Rygter om nye reguleringer får bitcoin-kursen til at styrtdykke

Flere og flere stater overvejer at regulere kryptovalutaer, og det påvirker bitcoin-kursen.

Artikel top billede

Photo by Carlos Muza on Unsplash (Foto: Photo by Carlos Muza on Unsplash)

Rygter om, at den kinesiske stat ønskede at regulere markedet for kryptovalutaer fik bitcoin-kursen til at tage nogle gigantiske udsving i går.

I løbet af blot 24 timer mistede bitcoin-ejere 30 procent af deres investering på grund af et dramatisk kursdyk, skriver blandt andet Berlingske.

Dokumenter fra kinesisk regeringsmøde

Dykket kom efter, at nyhedsbureauet Reuters kunne berette, at det har haft adgang til interne dokumenter fra et kinesisk regeringsmøde, hvor en højtstående person fra den kinesiske central bank udtalte, at myndigheder børe forbyde centraliseret handel og brug af kryptovalutaer.

I Indonesien og Sydkorea gør man sig lignende tanker, mens der i EU’s også arbejdedes med at anvende hvidvasknings-regler til at regulere brugen af kryptovalutaer.

Direktør for Nationalbanken i Danmark, Lars Rohde har også tidligere advaret danskerne mod at investere i bitcoin og andre kryptovalutaer.

”Man skal holde sig væk. Det er livsfarligt. Det er jo en effektiv måde at spille på. Så hvis man ikke kan lide kasinoer, så har man fået et godt alternativt,” sagde han tidligere på året.

Bitcoinen genvandt dog en del af det tabte i løbet af tirsdagen og i skrivende stund koster en bitcoin 11.427 dollar svarende til 61.176 kroner.

Læs også: 
Staten advarer mod bitcoin-investeringer: Det kan være livsfarligt for din økonomi

Læses lige nu

    Annonce

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Nordjylland

    HusCompagniet A/S

    Senior data engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,