Lærerne er nøglen til at indføre it-undervisning for alle i folkeskolen: Massiv efteruddannelse nødvendig

Interview: Skolelærerne er nøglen til at få succes med it som fag i folkeskolen. Der venter et stort arbejde med at opbygge kompetencer, efteruddannelse og viden hos dem.

Artikel top billede

Skolelærerne er helt afgørende, hvis etableringen af it som obligatisk emne i folkeskolen skal blive en succes.

Sådan lyder det fra undervisningsminister Merete Riisager (LA), der fredag løfter sløret for et nyt projekt, som om tre år skal udmøntes i indførelsen af obligatisk undervisning af it i en eller anden form.

Det kan du læse mere om her: Regeringen gør it-undervisning obligatorisk i folkeskolen: "Planen er, at alle danske børn skal lære at kode," siger undervisningsministeren.

“Det er lærerne, der er nøglen,” siger Merete Riisager til Computerworld.

Indførelsen af it som obligatorisk stof-område vil kræve dedikerede lærere.

“Arbejdet vil kræve lærere, der dedikerer sig til opgaven og som er klar på at følge med udviklingen. Det er jo et område, der udvikler sig hele tiden, så man vil ikke kunne sige, at man har taget det på lærerseminariet, og så er den klaret. Det udvikler sig hele tiden og med høj fart. Så derfor er det væsentligt at have en lærergruppe, der vil det, og som er klar på at holde sig opdateret på det,” siger Merete Riisager til Computerworld.

Høj efterspørgsel
Der er i forvejen meget høj efterspørgsel efter it-kompetencer i erhvervslivet, der konkurrerer hårdt om at tiltrække de nødvendige folk.

Merete Riisager peger på, at en succesrig indførelse af obligatorisk it-undervisning ikke mindst vil kræve, at man får tilrettelagt et effektivt og kvalificeret efteruddannelses-system af lærerne på området.

Det er noget, der hele tiden skal justeres og udvikles i takt med, at teknologierne flytter sig.

Ifølge ministeren bliver vi nødt til at ‘modernisere den måde, som vi tænker efteruddannelse af en lærer på.’

“Det er vigtigt, at vi tænker teknologi ind i efteruddannelsen af lærerne. Det er klart, at vi også skal sætte strøm til lærernes efteruddannelser, når vi nu indtænker teknologiforståelse i grundskolen. Vi må forvente, at en lærer, der arbejder med teknologiforståelse, har behov for opkvalificering hvert eneste år,” siger Merete Riisager.

Regeringen har afsat 68 millioner kroner til programmet, som bliver afsluttet i sommeren 2021.

Her er det ambitionen, at man har erfaringer nok til at begynde at udrulle en egentlig undervisning til alle folkeskoler i Danmark.

“Men det er på nuværende tidspunkt umuligt at sige, hvornår vi har erfaringer nok til at gå videre til fase tre [formulering og etablering af undervisningen, red]. Det afhænger af forsøgene - og af om vi er klar til at skalere,” siger Merete Riisager.

Hvordan oplever du engagementet hos lærerne - er de motiverede til det her?

“Ja, jeg må sige, at jeg oplever et meget stort engagement fra mange læreres side. Jeg har allerede oplevet fantastiske forløb på skolerne. Blandt andet har jeg set et fantastisk samarbejde mellem musik- og matematik-lærere om at integrere teknologiforståelse i undervisningen med internationalt udsyn.”

Jeg oplever virkelig, at lærerne går op i at præsentere børnene for den verden, som børnene skal træde ud i, og som de skal begå sig i . Det ligger jo også i hele folkeskolens formål. Og her er teknologi jo i dag en afgørende præmis.

Skal ikke køres over

“Det er vigtigt, at lærerne ikke bliver kørt over af teknologien. De skal være med til at udvikle det didaktiske arbejde og have mulighed for at vælge materialer og påvirke undervisningen i klasselokalet. Får vi dem med, tror jeg, at vi kan få et rigtigt godt resultat,” siger Merete Riisager.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Faglig teamleder til styring og kvalitetssikring for Rekvirentteam i Forsvaret

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Network Engineer

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Ingeniør til Satellitkommunikation

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Consultant

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura