Nu opdateres den grundlæggende sikkerhed i WiFi: Skal beskytte mod sårbarheder, der rammer alle moderne netværk.

En gruppe af sårbarheder kaldet KRACK fra 2017 truer sikkerheden i alle moderne WiFi-netværk. Nu bliver den grundlæggende sikkerhedsprotokol i WiFi opdateret.

Artikel top billede

(Foto: istockphoto.com)

Den helt grundlæggende sikkerhed i moderne WiFi får et nøk opad, og The WiFI-Alliance har nu annonceret den nye sikkerhedsprotokol WPA3.

WPA3 afløser WPA2 og er den protokol, der beskytter forbindelsen mellem WiFi-netværk og enheder som computere og smartphones.

Der gik chokbølger gennem it-verdenen i oktober sidste år, da to belgiske forskere kunne afsløre et hul i WPA2, der i dag beskytter alle moderne WiFi-netværk.

Gruppen af sårbarheder, der går under navnet KRACK ( Key Reinstallation Attacks), betyder, at forbindelsen mellem WiFi-netværk og enheder som computere og smartphones kan kompromitteres og hackere kan aflytte trafik, der ikke er krypteret.

Det er dog muligt at beskytte sig mod KRACK via softwareopdateringer, som en lang række leverandører for længst har sendt ud.

Om de så er blevet installeret i den anden end, naturligvis en anden sag.

WPA3 bliver tilgængelig senere i 2018.

Du kan læse mere om KRACK her: Her er listen: Disse leverandører har patches klar til alvorligt sikkerhedshul i wi-fi-netværk

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

    I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S