EU klar med en milliard euro til udviklingen af europæiske supercomputere

Manglen på europæisk-byggede supercomputere er farlig for den europæiske it-sikkerhed og borgerne. EU-Kommissionen vil nu investere en milliard euro i udviklingen af europæisk supercomputer-infrastruktur.

Artikel top billede

EU vil i gang med at opbygge en europæiske supercomputer-infrastruktur og er klar til at lægge omkring en halv milliard euro på bordet til formålet i 2020.

Pengene skal suppleres af yderligere en halv milliard euro fra medlemsstaterne.

Den runde milliard euro - omkring 7,5 milliarder kroner - skal anvends til at bygge og udrulle en HPC-infrastruktur [‘High-Performance Computing.’] ‘i verdensklasse,’ lyder det fra EU.

Den teknologiske udvikling kalder på voldsom datakraft til at håndtere de stadigt større og større datasæt, som skal kværnes og håndteres i bestræbelserne på at udklække ny og nyttig viden.

Her spiller de allerstørste computere i verden en vigtig rolle. De store supercomputere er kostbare, og de allerstørste anvendes og ejes ofte af ministerier, universiteter eller andre offentlige instanser.

Langt størstedelen af verdens kraftigste computere befinder sig imidlertid uden for EU. Dem lejer europæiske forskere, virksomheder og andre sig ind på, når de har brug for at få kværnet store datasæt.

“Investeringen er afgørende for EU’s konkurrencedygtighed og uafhængighed i data-økonomien,” lyder det fra EU.

Her peges der på, at de europæiske virksomheders og forskere brug af ikke-europæiske supercomputere truer europæernes privacy, data-beskyttelse, forretnings-hemmeligheder samt det generelle ejerskab til data.

De 7,5 milliarder kroner skal foruden opbygningen af infrastrukturen gå til udvikling, research og innovation af ny teknologi, ny hardware og ny software til de kommende europæiske supercomputere.

“Supercomputerne er motorerne under den digitale økonomi. Det er et kapløb, hvor EU halter bagefter, da vi ikke har nogen supercomputere i Top 10,” lyder det fra Andrus Ansup, EU-kommissær for digital økonomi.

Ifølge ham skal supercomputer-investeringen fremme muligheden for at udvikle løsninger inden for eksempelvis kunstig intelligens, sundhed, sikkerhed og ingeniør-arbejde.

Den eneste europæiske computer på listen over de 10 hurtigste computere i verden er Piz Daint, der står i Schweiz. Den er imidlertid bygget af amerikanske Cray.

Du kan se listen over de 10 hurtigste computere i verden her: Her er verdens 10 hurtigste computere.

Læs også:

Dansk universitet skal bygge verdens første kvantecomputer: Microsoft investerer mere end 100 millioner kroner i projektet

Intel blæser til kamp på kunstig intelligens: Om fem år vil en håndfuld store aktører dominere hele markedet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job