Der er vendt op og ned på Atea-sagen: Forsvarerne ruster sig til kamp efter kæmpebommert fra anklageren

ComputerViews: En alvorlig fejl fra anklagemyndighedens side har rystet forsvarerne i Atea-sagen. Ordet grotesk går igen, når de skal beskrive udviklingen i sagen, hvor der pludseligt er dukket 85.000 emails op, de aldrig har set før. Men det kan forsvarerne i sidste ende vende til deres fordel.

ComputerViews: Anklagemyndighedens pludselige aflysning af flere retsmøder i sidste uge gav en dramatisk start på Atea-sagen efter nytår. 

Årsagen til aflysningerne var it-tekniske problemer, meddelte anklagemyndigheden, men det viste sig snart, at det hverken drejede sig om en defekt skærm i retslokalet eller en manglende oplader til anklagerens computer. 

Fejlen ligger derimod i, at der i det materiale, som forsvarerne har fået udleveret, mangler mere end 85.000 e-mails. Anklagemyndigheden havde ellers fået besked på at udlevere al materiale i sagen, men ved en "it-teknisk fejl" mangler der altså tusindvis af mails. 

Læs mere om det her: Atea-dom bliver flere måneder forsinket efter kæmpefund af materiale: "Jeg er rystet over, hvad der foregår"

Gruppen af forsvarere virkede da også en kende rystede over udviklingen, da de mødte op i retten torsdag i sidste uge. 

Nu er der blevet berammet 10 ekstra retsdage til sagen, der efter nytår har taget en helt ny drejning.

Det kan du høre mere om i videoen herover hvor Computerworlds to faste journalister analyserer sagen.

Læs mere om sagen her: Mystik om tidligere Ateaboss' dyre luksusmiddage med offentlige kunder på Ateas regning: Fandt de overhovedet sted?

Læs mere her: Tidligere topchef i [b]Atea undrer sig: Besynderligt at den nuværende ledelse går fri i bestikkelsessagen

Læs mere her: Atea-boss Morten Felding skal vidne i Atea-sagen onsdag: "Jeg er helt rolig, for jeg ved, at jeg ikke har gjort noget"

Læs mere her: Nu ruller Atea-sagen igen: Her er tre ting, vi forventer i retslokalet onsdag[/b]

Annonce

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2027

Digital transformation | København

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

22 & 23. september 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S