Stjerne-investor om kryptovalutaer: ”Jeg er sikker på, at det ender galt”

Verdens måske mest berømte investor Warren Buffet slår fast, at han aldrig kommer til at investere i bitcoin. Før eller siden ender det galt, vurderer han.

Artikel top billede

Den guldfeber der i øjeblikket hersker om bitcoin og andre kryptovalutaer kommer ikke til at vare ved, vurderer den amerikanske rigmand og stjerne-investor Warren Buffet.

”Når det gælder kryptovalutaer, så kan jeg sige med stor sikkerhed sige, at det kommer til at ende galt,” siger Warren Buffet til den amerikanske tv-station CNBC.

I interviewet slår Warren Buffet samtidig fast, at han aldrig nogensinde kommer til at investere i bitcoin eller andre kryptovalutaer.

”Jeg løber ind i nok problemer med investeringer, som jeg ved noget om. Hvorfor i al verden skulle jeg så tage en lang eller ’en short’ position i noget, som jeg ved ikke noget om,” siger den 87-årige investor.

Læs også: Kodak vil lancere egen kryptovaluta: KodakCoin og andre blockchain-initiativer får aktiekursen til at buldre op

"Jeg er ikke begejstret" 

Warren Buffets vurdering får opbakning af hans mangeårige forretningspartner Charlie Munger, der i tv-indslaget beskriver bitcoin og andre kryptovalutaer som ”en boble”.

”Investorerne er begejstrede, fordi tingene i øjeblikket går op ad og fordi det hele lyder en smule moderne. Men jeg er ikke begejstret,” siger Charlie Munger.

Ifølge det britiske medie The Guardian er Charlie Munger kendt som en kritiker af investeringer i kryptovaluta, og sidste år beskrev han de digitale valutaers kursstigninger som et udslag af ”total sindsyge”.

Læs også: Bitcoin-kursens himmelflugt minder om et albansk pyramidespil, men bagved ligger den største innovation siden internettets opfindelse

Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger | København V

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27 maj 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics