Nu opdateres den grundlæggende sikkerhed i WiFi: Skal beskytte mod sårbarheder, der rammer alle moderne netværk.

En gruppe af sårbarheder kaldet KRACK fra 2017 truer sikkerheden i alle moderne WiFi-netværk. Nu bliver den grundlæggende sikkerhedsprotokol i WiFi opdateret.

Artikel top billede

(Foto: istockphoto.com)

Den helt grundlæggende sikkerhed i moderne WiFi får et nøk opad, og The WiFI-Alliance har nu annonceret den nye sikkerhedsprotokol WPA3.

WPA3 afløser WPA2 og er den protokol, der beskytter forbindelsen mellem WiFi-netværk og enheder som computere og smartphones.

Der gik chokbølger gennem it-verdenen i oktober sidste år, da to belgiske forskere kunne afsløre et hul i WPA2, der i dag beskytter alle moderne WiFi-netværk.

Gruppen af sårbarheder, der går under navnet KRACK ( Key Reinstallation Attacks), betyder, at forbindelsen mellem WiFi-netværk og enheder som computere og smartphones kan kompromitteres og hackere kan aflytte trafik, der ikke er krypteret.

Det er dog muligt at beskytte sig mod KRACK via softwareopdateringer, som en lang række leverandører for længst har sendt ud.

Om de så er blevet installeret i den anden end, naturligvis en anden sag.

WPA3 bliver tilgængelig senere i 2018.

Du kan læse mere om KRACK her: Her er listen: Disse leverandører har patches klar til alvorligt sikkerhedshul i wi-fi-netværk

Annonceindlæg fra Barco

Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job