22 apps fjernet omgående fra Google Play: Downloadet mange millioner gange - men indeholdt ondsindet kode

Google har fjernet 22 apps fra Google Play, efter at sikkerhedseksperter opdagede, at der var noget lusket ved koden i de tilsyneladende uskyldige apps.

Artikel top billede

22 forskellige apps er blevet fjernet fra Google Play, app-butikken på Android-platformen.

Sikkerhedseksperter fra CheckPoint har nemlig fundet en ondsindet annonce-komponent i de 22 apps, skriver sikkerhedssitet Threatpost.

Den onsindede kode er døbt “LightsOut”, og den er blandt andet fundet i apps, der bruges til at styre lommelygte-funktionen på Android-enheder.

De 22 apps er downloadet mellem 1,5 og 7,5 millioner gange, skriver Threatpost.

CheckPoints folk opdagede, at der var tale om apps, der “genererede ulovlig annonce-omsætning" ved at narre brugerne til at se og klikke på annoncer på deres mobile enheder.

“Som nogle af brugerne bemærkede, blev de tvunget til klikke på annoncer for at besvare opkald eller udføre andre aktiviteter på deres enheder,” forklarer CheckPoint.

Se sikkerhedsselskabets gennemgang af sagen og de 22 konkrete apps her. 

Andre brugere har oplevet, at problemerne fortsatte, selv efter at de havde betalt for den annonce-frie udgave af appen.

Google fjernede de 22 apps under en uge efter, at CheckPoint havde givet besked om opdagelsen af den ondsindede kode.

Læs også:

500 forskellige Android-apps ramt af spyware - downloadet over 100 millioner gange

Google Play versus Apple App Store: Her hentes der flest apps - og her tjenes flest penge

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra HP

    En AI-specialist værdsætter dokumenteret ydeevne og lokal computerkraft

    Forsker og ingeniør inden for AI Robert Luciani arbejder med det nyeste i kunstig intelligens.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos