Apples sikkerhedsopdatering gør din iPhone langsommere: Mister op til 40 procent ydeevne i test

Også Apples hardware bliver langsommere af de opdateringer, der skal beskytte mod spectre. Ældre iPhones mister op mod 40 procent af ydeevnen.

Artikel top billede

Sårbarhederne Spectre og Meltdown har ramt størstedelen af computere fra de seneste 20 år, og de har vist sig at være svære at sikre sig mod uden at sænke hastigheden på både software og hardware.

Nu viser det sig, at også iPhones bliver langsommere af den sikkerhedsopdatering, som Apple udsendte 8. januar for at beskytte sine kunder mod Spectre.

Den kan du læse mere om her: Apple klar med akut sikkerhedsopdatering til iPhone, iPad og Mac: Skynd dig at opdatere

Den hollandske tech-blogger Melvin Mughal har benchmarket sin iPhone 6 både før og efter opdateringen, og resultaterne er iøjnefaldende.

Ydeevnen faldt nemlig med mellem 39 og 41 procent i de henholdsvis multi core og single core-tests, som Mughal har gennemført.

Læs også: It-virksomheder verden over reagerer på kæmpetruslerne Meltdown og Spectre: Se her, om din telefon og din computer er ramt

Tech-hjemmesiden HowToGeek har fulgt op og testet nyere iPhones, der også mister ydeevne - dog betydeligt mindre. iPhone 7 mistede i HowToGeeks test mellem to og fire procent, mens iPhone 8 mistede mellem 0,35 og 0,5 procent.

iPhone 8 Plus mistede hos HowToGeek mellem 0,07 og 1 procents ydeevne, og opdateringen tager altså markant mindre ydeevne fra de nyere telefoner.

Det er i øvrigt værd at notere sig, at HowToGeek kun har set iPhone 6 miste mellem 10 og 17 procent, hvilket er en del mindre end hos den hollandske blogger. De 40 procents tab af ydeevne må således siges at være worst-case-scenario.

Også Microsofts opdatering har vist sig at sænke hastigheden en del i forskellige udgaver af Windows. Windows 10 bliver kun en lille smule langsommere, mens der er lagt op til mærkbare tab af ydeevne hos brugere af Windows 7 og 8.

Det kan du læse mere om om her: Microsofts Spectre-modtræk gør Windows 10 lidt langsommere - men Windows 7 og 8 bliver hårdt ramt

Læs også:

Sikkerhedsekspert maner til besindelse efter kæmpe-sikkerhedshul i computere, smartphones og tablets: “Ingen grund til panik”

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | Horsens

Enterprise Architecture Day 2026: Sikker og strategisk suverænitet

Få ny inspiration til arbejdet med EA – fra sikkerhed og compliance til orkestrering, omkostningsoptimering og cloud governance i en usikker og ustabil tid.

Sikkerhed | Aarhus C

Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

Digital transformation | København Ø

Sådan etablerer du digital suverænitet

Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job