Nu opdateres den grundlæggende sikkerhed i WiFi: Skal beskytte mod sårbarheder, der rammer alle moderne netværk.

En gruppe af sårbarheder kaldet KRACK fra 2017 truer sikkerheden i alle moderne WiFi-netværk. Nu bliver den grundlæggende sikkerhedsprotokol i WiFi opdateret.

Artikel top billede

(Foto: istockphoto.com)

Den helt grundlæggende sikkerhed i moderne WiFi får et nøk opad, og The WiFI-Alliance har nu annonceret den nye sikkerhedsprotokol WPA3.

WPA3 afløser WPA2 og er den protokol, der beskytter forbindelsen mellem WiFi-netværk og enheder som computere og smartphones.

Der gik chokbølger gennem it-verdenen i oktober sidste år, da to belgiske forskere kunne afsløre et hul i WPA2, der i dag beskytter alle moderne WiFi-netværk.

Gruppen af sårbarheder, der går under navnet KRACK ( Key Reinstallation Attacks), betyder, at forbindelsen mellem WiFi-netværk og enheder som computere og smartphones kan kompromitteres og hackere kan aflytte trafik, der ikke er krypteret.

Det er dog muligt at beskytte sig mod KRACK via softwareopdateringer, som en lang række leverandører for længst har sendt ud.

Om de så er blevet installeret i den anden end, naturligvis en anden sag.

WPA3 bliver tilgængelig senere i 2018.

Du kan læse mere om KRACK her: Her er listen: Disse leverandører har patches klar til alvorligt sikkerhedshul i wi-fi-netværk

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Aarhus C

Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Vækst, skalering og internationalisering i en ny virkelighed

Vækst og internationalisering kræver it, der kan skifte retning uden at knække. Lær at designe løst koblede platforme, planlægge leverandørskift og skalere til nye markeder uden tab af tempo og kontrol. Deltag i dette lukkede roundtable med...

Digital transformation | København

Computerworld Summit 2026 - København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Se alle vores events inden for it

Netcompany A/S

IT Consultant

Københavnsområdet

Unik System Design A/S

DevOps Engineer

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job