Intel: Vent med at sikkerhedsopdatere computere med Intel-processorer

De seneste sikkerhedsopdateringer til Intel-processorer kan få din computer til at genstarte, og nu advarer Intel selv mod opdateringerne

Artikel top billede

Intel har anbefalet en række kunder at vente med at opdatere computere med Intel-processorer med Intels seneste mikrokode- og firmwareopdateringer.

Det er ellers opdateringer, der skulle beskytte mod Meltdown- og Spectre-sårbarhederne, men opdateringerne indeholder fejl, som kan betyde, at computeren vil genstarte sig selv.

Det skriver i første omgang Wall Street Journal, men efter det amerikanske medie delte historien, har Intel selv meldt i en pressemeddelelse, at der er et problem.

Ifølge Intel er der i visse tilfælde omkring de ældre Broadwell- og Haswell-serier af processorer problemer, som kan føre til, at computeren genstarter sig selv. Dette gælder både almindelige klient-maskiner, men også datacentermaskiner.

Intel pointerer dog, at almindelige brugere bør opdatere deres computere i forhold til, hvad end ens system-leverandør anbefaler, hvad end opdateringeren kommer fra Windows Update i Windows 10 eller MacOS på Mac-computere.

Læs også: CEO for processor-gigant: Fejl som Spectre og Meltdown vil højst sandsynligt ske igen

Det efterlader Linux-brugere, og disse bør vente med at opdatere processorerne til et senere tidspunkt, når Intel har fået rettet fejlene. 

Rammer ydeevnen

Spectre og Meltdown-sårbarhederne har indtil videre skabt store problemer for Microsoft, Intel, AMD og mange andre.

Blandt andet har det vist sig, at en Windows-enhed kan blive op til 30 procent langsommere, hvilket særligt rammer datacenter-maskiner.

Private computere af nyere art bliver kun i mildt omfang ramt af nedsættelse af ydeevnen. Tilsvarende bliver ældre iPhones også markant langsommere af sikkerhedsopdateringerne mod Spectre, hvorimod de nyere telefoner slipper relativt uberørt.

Læs også: Microsofts Spectre-modtræk gør Windows 10 lidt langsommere - men Windows 7 og 8 bliver hårdt ramt

Apples sikkerhedsopdatering gør din iPhone langsommere: Mister op til 40 procent ydeevne i test

Sikkerhedsekspert maner til besindelse efter kæmpe-sikkerhedshul i computere, smartphones og tablets: “Ingen grund til panik”

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Nordhavn

    SAP Excellence Day 2026

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    Infrastruktur | København

    Datacenterstrategi 2026

    Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Se alle vores events inden for it

    BEC Financial Technologies

    Information Architect

    Region Sjælland

    Dalmatic TNV A/S

    Dygtig svagstrømsingeniør

    Midtjylland

    SOS International

    Fagligt ambitiøs Scrum Master

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

    Per Claus Henriksen

    Alcadon ApS

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job