Rygter om nye reguleringer får bitcoin-kursen til at styrtdykke

Flere og flere stater overvejer at regulere kryptovalutaer, og det påvirker bitcoin-kursen.

Artikel top billede

Photo by Carlos Muza on Unsplash (Foto: Photo by Carlos Muza on Unsplash)

Rygter om, at den kinesiske stat ønskede at regulere markedet for kryptovalutaer fik bitcoin-kursen til at tage nogle gigantiske udsving i går.

I løbet af blot 24 timer mistede bitcoin-ejere 30 procent af deres investering på grund af et dramatisk kursdyk, skriver blandt andet Berlingske.

Dokumenter fra kinesisk regeringsmøde

Dykket kom efter, at nyhedsbureauet Reuters kunne berette, at det har haft adgang til interne dokumenter fra et kinesisk regeringsmøde, hvor en højtstående person fra den kinesiske central bank udtalte, at myndigheder børe forbyde centraliseret handel og brug af kryptovalutaer.

I Indonesien og Sydkorea gør man sig lignende tanker, mens der i EU’s også arbejdedes med at anvende hvidvasknings-regler til at regulere brugen af kryptovalutaer.

Direktør for Nationalbanken i Danmark, Lars Rohde har også tidligere advaret danskerne mod at investere i bitcoin og andre kryptovalutaer.

”Man skal holde sig væk. Det er livsfarligt. Det er jo en effektiv måde at spille på. Så hvis man ikke kan lide kasinoer, så har man fået et godt alternativt,” sagde han tidligere på året.

Bitcoinen genvandt dog en del af det tabte i løbet af tirsdagen og i skrivende stund koster en bitcoin 11.427 dollar svarende til 61.176 kroner.

Læs også: 
Staten advarer mod bitcoin-investeringer: Det kan være livsfarligt for din økonomi

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Arrow ECS

    Copilot: Din digitale assistent eller en sikkerhedstrussel?

    Stor bekymring hos IT og compliance – men Copilot er IKKE problemet

    KMD A/S

    Compliance Officer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Finance Lead (SAP)

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos