Topchefer udpeger vejen til innovation og vækst: Disse teknologi-områder skal der fokus på

Der er ingen vej uden om et massivt fokus på teknologi, hvis man skal være en innovativ virksomhed med masser af vækst, mener topcheferne fra en lang række store virksomheder.

Artikel top billede

Som vi kunne fortælle tidligere i denne uge, så buldrer tech-giganterne frem på Boston Consulting Groups årlige liste over de mest innovative virksomheder i verden.

Samtidig står det nu klart, at også virksomheder, der ikke udspringer af it-industrien, satser på digital innovation for fuld udblæsning.

Læs mere her: Her er de 50 mest innovative virksomheder i verden: Tech-giganterne i hård kamp om pladserne

BCG’s undersøgelse er baseret på interviews med topledere fra et bredt udvalg af virksomheder og industrier og på analyser af virksomhedernes økonomiske resultater.

Virksomhedslederne er i undersøgelsen blandt andet blevet spurgt til, hvilke områder inden for innovation og produktudvikling, de forventer, vil have den største indflydelse på deres industri over de næste tre til fem år.

De to områder, der fremhæves af flest, er 'nye produkter' og 'teknologi-platforme' - begge områder mener 41 procent af respondenterne vil få stor betydning i de kommende år.

Herefter følger 'big data-analyser' med 39 procent, 'hurtig ibrugtagen af ny teknologi' med 38 procent, 'mobile produkter og evner' med 34 procent og 'digitalt design' med 31 procent.

Med andre ord er erhvervslederne slet ikke i tvivl om, at teknologi og digitalisering kommer til at få enormt meget betydning i de kommende år.

Satser stort på data-analyser

BCG bemærker, at især big data vinder frem som en metode til innovation.

“Over halvdelen af respondenterne svarer, at deres virksomheder anvender data-analyser til en række innovations-relaterede formål,” skriver BCG og nævner blandt andet, at analyserne bruges til at identificere de områder, der skal udforsket, til idé-generering, til at opdage nye markedstrends og til at prioritere investeringerne.

“Stærke innovatører anvender big data og avancerede analyser langt mere i innovations-processen end svage innovatører, der kæmper med at udnytte data-analyser effektivt,“ lyder det blandt andet i rapporten.

Samtidig er det interessant, at virksomhederne nu tilsyneladende er helt med på, at det er afgørende, at man hurtigt kan tage nye teknologier i brug.

“Stærke innovatører forstår, at en succesfuld digital transformation kræver, at man udmærker på fundamentale områder: hastighed, skala og værdi.”

BCG kan også berette, at de største udfordringer for de virksomheder, der går efter at få succes med digital innovation, især har udfordringer med strategien, processerne og driften og så alle de organisatoriske spørgsmål.

Læs også:

Her er de 50 mest innovative virksomheder i verden: Tech-giganterne i hård kamp om pladserne

Han er en af Danmarks dygtigste og mest erfarne CIO’er: Her er Torben Bondes bud på danske it-organisationers fremtid

Fem helt nødvendige projekter i danske it-organisationer i 2018: Her skal der satses

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

29. april 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

Thomas Fossing

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S

Rethink Cybersecurity Advisory har pr. 1. juli 2026 ansat Michael Nyboe Engelrud som Associeret Partner & Senior Advisor. Han skal især beskæftige sig med spændingsfeltet mellem Informationssikkerhed og ansvarlig AI, Governance, Risk & Compliance og IT Beredskab. Han kommer fra en stilling som Principal Management Consultant hos Devoteam A/S. Han er uddannet AI Navigatør, certificeret i AI Transformation, Crisis Management med fundament i Computer Science. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse, rådgivning, Databeskyttelse og Digital transformation. Nyt job

Michael Nyboe Engelrud

Rethink Cybersecurity Advisory

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S