Har du glemt at anmelde din bitcoin-gevinst til Skat? Så pas på

Kom du med på Bitcoin-bølgen på det rigtige tidspunkt og har du tjent på din investering, så er det en god idé at orientere skattefar. "Glemmer" du det, kan du ende i samme situation som Uber-chaufførerne, vurderer kender.

Artikel top billede

Stemplede du økonomisk ind på bitcoins optur på mere end 1000 procent sidste år, og har du solgt med gevinst, så husk skattefar. Ellers kan du komme i samme kattepine som Uber-chaufførerne. Det skriver Børsen.

Udmeldingen kommer fra Payam Samarghandi, der er advokatfuldmægtig i advokatselskabet Horten.

Han beskæftiger sig dagligt med kryptovalutaer og hans advarsel om bitcoin-gevinster på grund af en afgørelse fra Skatterådet, der læner sig op ad et svagt spekulationsbegreb.

Læs mere om Bitcoins her: Nordea forbyder alle sine 31.000 ansatte af handle med bitcoin og andre kryptovalutaer 

"Når retstilstanden er så uforudsigelig, er der højst sandsynligt danskere, der er skattepligtige af deres bitcoin-avancer, men som undlader at selvangive beløbene i troen om, at de er skattefritaget. Hvis det viser sig, at de er skattepligtige, kan det i teorien ende med strafansvar," siger han til Børsen.

Dermed forudsiger han, at danske bitcoin-investorer kan havne i samme klemme som Uber-chaufførerne, der kom i klemme med skattevæsenet, efter de ikke havde opgivet deres indtægter som chauffører på den tidligere så populære applikation. Det viste sig nemlig at være skattepligtig indkomst.

Læs mere om bitcoin her: Bitcoin og andre kryptovalutaer bliver nærmest værdiløse om kort tid: Et kig i krystalkuglen for 2018

Og her:

Rygter om nye reguleringer får [b]bitcoin-kursen til at styrtdykke

Frygter gambling-epidemi i landet: Sydkorea vil forbyde al handel med kryptovaluta

Stjerne-investor om kryptovalutaer: ”Jeg er sikker på, at det ender galt” [/b]

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Everllence

Software Engineer

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Midtjylland

IT-Universitetet i København

IT-partner til IT-Universitetet i København

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S