Microsoft tilføjer nye privacy-indstillinger til Windows 10: Nu kan du se, hvad du sender tilbage til Microsoft

Microsoft er blevet kritiseret utallige gange for dataindsamlingen i Windows 10, men i en kommende opdatering vil det bliver tydeligere, hvad der sendes tilbage i Redmond

Artikel top billede

Siden lanceringen af Windows 10 har Microsoft kæmpet med kritik over mængden af data, der indsamles i styresystemet.

Det er brugsdata og ikke brugerdata, men både EU og franske datastyrelser har ytret sig kritik over mængden af data, der indsamles fra de knap 400 millioner Windows 10-computere verden over.

Det adresserer Microsoft nu med en ny funktion, der i øjeblikket testet i Microsofts beta-miljø, Windows Insider.

Blandt andet får brugere i fremtiden adgang til en ny Windows Diagnostik Data Viewer-app, der som navnet antyder viser dig alle de anonymiserede data, der bliver sendt fra din computer til Microsofts servere.

Det indebærer blandt andet installerede apps, sete film, opsætning af indstillinger og statusrapporteringer om computerens hardware.

At forstå det dekrypterede data kræver en vis forståelse for kodning, men det er positivt, at Microsoft nu spiller med helt åbne kort.

Microsoft webportal over privacy og dataindsamling, og her bliver det muligt at slette individuelle data-stykker.

Læs også: Ny smart funktion på vej til Windows 10: Saml alle dine programmer som faner i ét vindue

Microsoft lover, at funktionen vil nå ud til resten af os i forbindelse med lanceringen af Redstone 4-opdateringen, den næste store Windows 10-opdatering, der forventes at udkomme i foråret 2018.

Du kan dog stadig ikke stoppe din Windows 10-computer fra at sende data tilbage til Microsoft, men det er en langt bedre løsning end tidligere.

Læs også: Microsofts Spectre-modtræk gør Windows 10 lidt langsommere - men Windows 7 og 8 bliver hårdt ramt

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | København

Identity Festival 2026 - København

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

Infrastruktur | Horsens

Enterprise Architecture Day 2026: Sikker og strategisk suverænitet

Få ny inspiration til arbejdet med EA – fra sikkerhed og compliance til orkestrering, omkostningsoptimering og cloud governance i en usikker og ustabil tid.

Sikkerhed | Aarhus C

Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse