Nu opdateres den grundlæggende sikkerhed i WiFi: Skal beskytte mod sårbarheder, der rammer alle moderne netværk.

En gruppe af sårbarheder kaldet KRACK fra 2017 truer sikkerheden i alle moderne WiFi-netværk. Nu bliver den grundlæggende sikkerhedsprotokol i WiFi opdateret.

Artikel top billede

(Foto: istockphoto.com)

Den helt grundlæggende sikkerhed i moderne WiFi får et nøk opad, og The WiFI-Alliance har nu annonceret den nye sikkerhedsprotokol WPA3.

WPA3 afløser WPA2 og er den protokol, der beskytter forbindelsen mellem WiFi-netværk og enheder som computere og smartphones.

Der gik chokbølger gennem it-verdenen i oktober sidste år, da to belgiske forskere kunne afsløre et hul i WPA2, der i dag beskytter alle moderne WiFi-netværk.

Gruppen af sårbarheder, der går under navnet KRACK ( Key Reinstallation Attacks), betyder, at forbindelsen mellem WiFi-netværk og enheder som computere og smartphones kan kompromitteres og hackere kan aflytte trafik, der ikke er krypteret.

Det er dog muligt at beskytte sig mod KRACK via softwareopdateringer, som en lang række leverandører for længst har sendt ud.

Om de så er blevet installeret i den anden end, naturligvis en anden sag.

WPA3 bliver tilgængelig senere i 2018.

Du kan læse mere om KRACK her: Her er listen: Disse leverandører har patches klar til alvorligt sikkerhedshul i wi-fi-netværk

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Lenovo

    Hvorfor lykkes nogle organisationer med AI – mens andre sidder fast i pilotfasen?

    AI rykker fra teknologiagendaen til den strategiske dagsorden. Men for mange er vejen fra ambition til målbar værdi længere end forventet.

    STELLA CARE ApS

    Backend-udvikler (AI-Native)

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Senior SAP Architect

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger to sektionschefer til Systemafdelingen i Hvidovre

    Københavnsområdet

    HusCompagniet A/S

    IT-driftskonsulent

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse