Nyt transatlantisk sø-kabel rammer Danmark: Kan bane vejen for nye datacentre

Et nyt transatlantisk søkabel kommer til at fordoble datakapaciteten mellem Danmark og USA, og det kan bane vejen for nye datacentre.

Artikel top billede

Et nyt transatlantisk søkabel ved navn Havfrue vil snart komme til at forbinde Danmark med Irland og USA.

Det oplyser brancheforeningen Datacenterindustrien i en pressemeddelelse.

Ifølge fiber-nyheds-sitet Fiberatlantic.com er det Facebook, der står på bag søkablet som er etableret af norske Bulk Infrastructure.

Kablet vil blive koblet på det danske datanet i Endrup ved Esbjerg. Kablet ventes at være i drift i sidste kvartal af 2019.

Fordobler datakapacitet

Kablet vil være i stand fordoble datakapaciteten mellem Danmark og USA, og det kan ifølge Datacenterindustrien være med til at styrke Danmarks position som et attraktivt land at placere nye datacentre i.

Apple og Facebook har allerede bekræftet, at virksomhederne vil placere såkaldte hyperscale-datacentre i Danmark, og Google har desuden opkøbt to datacentre grunde i Danmark.

Læs også:
Efter datacenter-boom: Snart går gigantiske søkabler i land i Danmark

Nyt internetkabel på 6.600 kilometer er 16 millioner gange hurtigere end din opkobling 

Datacentre vælter ind over landets grænser: Danmark kan blive hjemsted for de motorer der driver internettet

Annonce

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Senior specialister (Datacenter Network) til Forsvarets nye Digitale Backbone

Midtjylland

LB Forsikring

Product Owner - Produktudvikling

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Java Engineer

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra inspirit365

AI ændrer spillereglerne for ERP-konsulenterne

ERP-systemerne er på vej fra primært at registrere og planlægge til også at kunne handle på virksomhedernes vegne.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Erik Larsen

Jyske Bank

Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network