Stjerne-investor om kryptovalutaer: ”Jeg er sikker på, at det ender galt”

Verdens måske mest berømte investor Warren Buffet slår fast, at han aldrig kommer til at investere i bitcoin. Før eller siden ender det galt, vurderer han.

Artikel top billede

Den guldfeber der i øjeblikket hersker om bitcoin og andre kryptovalutaer kommer ikke til at vare ved, vurderer den amerikanske rigmand og stjerne-investor Warren Buffet.

”Når det gælder kryptovalutaer, så kan jeg sige med stor sikkerhed sige, at det kommer til at ende galt,” siger Warren Buffet til den amerikanske tv-station CNBC.

I interviewet slår Warren Buffet samtidig fast, at han aldrig nogensinde kommer til at investere i bitcoin eller andre kryptovalutaer.

”Jeg løber ind i nok problemer med investeringer, som jeg ved noget om. Hvorfor i al verden skulle jeg så tage en lang eller ’en short’ position i noget, som jeg ved ikke noget om,” siger den 87-årige investor.

Læs også: Kodak vil lancere egen kryptovaluta: KodakCoin og andre blockchain-initiativer får aktiekursen til at buldre op

"Jeg er ikke begejstret" 

Warren Buffets vurdering får opbakning af hans mangeårige forretningspartner Charlie Munger, der i tv-indslaget beskriver bitcoin og andre kryptovalutaer som ”en boble”.

”Investorerne er begejstrede, fordi tingene i øjeblikket går op ad og fordi det hele lyder en smule moderne. Men jeg er ikke begejstret,” siger Charlie Munger.

Ifølge det britiske medie The Guardian er Charlie Munger kendt som en kritiker af investeringer i kryptovaluta, og sidste år beskrev han de digitale valutaers kursstigninger som et udslag af ”total sindsyge”.

Læs også: Bitcoin-kursens himmelflugt minder om et albansk pyramidespil, men bagved ligger den største innovation siden internettets opfindelse

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra QNAP

    Med myQNAPcloud One er skyen ikke længere grænsen for din digitale suverænitet

    QNAP lancerer myQNAPcloud One: Delt cloudlagring til NAS-backups og skalerbare objekter. Ét abonnement, to tjenester til dine digitale aktiver.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job