Der er vendt op og ned på Atea-sagen: Forsvarerne ruster sig til kamp efter kæmpebommert fra anklageren

ComputerViews: En alvorlig fejl fra anklagemyndighedens side har rystet forsvarerne i Atea-sagen. Ordet grotesk går igen, når de skal beskrive udviklingen i sagen, hvor der pludseligt er dukket 85.000 emails op, de aldrig har set før. Men det kan forsvarerne i sidste ende vende til deres fordel.

ComputerViews: Anklagemyndighedens pludselige aflysning af flere retsmøder i sidste uge gav en dramatisk start på Atea-sagen efter nytår. 

Årsagen til aflysningerne var it-tekniske problemer, meddelte anklagemyndigheden, men det viste sig snart, at det hverken drejede sig om en defekt skærm i retslokalet eller en manglende oplader til anklagerens computer. 

Fejlen ligger derimod i, at der i det materiale, som forsvarerne har fået udleveret, mangler mere end 85.000 e-mails. Anklagemyndigheden havde ellers fået besked på at udlevere al materiale i sagen, men ved en "it-teknisk fejl" mangler der altså tusindvis af mails. 

Læs mere om det her: Atea-dom bliver flere måneder forsinket efter kæmpefund af materiale: "Jeg er rystet over, hvad der foregår"

Gruppen af forsvarere virkede da også en kende rystede over udviklingen, da de mødte op i retten torsdag i sidste uge. 

Nu er der blevet berammet 10 ekstra retsdage til sagen, der efter nytår har taget en helt ny drejning.

Det kan du høre mere om i videoen herover hvor Computerworlds to faste journalister analyserer sagen.

Læs mere om sagen her: Mystik om tidligere Ateaboss' dyre luksusmiddage med offentlige kunder på Ateas regning: Fandt de overhovedet sted?

Læs mere her: Tidligere topchef i [b]Atea undrer sig: Besynderligt at den nuværende ledelse går fri i bestikkelsessagen

Læs mere her: Atea-boss Morten Felding skal vidne i Atea-sagen onsdag: "Jeg er helt rolig, for jeg ved, at jeg ikke har gjort noget"

Læs mere her: Nu ruller Atea-sagen igen: Her er tre ting, vi forventer i retslokalet onsdag[/b]

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | København

Executive Conversations: Kina, Trump og AI-ledelse

Kina, USA og AI flytter magt og markeder. Geopolitik rammer leverandørkæder, chips, data og standarder. Lær at koble global risiko med konkret it-ledelse. Få styr på governance, sikkerhed og compliance i AI. Deltag og styrk din handlekraft.

Infrastruktur | København

Cloud & infrastruktur 2026: AI, afhængighed og digital handlefrihed

Cloud er strategisk infrastruktur og fundament for AI, drift og innovation. Geopolitik og regulering ændrer leverandørvalg og dataplacering. Computerworld samler beslutningstagere om afhængighed, europæiske alternativer og digital handlefrihed.

Digital transformation | Aarhus C

Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job