Intel: Vent med at sikkerhedsopdatere computere med Intel-processorer

De seneste sikkerhedsopdateringer til Intel-processorer kan få din computer til at genstarte, og nu advarer Intel selv mod opdateringerne

Artikel top billede

Intel har anbefalet en række kunder at vente med at opdatere computere med Intel-processorer med Intels seneste mikrokode- og firmwareopdateringer.

Det er ellers opdateringer, der skulle beskytte mod Meltdown- og Spectre-sårbarhederne, men opdateringerne indeholder fejl, som kan betyde, at computeren vil genstarte sig selv.

Det skriver i første omgang Wall Street Journal, men efter det amerikanske medie delte historien, har Intel selv meldt i en pressemeddelelse, at der er et problem.

Ifølge Intel er der i visse tilfælde omkring de ældre Broadwell- og Haswell-serier af processorer problemer, som kan føre til, at computeren genstarter sig selv. Dette gælder både almindelige klient-maskiner, men også datacentermaskiner.

Intel pointerer dog, at almindelige brugere bør opdatere deres computere i forhold til, hvad end ens system-leverandør anbefaler, hvad end opdateringeren kommer fra Windows Update i Windows 10 eller MacOS på Mac-computere.

Læs også: CEO for processor-gigant: Fejl som Spectre og Meltdown vil højst sandsynligt ske igen

Det efterlader Linux-brugere, og disse bør vente med at opdatere processorerne til et senere tidspunkt, når Intel har fået rettet fejlene. 

Rammer ydeevnen

Spectre og Meltdown-sårbarhederne har indtil videre skabt store problemer for Microsoft, Intel, AMD og mange andre.

Blandt andet har det vist sig, at en Windows-enhed kan blive op til 30 procent langsommere, hvilket særligt rammer datacenter-maskiner.

Private computere af nyere art bliver kun i mildt omfang ramt af nedsættelse af ydeevnen. Tilsvarende bliver ældre iPhones også markant langsommere af sikkerhedsopdateringerne mod Spectre, hvorimod de nyere telefoner slipper relativt uberørt.

Læs også: Microsofts Spectre-modtræk gør Windows 10 lidt langsommere - men Windows 7 og 8 bliver hårdt ramt

Apples sikkerhedsopdatering gør din iPhone langsommere: Mister op til 40 procent ydeevne i test

Sikkerhedsekspert maner til besindelse efter kæmpe-sikkerhedshul i computere, smartphones og tablets: “Ingen grund til panik”

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics