EU klar med en milliard euro til udviklingen af europæiske supercomputere

Manglen på europæisk-byggede supercomputere er farlig for den europæiske it-sikkerhed og borgerne. EU-Kommissionen vil nu investere en milliard euro i udviklingen af europæisk supercomputer-infrastruktur.

Artikel top billede

EU vil i gang med at opbygge en europæiske supercomputer-infrastruktur og er klar til at lægge omkring en halv milliard euro på bordet til formålet i 2020.

Pengene skal suppleres af yderligere en halv milliard euro fra medlemsstaterne.

Den runde milliard euro - omkring 7,5 milliarder kroner - skal anvends til at bygge og udrulle en HPC-infrastruktur [‘High-Performance Computing.’] ‘i verdensklasse,’ lyder det fra EU.

Den teknologiske udvikling kalder på voldsom datakraft til at håndtere de stadigt større og større datasæt, som skal kværnes og håndteres i bestræbelserne på at udklække ny og nyttig viden.

Her spiller de allerstørste computere i verden en vigtig rolle. De store supercomputere er kostbare, og de allerstørste anvendes og ejes ofte af ministerier, universiteter eller andre offentlige instanser.

Langt størstedelen af verdens kraftigste computere befinder sig imidlertid uden for EU. Dem lejer europæiske forskere, virksomheder og andre sig ind på, når de har brug for at få kværnet store datasæt.

“Investeringen er afgørende for EU’s konkurrencedygtighed og uafhængighed i data-økonomien,” lyder det fra EU.

Her peges der på, at de europæiske virksomheders og forskere brug af ikke-europæiske supercomputere truer europæernes privacy, data-beskyttelse, forretnings-hemmeligheder samt det generelle ejerskab til data.

De 7,5 milliarder kroner skal foruden opbygningen af infrastrukturen gå til udvikling, research og innovation af ny teknologi, ny hardware og ny software til de kommende europæiske supercomputere.

“Supercomputerne er motorerne under den digitale økonomi. Det er et kapløb, hvor EU halter bagefter, da vi ikke har nogen supercomputere i Top 10,” lyder det fra Andrus Ansup, EU-kommissær for digital økonomi.

Ifølge ham skal supercomputer-investeringen fremme muligheden for at udvikle løsninger inden for eksempelvis kunstig intelligens, sundhed, sikkerhed og ingeniør-arbejde.

Den eneste europæiske computer på listen over de 10 hurtigste computere i verden er Piz Daint, der står i Schweiz. Den er imidlertid bygget af amerikanske Cray.

Du kan se listen over de 10 hurtigste computere i verden her: Her er verdens 10 hurtigste computere.

Læs også:

Dansk universitet skal bygge verdens første kvantecomputer: Microsoft investerer mere end 100 millioner kroner i projektet

Intel blæser til kamp på kunstig intelligens: Om fem år vil en håndfuld store aktører dominere hele markedet

Event: Computerworld Summit 2026 - København

Digital transformation | København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

28. april 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

Huy Duc Nguyen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

Christian Homann

Netip A/S