Har du glemt at anmelde din bitcoin-gevinst til Skat? Så pas på

Kom du med på Bitcoin-bølgen på det rigtige tidspunkt og har du tjent på din investering, så er det en god idé at orientere skattefar. "Glemmer" du det, kan du ende i samme situation som Uber-chaufførerne, vurderer kender.

Artikel top billede

Stemplede du økonomisk ind på bitcoins optur på mere end 1000 procent sidste år, og har du solgt med gevinst, så husk skattefar. Ellers kan du komme i samme kattepine som Uber-chaufførerne. Det skriver Børsen.

Udmeldingen kommer fra Payam Samarghandi, der er advokatfuldmægtig i advokatselskabet Horten.

Han beskæftiger sig dagligt med kryptovalutaer og hans advarsel om bitcoin-gevinster på grund af en afgørelse fra Skatterådet, der læner sig op ad et svagt spekulationsbegreb.

Læs mere om Bitcoins her: Nordea forbyder alle sine 31.000 ansatte af handle med bitcoin og andre kryptovalutaer 

"Når retstilstanden er så uforudsigelig, er der højst sandsynligt danskere, der er skattepligtige af deres bitcoin-avancer, men som undlader at selvangive beløbene i troen om, at de er skattefritaget. Hvis det viser sig, at de er skattepligtige, kan det i teorien ende med strafansvar," siger han til Børsen.

Dermed forudsiger han, at danske bitcoin-investorer kan havne i samme klemme som Uber-chaufførerne, der kom i klemme med skattevæsenet, efter de ikke havde opgivet deres indtægter som chauffører på den tidligere så populære applikation. Det viste sig nemlig at være skattepligtig indkomst.

Læs mere om bitcoin her: Bitcoin og andre kryptovalutaer bliver nærmest værdiløse om kort tid: Et kig i krystalkuglen for 2018

Og her:

Rygter om nye reguleringer får [b]bitcoin-kursen til at styrtdykke

Frygter gambling-epidemi i landet: Sydkorea vil forbyde al handel med kryptovaluta

Stjerne-investor om kryptovalutaer: ”Jeg er sikker på, at det ender galt” [/b]

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job