Danske Jesper Kyd får ny stor opgave: Skal komponere musik til nyt mørkt og blodigt Warhammer-spil

Den danske computerspil-musiker Jesper Kyd har fået opgaven med at komponere musikken til nyt spil i Warhammer-universet.

Artikel top billede

Foto: www.jesperkyd.com og Fatshark.

Danske Jesper Kyd skal komponere et nyt soundtrack til spillet Warhammer: Vermintide 2.

Det er efterfølgeren til first-person shooter-spillet Warhammer: The End Times - Vermintide - og en del af det kendte og efterhånden meget omfattende Warhammer-univers.

Det meddeler det svenske spilfirma Fatshark, der står bag spillet, der bygger på Games Workshops Warhammer-verden.

Ifølge en pressemeddelelse skal Jesper Kyd med udgangspunkt i sine skandinaviske 'viking-rødder’ skabe et soundtrack med med masser af atmosfære.

Spillet beskrives som 'mørkt og blodigt', og det udkommer til pc og konsoller i her i starten af 2018.

“Med inspiration fra nordisk mytologi udforsker Jesper Kyds originale bidrag til Vermintide 2 gammel stamme-musik og mørke, magiske fantasy-elementer, ligesom det bygger videre på det rå akustiske lydlandskab, han udviklede til det første spil,” forklares det i meddelelsen.

Kendt spil-musiker

Jesper Kyd blev født i København i 1972.

Han indledte sin musikkarriere ved klaveret, men siden blev det Commodore 64 og Amiga, der førte til en karriere som musiker og lydmager i spilindustrien.

Computerworld har tidligere interviewet Jesper Kyd, der er et kendt navn i spilkredse og har vundet flere BAFTA- og MTV/Billboard-priser.

Han har blandt andet komponeret musik til Hitman-serien, Assassin’s Creed og Freedom Fighters.

"Det handler om at komme ind under huden på spillet og forstå, hvad det er, som udviklerne gerne vil fortælle med det,” fortale Jesper Kyd i 2006 fra sit hjem i Los Angeles om det at udvikle spilmusik.

“Musikken betyder noget, fordi den kan få dig til at føle ting. Lydeffekterne skaber en realisme, men de får dig ikke til at føle ret meget – og det er her, at musikken kommer ind, for den giver spillet meget mere dybde," sagde Jesper Kyd.

Du kan læse interviewet her: Dansk musik-mager slår tonen an i spilindustrien

Herunder kan du høre et par eksempler på Jesper Kyds musik til det nye spil, Warhammer: Vermintide 2.

Hør musikken

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics