Stjerne-investor om kryptovalutaer: ”Jeg er sikker på, at det ender galt”

Verdens måske mest berømte investor Warren Buffet slår fast, at han aldrig kommer til at investere i bitcoin. Før eller siden ender det galt, vurderer han.

Artikel top billede

Den guldfeber der i øjeblikket hersker om bitcoin og andre kryptovalutaer kommer ikke til at vare ved, vurderer den amerikanske rigmand og stjerne-investor Warren Buffet.

”Når det gælder kryptovalutaer, så kan jeg sige med stor sikkerhed sige, at det kommer til at ende galt,” siger Warren Buffet til den amerikanske tv-station CNBC.

I interviewet slår Warren Buffet samtidig fast, at han aldrig nogensinde kommer til at investere i bitcoin eller andre kryptovalutaer.

”Jeg løber ind i nok problemer med investeringer, som jeg ved noget om. Hvorfor i al verden skulle jeg så tage en lang eller ’en short’ position i noget, som jeg ved ikke noget om,” siger den 87-årige investor.

Læs også: Kodak vil lancere egen kryptovaluta: KodakCoin og andre blockchain-initiativer får aktiekursen til at buldre op

"Jeg er ikke begejstret" 

Warren Buffets vurdering får opbakning af hans mangeårige forretningspartner Charlie Munger, der i tv-indslaget beskriver bitcoin og andre kryptovalutaer som ”en boble”.

”Investorerne er begejstrede, fordi tingene i øjeblikket går op ad og fordi det hele lyder en smule moderne. Men jeg er ikke begejstret,” siger Charlie Munger.

Ifølge det britiske medie The Guardian er Charlie Munger kendt som en kritiker af investeringer i kryptovaluta, og sidste år beskrev han de digitale valutaers kursstigninger som et udslag af ”total sindsyge”.

Læs også: Bitcoin-kursens himmelflugt minder om et albansk pyramidespil, men bagved ligger den største innovation siden internettets opfindelse

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Andre events | Kongens Lyngby

Årets CIO 2026

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

Digital transformation | Hellerup

Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect