Ny LG-skærm kan rulles sammen: Her er de spændende fjernsyns-nyheder fra CES-messen 2018

Mere 4K, 8K, sammenrullende skærme og nye teknologier. CES-messen er et mekka for de fjernsynsinteresserede. Her er de første af de største nyheder

Artikel top billede

CES-messen er en af de begivenheder, hvor man for alvor kan mærke den teknologiske udvikling.

Messen der finder sted i Las Vegas i Nevada er særlig interessant for de mange tv- og skærminteresserede. Og i år er ingen undtagelse.

8K-skærme, sammenrullende fjernsyn og “gaming-skærme” er alle spændende nyheder ved dette års messe.

De fleste af dem er stadig prototyper og relativt færdigudviklede demo-modeller, og prisen på de reelle produkter er skyhøje. 

Det skal du dog ikke begræde. Da Sony og LG fremviste sine første 4K-fjernsyn tilbage i 2014 kostede de cirka 150.000 kroner. I dag godt fire år senere koster et 4K-fjernsyn 4.000 kroner på tilbud hos Elgiganten, så hvad du ser ved CES i dag kan være allemandseje om to-tre år.

LG: Sammenrul som et gardin

Sydkoreanske LG har haft travlt op til dette års CES-messe og byder på hele to innovative nyheder.

Den ene er et fjernsyn på hele 88 tommer af OLED-typen med en opløsning på 7.680 x 4.320 pixels - eller som LG kalder det: 8K.

Det er fire gange så mange pixels som et 4K-tv eller 16 gange så mange som på en almindelig FullHD-skærm, du normalt sidder ved. Og samtidig er det den største OLED-skærm målt på tommer nogensinde.

LG har ikke lanceret en pris - du skal heller ikke forvente at kunne betale for det, med mindre du har en bibeskæftigelse som oliesheik - men LG fortæller, at man forventer at kunne sælge 8K-skærme til forbrugere i 2019.

Den anden og måske mere interessante nyhed er et 4K-tv, der kan rulles sammen. 

Det er et 65 tommer stort OLED-tv, hvis skærmpanel rulles sammen som en plakat ned i en hvid boks, der også gemmer både højttalere og elektronik.

Det er stadig en prototype, og det er da også LG’s Display-afdeling og ikke LG Electronics, der viser skærmen frem. Dog har både LG og Samsung i flere år fremvist skærme, der både kan bøjes og rulles sammen.

Samsung: MicroLED?

Også verdens største producent af skærme - Samsung - er selvfølgelig klar med tv-nyt.

Denne gang bryder Samsung vandene med et helt særligt tv kaldet The Wall.

The Wall er et 146 tommer stort “modulært” tv med 4K-opløsning af typen MicroLED.

MicroLED er en relativ ny skærmtype, der deler mange af fordelene med OLED: Hver enkelt MicroLED afgiver sit eget lys, hvilket giver kulsort sort og masser af rige farver. Og så kan det blive afsindigt lyst.

Den fremviste 146 tommer store skærm består faktisk af flere små paneler, og det er muligt at sætte dem sammen, som man vil. Når først der fremvises indhold, er det ikke til at skille de forskellige paneler fra hinanden.

Samsung ville dog ikke fortælle ved CES-messen til de amerikanske medier, hvor mange paneler, der går til 146 tommer, ej heller blev der offentliggjort en egentlig pris. Samsung forventer en reel lancering i løbet af foråret 2018. Forvent dog det første år, at The Wall ligger i den absolut dyre ende.

Læs også: Nu åbner verdens største tech-messe: Det kan du vente dig fra CES 2018

Nvidia: 4K gaming med 120Hz!!

Grafikkort-producenten Nvidia er også - måske lidt uventet - klar med en skærm-nyhed.

Selskabet har udviklet en tv-skærm-prototype bygget specifikt til gaming, hvad end det er til konsoller eller blot en gigantisk skærm til din skrivebordsopsætning.

Ved messen var det en Acer-demo, som blev fremvist, og Nvidia vil i fremtiden have flere partnere.

Big Format Gaming Display (sexet navn) er en 65 tommer stor 4K skærm med indbygget G-sync - Nvidias teknologi til at fjerne “hakken” i skærmbilledet - HDR, en lysstyrke på 1000 nits og en opdateringshastighed på 120Hz.

Læs også: Kæmpe annoncering af AMD ved CES-messen : “Her er alle vores planer de næste to år”

Sikke en skærm!

Den har også indbygget Nvidia Shield, så du kan streame spil til fjernsynet, og en ultra lav “latency.”

Der er ingen dato for skærmene, men det er noget, som du kan se frem til, hvis du er storgamer. Der er heller ikke nogen pris endnu, men forvent ikke, at skærmen bliver billig.

Også HP er på vej med en skærm i det særlige 4K/120Hz-format kaldet Omen X 65. Her er heller ikke nogen pris eller lanceringsdato.

Sony: 120 tommer 4K-billede fra projektor

Måske er dit kommende tv sket ikke et fjernsyn, men i stedet en projektor.

Sony fremviste ved CES sin nye 4K-projektor med det smukke navn LSPX-A1, der kan projicere et 120 tommer stort billede. Projektoren understøtter HDR og har en lysstyrke på op imod 2500 Lumens.

Og så behøver den kun stå 25 centimeter fra væggen for at vise sit 120 store billede.

Igen taler vi om de første af sin slags, og derfor er LSPX-A1 heller ikke billig. Den koster knap og nap 30.000 dollars - 185.000 danske kroner… før dansk moms og told.

Sony har også præsenteret nogle mere almindelige 4K OLED-tv kaldet A8F med en lysstyrke på 10.000 nits, hvilket er det højeste i forhold til HDR-formatet. 

Læs også: Disse nye fede smartphones er på vej: Her er nogle af det kommende års spændende nyheder

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

MLOps Engineer til opbygning af Forsvarets nye AI-platform

Nordjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Teknisk profil til kapacitetansvarlig LUFT ved Forsvarets Materiel – og Indkøbsstyrelse i Ballerup

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Netværksspecialist der vil være med, når det gælder til PET

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics