Nu opdateres den grundlæggende sikkerhed i WiFi: Skal beskytte mod sårbarheder, der rammer alle moderne netværk.

En gruppe af sårbarheder kaldet KRACK fra 2017 truer sikkerheden i alle moderne WiFi-netværk. Nu bliver den grundlæggende sikkerhedsprotokol i WiFi opdateret.

Artikel top billede

(Foto: istockphoto.com)

Den helt grundlæggende sikkerhed i moderne WiFi får et nøk opad, og The WiFI-Alliance har nu annonceret den nye sikkerhedsprotokol WPA3.

WPA3 afløser WPA2 og er den protokol, der beskytter forbindelsen mellem WiFi-netværk og enheder som computere og smartphones.

Der gik chokbølger gennem it-verdenen i oktober sidste år, da to belgiske forskere kunne afsløre et hul i WPA2, der i dag beskytter alle moderne WiFi-netværk.

Gruppen af sårbarheder, der går under navnet KRACK ( Key Reinstallation Attacks), betyder, at forbindelsen mellem WiFi-netværk og enheder som computere og smartphones kan kompromitteres og hackere kan aflytte trafik, der ikke er krypteret.

Det er dog muligt at beskytte sig mod KRACK via softwareopdateringer, som en lang række leverandører for længst har sendt ud.

Om de så er blevet installeret i den anden end, naturligvis en anden sag.

WPA3 bliver tilgængelig senere i 2018.

Du kan læse mere om KRACK her: Her er listen: Disse leverandører har patches klar til alvorligt sikkerhedshul i wi-fi-netværk

Navnenyt fra it-Danmark

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job