Se listen: Her finder du firmware-opdateringerne til Meltdown og Spectre

Meltdown og Spectre har ramt computere fra stort set alle producenter. Computerworld har samlet firmware-opdateringerne fra de største leverandører.

Artikel top billede

Meltdown og Spectre har sendt it-virksomheder i hele verden på overarbejde for at lukke de to sårbarheder, der rammer processorer i stort set alle moderne computere.

Oprydningsarbejdet har betydet sikkerhedsopdateringer til alle større styresystemer og ny firmware fra producenterne, men det kan være en jungle at finde rundt i, hvornår de mange leverandører er klar med opdateringer.

Herunder kan du se en liste med status på firmware-opdateringer fra de store leverandører. De tilgængelige opdateringer kan findes ved at følge links i virksomhedernes navn.

Acer: Både desktops, notebooks og servere fra Acer er ramt af sårbarhederne. Acer har annonceret ny firmware til server-produkter i marts måned, mens der endnu ikke er nogen tidshorisont for computere.

Asus: Asus er klar med BIOS-opdateringer til alle sårbare enheder i slutningen af januar.

Dell: Dell er allerede klar med BIOS-opdateringer til både desktop, notebook- og serverprodukter.

HP: Der er i skrivende stund BIOS-opdateringer klar til omkring halvdelen af de sårbare HP-produkter.

Huawei: Huawei har en liste klar med sårbare produkter, men der er ingen opdateringer klar endnu.

Intel: Sårbare intel-processorer er problemets kerne, og Intel har da også en del firmware-opdateringer klar med flere på vej i slutningen af måneden. Indtil videre er der opdateringer til NUC, Compute Card og Compute Stick-enheder, og derudover opfordrer Intel til, at man venter
på opdateringer fra sin OS-leverandør.

Lenovo: Lenovo er gået grundigt til værks og har en udførlig liste over alle berørte enheder og links til relevante BIOS-opdateringer.

Microsoft: Microsoft har udsendt firmware-opdateringer til sine Surface-produkter, der er tilgængelige nu.

Læs også: Microsofts Spectre-modtræk gør Windows 10 lidt langsommere - men Windows 7 og 8 bliver hårdt ramt

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

Computerworld Cyber Briefing: Cyberresiliens

De fleste organisationer har en plan for recovery. Få ved dog, hvilke systemer der skal op at køre først for at holde forretningen i gang. Kom med, når vi ser nærmere på, hvordan Cohesity, Dustin og HPE hjælper organisationer med at definere og...

It-løsninger | Horsens

Dynamics AX og FO: Næste kapitel for din virksomhed

Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

Jura | København

Compliance Day 2026

Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S