Se listen: Her finder du firmware-opdateringerne til Meltdown og Spectre

Meltdown og Spectre har ramt computere fra stort set alle producenter. Computerworld har samlet firmware-opdateringerne fra de største leverandører.

Artikel top billede

Meltdown og Spectre har sendt it-virksomheder i hele verden på overarbejde for at lukke de to sårbarheder, der rammer processorer i stort set alle moderne computere.

Oprydningsarbejdet har betydet sikkerhedsopdateringer til alle større styresystemer og ny firmware fra producenterne, men det kan være en jungle at finde rundt i, hvornår de mange leverandører er klar med opdateringer.

Herunder kan du se en liste med status på firmware-opdateringer fra de store leverandører. De tilgængelige opdateringer kan findes ved at følge links i virksomhedernes navn.

Acer: Både desktops, notebooks og servere fra Acer er ramt af sårbarhederne. Acer har annonceret ny firmware til server-produkter i marts måned, mens der endnu ikke er nogen tidshorisont for computere.

Asus: Asus er klar med BIOS-opdateringer til alle sårbare enheder i slutningen af januar.

Dell: Dell er allerede klar med BIOS-opdateringer til både desktop, notebook- og serverprodukter.

HP: Der er i skrivende stund BIOS-opdateringer klar til omkring halvdelen af de sårbare HP-produkter.

Huawei: Huawei har en liste klar med sårbare produkter, men der er ingen opdateringer klar endnu.

Intel: Sårbare intel-processorer er problemets kerne, og Intel har da også en del firmware-opdateringer klar med flere på vej i slutningen af måneden. Indtil videre er der opdateringer til NUC, Compute Card og Compute Stick-enheder, og derudover opfordrer Intel til, at man venter
på opdateringer fra sin OS-leverandør.

Lenovo: Lenovo er gået grundigt til værks og har en udførlig liste over alle berørte enheder og links til relevante BIOS-opdateringer.

Microsoft: Microsoft har udsendt firmware-opdateringer til sine Surface-produkter, der er tilgængelige nu.

Læs også: Microsofts Spectre-modtræk gør Windows 10 lidt langsommere - men Windows 7 og 8 bliver hårdt ramt

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

    Jimmi Overgaard

    Netip A/S

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

    Per Claus Henriksen

    Alcadon ApS

    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S