22 apps fjernet omgående fra Google Play: Downloadet mange millioner gange - men indeholdt ondsindet kode

Google har fjernet 22 apps fra Google Play, efter at sikkerhedseksperter opdagede, at der var noget lusket ved koden i de tilsyneladende uskyldige apps.

Artikel top billede

22 forskellige apps er blevet fjernet fra Google Play, app-butikken på Android-platformen.

Sikkerhedseksperter fra CheckPoint har nemlig fundet en ondsindet annonce-komponent i de 22 apps, skriver sikkerhedssitet Threatpost.

Den onsindede kode er døbt “LightsOut”, og den er blandt andet fundet i apps, der bruges til at styre lommelygte-funktionen på Android-enheder.

De 22 apps er downloadet mellem 1,5 og 7,5 millioner gange, skriver Threatpost.

CheckPoints folk opdagede, at der var tale om apps, der “genererede ulovlig annonce-omsætning" ved at narre brugerne til at se og klikke på annoncer på deres mobile enheder.

“Som nogle af brugerne bemærkede, blev de tvunget til klikke på annoncer for at besvare opkald eller udføre andre aktiviteter på deres enheder,” forklarer CheckPoint.

Se sikkerhedsselskabets gennemgang af sagen og de 22 konkrete apps her. 

Andre brugere har oplevet, at problemerne fortsatte, selv efter at de havde betalt for den annonce-frie udgave af appen.

Google fjernede de 22 apps under en uge efter, at CheckPoint havde givet besked om opdagelsen af den ondsindede kode.

Læs også:

500 forskellige Android-apps ramt af spyware - downloadet over 100 millioner gange

Google Play versus Apple App Store: Her hentes der flest apps - og her tjenes flest penge

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    21 april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS