Apple, Google og Mozilla i kamp om nyt fotoformat: Er afløseren til Jpeg på trapperne?

Apple, Google og Mozilla er i krig med hinanden om hver deres kommende foto-format, som skal udfordre det meget udbredte Jpeg-format.

Artikel top billede

Med lanceringen af iOS 11 i efteråret meddelte Apple, at selskabet ville erstatte verdens måske mest udbredte foto-format, Jpeg, med selskabets nye container-teknologi, Heic.

En af de grundlæggende ideer med Heic er ikke mindst at gøre foto-filerne mindre uden at det går ud over kvaliteten.

Ifølge Apple kan man således skrumpe foto- og videofiler med op til 50 procent med det nye format.

Nu melder Google, Microsoft, Mozilla og en række andre sig også ind i kampen.

De er med i en gruppe, der kalder sig ‘Alliance for Open Media,’ som er i gang med at udvikle en lignende foto-teknologi, der på samme måde skal komprimere foto.

Også Apple er med i alliancens arbejde, som dog i første omgang sigter mod en nyt video-kompressions-teknologi med navnet AV1, som ifølge Mozilla kan gøre video-filer op mod 35 procent mindre end Apples Heic og Googles lignende VP9-format.

Dele af alliancen arbejder imidlertid også på at videreudvikle video-teknologien til at dække foto. 

Ifølge Mozilla vil foto i dette nye format kræve mindst 15 procent mindre plads end foto i Apples Heic-format.

Fælles for parterne er målet om at få verfet Jpeg ud ad banen.

“Det virker helt fjollet, at vi stadig anvender en 20 år gammel kompressions-teknologi, Nutidens udstyr til at fange og vise billeder er i dag på grænsen af Jpegs øvre grænser,” siger Kelly Thompson fra fotositet 500px til Cnet.

Millioner af brugere

Heic-formatet blev skubbet ud til millioner af iOS-brugere med iOS11, men har alligevel været ret usynlig.

Det skyldes ikke mindst, at langt det meste hardware i dag ikke kan anvende teknologien, hvorfor Heic som udgangspunkt transformerer foto-filer om til Jpeg.

Samtidig er Heic en patenteret teknologi.

Det er den konkurrerende AV1-teknologi fra Alliance for Open Media ikke.

Både Heic og AV-1 har allerede i dag mange fordele i forhold til Jpeg.

Det åbne spørgsmål er selvfølgelig, om de teknologiske fordele er nok til at slå Jpeg af banen.

Jpeg er et af verdens mest anvendte formater, og tidligere forsøg på at vippe formaet af tronen er kikset - uanset hvor gode teknologier, det er blevet forsøgt med.

Ifølge Apple tager verdens iPhone-brugere mere end en billion foto om året. Selv om det er mange, består hovedbestanddelen af verdens smartphone- og internet-brugere dog stadig af Android- og Windows-folk.

Det betyder, at Apple ikke vil kunne tryne Jpeg alene.

Er der brug for en afløser til Jpeg? Hvad skal der til for at få fat i brugerne? Gik dit besyv med i debat-feltet herunder.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS