EU klar med en milliard euro til udviklingen af europæiske supercomputere

Manglen på europæisk-byggede supercomputere er farlig for den europæiske it-sikkerhed og borgerne. EU-Kommissionen vil nu investere en milliard euro i udviklingen af europæisk supercomputer-infrastruktur.

Artikel top billede

EU vil i gang med at opbygge en europæiske supercomputer-infrastruktur og er klar til at lægge omkring en halv milliard euro på bordet til formålet i 2020.

Pengene skal suppleres af yderligere en halv milliard euro fra medlemsstaterne.

Den runde milliard euro - omkring 7,5 milliarder kroner - skal anvends til at bygge og udrulle en HPC-infrastruktur [‘High-Performance Computing.’] ‘i verdensklasse,’ lyder det fra EU.

Den teknologiske udvikling kalder på voldsom datakraft til at håndtere de stadigt større og større datasæt, som skal kværnes og håndteres i bestræbelserne på at udklække ny og nyttig viden.

Her spiller de allerstørste computere i verden en vigtig rolle. De store supercomputere er kostbare, og de allerstørste anvendes og ejes ofte af ministerier, universiteter eller andre offentlige instanser.

Langt størstedelen af verdens kraftigste computere befinder sig imidlertid uden for EU. Dem lejer europæiske forskere, virksomheder og andre sig ind på, når de har brug for at få kværnet store datasæt.

“Investeringen er afgørende for EU’s konkurrencedygtighed og uafhængighed i data-økonomien,” lyder det fra EU.

Her peges der på, at de europæiske virksomheders og forskere brug af ikke-europæiske supercomputere truer europæernes privacy, data-beskyttelse, forretnings-hemmeligheder samt det generelle ejerskab til data.

De 7,5 milliarder kroner skal foruden opbygningen af infrastrukturen gå til udvikling, research og innovation af ny teknologi, ny hardware og ny software til de kommende europæiske supercomputere.

“Supercomputerne er motorerne under den digitale økonomi. Det er et kapløb, hvor EU halter bagefter, da vi ikke har nogen supercomputere i Top 10,” lyder det fra Andrus Ansup, EU-kommissær for digital økonomi.

Ifølge ham skal supercomputer-investeringen fremme muligheden for at udvikle løsninger inden for eksempelvis kunstig intelligens, sundhed, sikkerhed og ingeniør-arbejde.

Den eneste europæiske computer på listen over de 10 hurtigste computere i verden er Piz Daint, der står i Schweiz. Den er imidlertid bygget af amerikanske Cray.

Du kan se listen over de 10 hurtigste computere i verden her: Her er verdens 10 hurtigste computere.

Læs også:

Dansk universitet skal bygge verdens første kvantecomputer: Microsoft investerer mere end 100 millioner kroner i projektet

Intel blæser til kamp på kunstig intelligens: Om fem år vil en håndfuld store aktører dominere hele markedet

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Sektionschef til Cyber Security Guidance ved Cyberdivisionen i Forsvaret

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Banedanmark

    Projektleder til IT-sikkerhed

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S