22 apps fjernet omgående fra Google Play: Downloadet mange millioner gange - men indeholdt ondsindet kode

Google har fjernet 22 apps fra Google Play, efter at sikkerhedseksperter opdagede, at der var noget lusket ved koden i de tilsyneladende uskyldige apps.

Artikel top billede

22 forskellige apps er blevet fjernet fra Google Play, app-butikken på Android-platformen.

Sikkerhedseksperter fra CheckPoint har nemlig fundet en ondsindet annonce-komponent i de 22 apps, skriver sikkerhedssitet Threatpost.

Den onsindede kode er døbt “LightsOut”, og den er blandt andet fundet i apps, der bruges til at styre lommelygte-funktionen på Android-enheder.

De 22 apps er downloadet mellem 1,5 og 7,5 millioner gange, skriver Threatpost.

CheckPoints folk opdagede, at der var tale om apps, der “genererede ulovlig annonce-omsætning" ved at narre brugerne til at se og klikke på annoncer på deres mobile enheder.

“Som nogle af brugerne bemærkede, blev de tvunget til klikke på annoncer for at besvare opkald eller udføre andre aktiviteter på deres enheder,” forklarer CheckPoint.

Se sikkerhedsselskabets gennemgang af sagen og de 22 konkrete apps her. 

Andre brugere har oplevet, at problemerne fortsatte, selv efter at de havde betalt for den annonce-frie udgave af appen.

Google fjernede de 22 apps under en uge efter, at CheckPoint havde givet besked om opdagelsen af den ondsindede kode.

Læs også:

500 forskellige Android-apps ramt af spyware - downloadet over 100 millioner gange

Google Play versus Apple App Store: Her hentes der flest apps - og her tjenes flest penge

Annonce

Event: Computerworld Summit 2027 - Aarhus

Digital transformation | Aarhus C

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

25. maj 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec