Intel: Vent med at sikkerhedsopdatere computere med Intel-processorer

De seneste sikkerhedsopdateringer til Intel-processorer kan få din computer til at genstarte, og nu advarer Intel selv mod opdateringerne

Artikel top billede

Intel har anbefalet en række kunder at vente med at opdatere computere med Intel-processorer med Intels seneste mikrokode- og firmwareopdateringer.

Det er ellers opdateringer, der skulle beskytte mod Meltdown- og Spectre-sårbarhederne, men opdateringerne indeholder fejl, som kan betyde, at computeren vil genstarte sig selv.

Det skriver i første omgang Wall Street Journal, men efter det amerikanske medie delte historien, har Intel selv meldt i en pressemeddelelse, at der er et problem.

Ifølge Intel er der i visse tilfælde omkring de ældre Broadwell- og Haswell-serier af processorer problemer, som kan føre til, at computeren genstarter sig selv. Dette gælder både almindelige klient-maskiner, men også datacentermaskiner.

Intel pointerer dog, at almindelige brugere bør opdatere deres computere i forhold til, hvad end ens system-leverandør anbefaler, hvad end opdateringeren kommer fra Windows Update i Windows 10 eller MacOS på Mac-computere.

Læs også: CEO for processor-gigant: Fejl som Spectre og Meltdown vil højst sandsynligt ske igen

Det efterlader Linux-brugere, og disse bør vente med at opdatere processorerne til et senere tidspunkt, når Intel har fået rettet fejlene. 

Rammer ydeevnen

Spectre og Meltdown-sårbarhederne har indtil videre skabt store problemer for Microsoft, Intel, AMD og mange andre.

Blandt andet har det vist sig, at en Windows-enhed kan blive op til 30 procent langsommere, hvilket særligt rammer datacenter-maskiner.

Private computere af nyere art bliver kun i mildt omfang ramt af nedsættelse af ydeevnen. Tilsvarende bliver ældre iPhones også markant langsommere af sikkerhedsopdateringerne mod Spectre, hvorimod de nyere telefoner slipper relativt uberørt.

Læs også: Microsofts Spectre-modtræk gør Windows 10 lidt langsommere - men Windows 7 og 8 bliver hårdt ramt

Apples sikkerhedsopdatering gør din iPhone langsommere: Mister op til 40 procent ydeevne i test

Sikkerhedsekspert maner til besindelse efter kæmpe-sikkerhedshul i computere, smartphones og tablets: “Ingen grund til panik”

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Specialister til Netværksoperations til Forsvarets nye Digitale Backbone

    Nordjylland

    KMD A/S

    Lead Business Consultant

    Københavnsområdet

    Udlændinge- og Integrationsministeriet

    Erfaren Release Manager til Koncern It i Udlændingestyrelsen

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Nordjylland

    Annonceindlæg tema

    Cloud & AI

    I dette særtema ser vi på, hvordan cloud og AI bliver fundamentet for virksomhedernes digitale forretning, og hvordan de nye muligheder for automatisering og forretningsværdi kan udnyttes uden at miste overblik, sikkerhed og menneskelig kontrol.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks