Har du glemt at anmelde din bitcoin-gevinst til Skat? Så pas på

Kom du med på Bitcoin-bølgen på det rigtige tidspunkt og har du tjent på din investering, så er det en god idé at orientere skattefar. "Glemmer" du det, kan du ende i samme situation som Uber-chaufførerne, vurderer kender.

Artikel top billede

Stemplede du økonomisk ind på bitcoins optur på mere end 1000 procent sidste år, og har du solgt med gevinst, så husk skattefar. Ellers kan du komme i samme kattepine som Uber-chaufførerne. Det skriver Børsen.

Udmeldingen kommer fra Payam Samarghandi, der er advokatfuldmægtig i advokatselskabet Horten.

Han beskæftiger sig dagligt med kryptovalutaer og hans advarsel om bitcoin-gevinster på grund af en afgørelse fra Skatterådet, der læner sig op ad et svagt spekulationsbegreb.

Læs mere om Bitcoins her: Nordea forbyder alle sine 31.000 ansatte af handle med bitcoin og andre kryptovalutaer 

"Når retstilstanden er så uforudsigelig, er der højst sandsynligt danskere, der er skattepligtige af deres bitcoin-avancer, men som undlader at selvangive beløbene i troen om, at de er skattefritaget. Hvis det viser sig, at de er skattepligtige, kan det i teorien ende med strafansvar," siger han til Børsen.

Dermed forudsiger han, at danske bitcoin-investorer kan havne i samme klemme som Uber-chaufførerne, der kom i klemme med skattevæsenet, efter de ikke havde opgivet deres indtægter som chauffører på den tidligere så populære applikation. Det viste sig nemlig at være skattepligtig indkomst.

Læs mere om bitcoin her: Bitcoin og andre kryptovalutaer bliver nærmest værdiløse om kort tid: Et kig i krystalkuglen for 2018

Og her:

Rygter om nye reguleringer får [b]bitcoin-kursen til at styrtdykke

Frygter gambling-epidemi i landet: Sydkorea vil forbyde al handel med kryptovaluta

Stjerne-investor om kryptovalutaer: ”Jeg er sikker på, at det ender galt” [/b]

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS