Der er vendt op og ned på Atea-sagen: Forsvarerne ruster sig til kamp efter kæmpebommert fra anklageren

ComputerViews: En alvorlig fejl fra anklagemyndighedens side har rystet forsvarerne i Atea-sagen. Ordet grotesk går igen, når de skal beskrive udviklingen i sagen, hvor der pludseligt er dukket 85.000 emails op, de aldrig har set før. Men det kan forsvarerne i sidste ende vende til deres fordel.

ComputerViews: Anklagemyndighedens pludselige aflysning af flere retsmøder i sidste uge gav en dramatisk start på Atea-sagen efter nytår. 

Årsagen til aflysningerne var it-tekniske problemer, meddelte anklagemyndigheden, men det viste sig snart, at det hverken drejede sig om en defekt skærm i retslokalet eller en manglende oplader til anklagerens computer. 

Fejlen ligger derimod i, at der i det materiale, som forsvarerne har fået udleveret, mangler mere end 85.000 e-mails. Anklagemyndigheden havde ellers fået besked på at udlevere al materiale i sagen, men ved en "it-teknisk fejl" mangler der altså tusindvis af mails. 

Læs mere om det her: Atea-dom bliver flere måneder forsinket efter kæmpefund af materiale: "Jeg er rystet over, hvad der foregår"

Gruppen af forsvarere virkede da også en kende rystede over udviklingen, da de mødte op i retten torsdag i sidste uge. 

Nu er der blevet berammet 10 ekstra retsdage til sagen, der efter nytår har taget en helt ny drejning.

Det kan du høre mere om i videoen herover hvor Computerworlds to faste journalister analyserer sagen.

Læs mere om sagen her: Mystik om tidligere Ateaboss' dyre luksusmiddage med offentlige kunder på Ateas regning: Fandt de overhovedet sted?

Læs mere her: Tidligere topchef i [b]Atea undrer sig: Besynderligt at den nuværende ledelse går fri i bestikkelsessagen

Læs mere her: Atea-boss Morten Felding skal vidne i Atea-sagen onsdag: "Jeg er helt rolig, for jeg ved, at jeg ikke har gjort noget"

Læs mere her: Nu ruller Atea-sagen igen: Her er tre ting, vi forventer i retslokalet onsdag[/b]

Læses lige nu

    Politiets Efterretningstjeneste

    IT-løsningsarkitekt i PET

    Københavnsområdet

    Riskpoint A/S (Riskpoint Solutions Limited)

    Senior Developer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

    Sarah Strøyer Hove

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S