Stjerne-investor om kryptovalutaer: ”Jeg er sikker på, at det ender galt”

Verdens måske mest berømte investor Warren Buffet slår fast, at han aldrig kommer til at investere i bitcoin. Før eller siden ender det galt, vurderer han.

Artikel top billede

Den guldfeber der i øjeblikket hersker om bitcoin og andre kryptovalutaer kommer ikke til at vare ved, vurderer den amerikanske rigmand og stjerne-investor Warren Buffet.

”Når det gælder kryptovalutaer, så kan jeg sige med stor sikkerhed sige, at det kommer til at ende galt,” siger Warren Buffet til den amerikanske tv-station CNBC.

I interviewet slår Warren Buffet samtidig fast, at han aldrig nogensinde kommer til at investere i bitcoin eller andre kryptovalutaer.

”Jeg løber ind i nok problemer med investeringer, som jeg ved noget om. Hvorfor i al verden skulle jeg så tage en lang eller ’en short’ position i noget, som jeg ved ikke noget om,” siger den 87-årige investor.

Læs også: Kodak vil lancere egen kryptovaluta: KodakCoin og andre blockchain-initiativer får aktiekursen til at buldre op

"Jeg er ikke begejstret" 

Warren Buffets vurdering får opbakning af hans mangeårige forretningspartner Charlie Munger, der i tv-indslaget beskriver bitcoin og andre kryptovalutaer som ”en boble”.

”Investorerne er begejstrede, fordi tingene i øjeblikket går op ad og fordi det hele lyder en smule moderne. Men jeg er ikke begejstret,” siger Charlie Munger.

Ifølge det britiske medie The Guardian er Charlie Munger kendt som en kritiker af investeringer i kryptovaluta, og sidste år beskrev han de digitale valutaers kursstigninger som et udslag af ”total sindsyge”.

Læs også: Bitcoin-kursens himmelflugt minder om et albansk pyramidespil, men bagved ligger den største innovation siden internettets opfindelse

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S