Nordea forbyder alle sine 31.000 ansatte at handle med bitcoin og andre kryptovalutaer

Fra den 28. februar må Nordea-ansatte ikke længere handle med bitcoin og andre kryptovalutaer.

Artikel top billede

De knap 31.000 ansatte i Nordens største bank, Nordea, får forbud mod at handle med bitcoin og andre kryptovalutaer.

Det skriver Børsen, der citerer en intern meddelelse, som mandag blev udsendt til bankens ansatte.

Forbuddet betyder, at bankens ansatte får forbud mod at handle med kryptovalutaer fra den 28 februar, men ansatte, der allerede ejer kryptovalutaer i dag, kan fortsat beholde deres eksisterende beholdning.

Ifølge Børsen skyldes Nordeas forbud også, at banken frygter, at medarbejdere gennem handel med kryptovalutaer uforvarende kan blive involveret i uetisk eller direkte ulovlig adfærd.

Læs også: Politiet: Sådan bliver bitcoins brugt af de kriminelle i Danmark

Uregulerede og kontroversielle

Kryptovalutaer har længe været kontroversielle, fordi de er uregulerede.

Samtidig er brug af kryptovalutaer flere gange sat i forbindelse med ulovlige transaktioner, og derudover er der stadig tvivl om, hvordan gevinster skal beskattes.

Derfor vurderede Finanstilsynets direktør Jesper Berg også før jul, at der kan være brug for en mere håndfast regulering af kryptovalutaerne.

Allerede i 2013 advarede Finanstilsynet om, at det er behæftet med stor risiko at investere i kryptovalutaer, der både kan misbruges til kriminalitet og have ukendte skatte- og afgiftsmæssige konsekvenser.

Det kan du læse mere om her: Danske myndigheder advarer: Derfor kan bitcoin være en farlig investering.

Læs mere: 
Staten advarer mod bitcoin-investeringer: Det kan være livsfarligt for din økonomi 

Manden bag populær bitcoin-børs advarer: "Man skal aldrig investere i noget, man ikke forstår"

Annonce

KMD A/S

Senior SAP Architect

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Senior specialister (DevSecOps) til Forsvarets nye Digitale Backbone

Nordjylland

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Nordjylland

Event: SAP Excellence Day 2027

It-løsninger | Online og København

Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

9. februar 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S