Spectre-opdatering får computere i hundredetusindevis til at genstarte konstant: Er du ramt?

Problemerne med Intels sikkerhedsopdateringer rammer også nyere processorer som Skylake og Kaby Lake.

Artikel top billede

Problemerne regner ned over Intel, og sårbarhederne Meltdown og Spectre har skabt nervøsitet om sikkerheden i de processorer, der sidder i stort set alle moderne computere.

For at gøre ondt værre kom det for nylig frem, at Intels sikkerhedsopdatering mod Spectre fik ældre systemer til genstarte konstant.

Nu viser det sig, at problemet også rammer nye maskiner.

Læs også: Intel: Vent med at sikkerhedsopdatere computere med Intel-processorer

Systemer med processorer-familierne Kaby Lake, Skylake, Sandy Bridge og Ivy Bridge risikerer nemlig også at blive fanget i det såkaldte “reboot-loop” ved installation af Intels nye Firmware.

Intel har på nuværende tidspunkt ikke nogen løsning, og derfor bør almindelige brugere af de pågældende systemer vente med at installere firmware-opdateringerne.

"Vi har reproduceret problemerne internt, og vi gør fremskridt i arbejdet med at finde årsagen," hedder det i en opdatering fra Intel.

Gode nyheder fra Microsoft

Der er dog også lys i Meltdown/Spectre-mørket, og der er gode nyheder til Windows 10-brugere med AMD-maskiner.

Microsoft var for nylig nødt til trække en sikkerhedsopdatering mod sårbarheden meltdown tilbage, fordi den simpelthen ødelagde AMD-maskiner, men nu er redmond-giganten endelig klar med en patch, der virker på alle AMD-systemer.

Opdateringen havde i første omgang den bivirkning, at computeren ikke længere kunne starte op, og efter vrede henvendelser fra et utal af kunder, blev den altså trukket tilbage.

I sidste uge blev en fungerende opdatering så tilgængelig for de nyere systemer, og nu kan Windows 10-installationer så beskyttes mod Meltdown på alle AMD-maskiner.

Du kan finde opdateringen her.

Læs også: Microsoft trækker Meltdown-opdatering til AMD-maskiner tilbage: Ødelægger computeren

Læses lige nu

    Politiets Efterretningstjeneste

    IT Sikkerhedsarkitekt i PET

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    IT-frontdesk medarbejder til PET's IT Servicedesk

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos