Fuld fart på markedet for 3D-print: Her investeres der massivt i løsninger til 3D-print

Markedet for 3D-print vokser voldsomt, og der tegner sig nu et klart billede af, hvilke print-formål der især hitter.

Artikel top billede

Der er blevet talt og skrevet om 3D-print i årevis, og det er da heller ikke svært at få øje på de interessante perspektiver i at kunne 3D-printe alt fra tandproteser til prototyper.

En ny markedsopgørelse fra analysefirmaet IDC giver et godt indblik i, hvordan det går med udviklingen på det globale marked for 3D-print.

IDC skriver, at der i 2018 vil blive investeret 12 milliarder dollars, omkring 75 milliarder kroner, på verdensplan i 3D-print - herunder i hardware, materialer, software og services.

Det er en stigning på 19,9 procent i forhold til 2017, så det fortæller noget om den massive medvind, 3D-print-markedet mærker i øjeblikket.

“IDC forventer, at de globale investeringer i 2021 vil være på næsten 20 milliarder dollars (124 milliarder kroner, red.) med en årlig vækstrate over fem år på 20,5 procent,” oplyser analysefirmaet.

Læs også: Investering på 90 millioner kroner i dansk 3D-print

3D-printere og de tilhørende materialer står for omkring to-tredjedele af dette beløb, lyder det videre fra IDC.

Som det fremgår af figuren herunder, er det investeringerne i 3D-print af væv, kropsdele og knogler, der ventes at stige mest i de kommende år. Også tandlæge-branchen ser dog ud til at øge investeringerne markant.

Læs også:

Investering på 90 millioner kroner i dansk 3D-print

Her er syv konkrete teknologier, der kan disrupte din virksomhed - og som du også selv kan udnytte

3D-print står på tærsklen til et kæmpe-gennembrud i Danmark - den store barriere er medarbejdernes viden

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job