Spectre-opdatering får computere i hundredetusindevis til at genstarte konstant: Er du ramt?

Problemerne med Intels sikkerhedsopdateringer rammer også nyere processorer som Skylake og Kaby Lake.

Artikel top billede

Problemerne regner ned over Intel, og sårbarhederne Meltdown og Spectre har skabt nervøsitet om sikkerheden i de processorer, der sidder i stort set alle moderne computere.

For at gøre ondt værre kom det for nylig frem, at Intels sikkerhedsopdatering mod Spectre fik ældre systemer til genstarte konstant.

Nu viser det sig, at problemet også rammer nye maskiner.

Læs også: Intel: Vent med at sikkerhedsopdatere computere med Intel-processorer

Systemer med processorer-familierne Kaby Lake, Skylake, Sandy Bridge og Ivy Bridge risikerer nemlig også at blive fanget i det såkaldte “reboot-loop” ved installation af Intels nye Firmware.

Intel har på nuværende tidspunkt ikke nogen løsning, og derfor bør almindelige brugere af de pågældende systemer vente med at installere firmware-opdateringerne.

"Vi har reproduceret problemerne internt, og vi gør fremskridt i arbejdet med at finde årsagen," hedder det i en opdatering fra Intel.

Gode nyheder fra Microsoft

Der er dog også lys i Meltdown/Spectre-mørket, og der er gode nyheder til Windows 10-brugere med AMD-maskiner.

Microsoft var for nylig nødt til trække en sikkerhedsopdatering mod sårbarheden meltdown tilbage, fordi den simpelthen ødelagde AMD-maskiner, men nu er redmond-giganten endelig klar med en patch, der virker på alle AMD-systemer.

Opdateringen havde i første omgang den bivirkning, at computeren ikke længere kunne starte op, og efter vrede henvendelser fra et utal af kunder, blev den altså trukket tilbage.

I sidste uge blev en fungerende opdatering så tilgængelig for de nyere systemer, og nu kan Windows 10-installationer så beskyttes mod Meltdown på alle AMD-maskiner.

Du kan finde opdateringen her.

Læs også: Microsoft trækker Meltdown-opdatering til AMD-maskiner tilbage: Ødelægger computeren

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Klampenborg

    CISO Challenges 2026 - København

    Computerworld stiller skarpt på, hvordan du som CISO eller sikkerhedsansvarlig, kan leve op til alle krav om sikkerhed og risikostyring, gennem dialog og erfaringsudveksling. Gennem både korte oplæg og rundbordsdiskussioner, vil du blive klædt på...

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Sikkerhed | Online

    Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

    Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect