Har du glemt at anmelde din bitcoin-gevinst til Skat? Så pas på

Kom du med på Bitcoin-bølgen på det rigtige tidspunkt og har du tjent på din investering, så er det en god idé at orientere skattefar. "Glemmer" du det, kan du ende i samme situation som Uber-chaufførerne, vurderer kender.

Artikel top billede

Stemplede du økonomisk ind på bitcoins optur på mere end 1000 procent sidste år, og har du solgt med gevinst, så husk skattefar. Ellers kan du komme i samme kattepine som Uber-chaufførerne. Det skriver Børsen.

Udmeldingen kommer fra Payam Samarghandi, der er advokatfuldmægtig i advokatselskabet Horten.

Han beskæftiger sig dagligt med kryptovalutaer og hans advarsel om bitcoin-gevinster på grund af en afgørelse fra Skatterådet, der læner sig op ad et svagt spekulationsbegreb.

Læs mere om Bitcoins her: Nordea forbyder alle sine 31.000 ansatte af handle med bitcoin og andre kryptovalutaer 

"Når retstilstanden er så uforudsigelig, er der højst sandsynligt danskere, der er skattepligtige af deres bitcoin-avancer, men som undlader at selvangive beløbene i troen om, at de er skattefritaget. Hvis det viser sig, at de er skattepligtige, kan det i teorien ende med strafansvar," siger han til Børsen.

Dermed forudsiger han, at danske bitcoin-investorer kan havne i samme klemme som Uber-chaufførerne, der kom i klemme med skattevæsenet, efter de ikke havde opgivet deres indtægter som chauffører på den tidligere så populære applikation. Det viste sig nemlig at være skattepligtig indkomst.

Læs mere om bitcoin her: Bitcoin og andre kryptovalutaer bliver nærmest værdiløse om kort tid: Et kig i krystalkuglen for 2018

Og her:

Rygter om nye reguleringer får [b]bitcoin-kursen til at styrtdykke

Frygter gambling-epidemi i landet: Sydkorea vil forbyde al handel med kryptovaluta

Stjerne-investor om kryptovalutaer: ”Jeg er sikker på, at det ender galt” [/b]

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Udsolgt succes rykker i større rammer og offentliggør stjerneprogram

    Computerworlds Cloud & AI Festival tager konsekvensen af sin egen succes

    KMD A/S

    Senior SAP Architect

    Københavnsområdet

    Patent- og Varemærkestyrelsen

    Forretningsanalytiker

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    AI/Data Engineer

    Københavnsområdet

    Octocube Games ApS

    CIFI Developer

    Region Sjælland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S