-komponent i de 22 apps, skriver sikkerhedssitet Threatpost.

Den onsindede kode er døbt “LightsOut”, og den er blandt andet fundet i apps, der bruges til at styre lommelygte-funktionen på Android-enheder.

De 22 apps er downloadet mellem 1,5 og 7,5 millioner gange, skriver Threatpost.

CheckPoints folk opdagede, at der var tale om apps, der “genererede ulovlig annonce-omsætning" ved at narre brugerne til at se og klikke på annoncer på deres mobile enheder.

“Som nogle af brugerne bemærkede, blev de tvunget til klikke på annoncer for at besvare opkald eller udføre andre aktiviteter på deres enheder,” forklarer CheckPoint.

Se sikkerhedsselskabets gennemgang af sagen og de 22 konkrete apps her. 

Andre brugere har oplevet, at problemerne fortsatte, selv efter at de havde betalt for den annonce-frie udgave af appen.

Google fjernede de 22 apps under en uge efter, at CheckPoint havde givet besked om opdagelsen af den ondsindede kode.

Læs også:

500 forskellige Android-apps ramt af spyware - downloadet over 100 millioner gange

Google Play versus Apple App Store: Her hentes der flest apps - og her tjenes flest penge

Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS