Stjerne-investor om kryptovalutaer: ”Jeg er sikker på, at det ender galt”

Verdens måske mest berømte investor Warren Buffet slår fast, at han aldrig kommer til at investere i bitcoin. Før eller siden ender det galt, vurderer han.

Artikel top billede

Den guldfeber der i øjeblikket hersker om bitcoin og andre kryptovalutaer kommer ikke til at vare ved, vurderer den amerikanske rigmand og stjerne-investor Warren Buffet.

”Når det gælder kryptovalutaer, så kan jeg sige med stor sikkerhed sige, at det kommer til at ende galt,” siger Warren Buffet til den amerikanske tv-station CNBC.

I interviewet slår Warren Buffet samtidig fast, at han aldrig nogensinde kommer til at investere i bitcoin eller andre kryptovalutaer.

”Jeg løber ind i nok problemer med investeringer, som jeg ved noget om. Hvorfor i al verden skulle jeg så tage en lang eller ’en short’ position i noget, som jeg ved ikke noget om,” siger den 87-årige investor.

Læs også: Kodak vil lancere egen kryptovaluta: KodakCoin og andre blockchain-initiativer får aktiekursen til at buldre op

"Jeg er ikke begejstret" 

Warren Buffets vurdering får opbakning af hans mangeårige forretningspartner Charlie Munger, der i tv-indslaget beskriver bitcoin og andre kryptovalutaer som ”en boble”.

”Investorerne er begejstrede, fordi tingene i øjeblikket går op ad og fordi det hele lyder en smule moderne. Men jeg er ikke begejstret,” siger Charlie Munger.

Ifølge det britiske medie The Guardian er Charlie Munger kendt som en kritiker af investeringer i kryptovaluta, og sidste år beskrev han de digitale valutaers kursstigninger som et udslag af ”total sindsyge”.

Læs også: Bitcoin-kursens himmelflugt minder om et albansk pyramidespil, men bagved ligger den største innovation siden internettets opfindelse

Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Digital transformation | Aarhus C

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

21 april 2026 | Gratis deltagelse

Netcompany A/S

Senior Network Engineer

Nordjylland

Netcompany A/S

Operations Engineer til drift af Infrastruktur

Københavnsområdet

Aller Media A/S

IT Operations Engineer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Mark Michaelsen

Aarhus Kommune

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS