22 apps fjernet omgående fra Google Play: Downloadet mange millioner gange - men indeholdt ondsindet kode

Google har fjernet 22 apps fra Google Play, efter at sikkerhedseksperter opdagede, at der var noget lusket ved koden i de tilsyneladende uskyldige apps.

Artikel top billede

22 forskellige apps er blevet fjernet fra Google Play, app-butikken på Android-platformen.

Sikkerhedseksperter fra CheckPoint har nemlig fundet en ondsindet annonce-komponent i de 22 apps, skriver sikkerhedssitet Threatpost.

Den onsindede kode er døbt “LightsOut”, og den er blandt andet fundet i apps, der bruges til at styre lommelygte-funktionen på Android-enheder.

De 22 apps er downloadet mellem 1,5 og 7,5 millioner gange, skriver Threatpost.

CheckPoints folk opdagede, at der var tale om apps, der “genererede ulovlig annonce-omsætning" ved at narre brugerne til at se og klikke på annoncer på deres mobile enheder.

“Som nogle af brugerne bemærkede, blev de tvunget til klikke på annoncer for at besvare opkald eller udføre andre aktiviteter på deres enheder,” forklarer CheckPoint.

Se sikkerhedsselskabets gennemgang af sagen og de 22 konkrete apps her. 

Andre brugere har oplevet, at problemerne fortsatte, selv efter at de havde betalt for den annonce-frie udgave af appen.

Google fjernede de 22 apps under en uge efter, at CheckPoint havde givet besked om opdagelsen af den ondsindede kode.

Læs også:

500 forskellige Android-apps ramt af spyware - downloadet over 100 millioner gange

Google Play versus Apple App Store: Her hentes der flest apps - og her tjenes flest penge

Læses lige nu

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse