DF om programmering i skolen: "For få år siden skulle alle børn lære kinesisk. I dag er det pludselig kodning. Det giver ikke mening"

Det giver ikke mening at lære alle børn at programmere, når det kun er et mindretal af eleverne, som kommer til at beskæftige sig med programmering i deres fremtidige job, lyder det fra Dansk Folkepartis Alex Ahrendtsen.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Undervisningsminister Merete Riisagers (LA) forslag om at indføre  "teknologiforståelse" som obligatorisk fag i folkeskolen mødes med skepsis af regeringens støtteparti, Dansk Folkeparti.

I det nye fag skal eleverne blandt andet undervises i programmering.  

Men ifølge folkeskoleordfører Alex Ahrendtsen (DF) ligger regeringen under for et modelune, når den ønsker at gøre programmering til et obligatorisk fag. 

"For få år siden var det kinesisk, som alle børn skulle lære. I dag er det pludselig kodning. Det giver ikke mening. For alle børn skal ikke ligge og kode. Det er et mindretal, der i fremtiden vil komme til at kode," siger han til Computerworld. 

Læs også: Regeringen vil gøre it-undervisning obligatorisk i folkeskolen: "Planen er, at alle danske børn skal lære at kode," siger undervisningsministeren

Skal være valgfag

I stedet mener Alex Ahrendtsen, at det er tilstrækkeligt, at programmering og teknologiforståelse er et valgfag.

"Det er rigeligt, at det er et valgfag, og derudover kan lærerne inddrage teknologiforståelse i relevante fag. Ministeren går ind for en kortere skoledag, men nu vil hun indføre et ekstra fag. Det hænger ikke sammen," siger han. 

Mener du, at det er tilstrækkeligt at det er et valgfag, hvis man ønsker at ruste børnene til en fremtid, hvor erhvervslivet i stigende grad efterspørger arbejdskraft med digitale kompetencer? 

"Det er i høj grad tilstrækkeligt. Det virker som om, at folk tror, at bare man lærer børnene at kode, så kommer Danmark til at klare sig godt i verden. Men vi vil også gerne give dem praktisk-faglige færdigheder. Vi vil også gerne have, at de kan læse og skrive. Vi vil også gerne have at de er dannede og kan opføre sig ordentligt. Nu må festen slutte," siger han. 

Læs også: It som fag i folkeskolen vil ændre hele måden at undervise på

Organisationer: Programmering skal på skemaet
Erhvervslivet brancheorganisationer har længe slået på tromme for at få indført it og teknologiforståelse som et obligatorisk fag i folkeskolen. 

Derfor betegnede brancheorganisationen IT-Branchen i går undervisningsministerens forslag som en regulær milepæl

Men erhvervslivet og it-brancheorganisationernes ønsker, gør ikke større indtryk på Alex Ahrendtsen. 

"Alle har deres egen lille hassan med ting, som de mener, at folkeskolen skal tage sig af. Du drømmer ikke om, hvor mange henvendelser, jeg får fra folk, der har ideer til ting, som der skal undervises i. Vi kunne have børnene til at gå i skole fra klokken 8 til 24, hvis vi skulle efterkomme det," siger han.

Læs også: 
Brian Mikkelsen erkender årelangt it-svigt i skolerne "Man har bare ladet børnene lege med deres tablets og iPhones i stedet for at sætte fokus på programmering"

Dansk professor og stifter af milliard-virksomhed: Folkeskolen er et bevis på, at Danmark er et visionsløst land

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Identity Festival 2026 - København

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Infrastruktur | Horsens

    Enterprise Architecture Day 2026: Sikker og strategisk suverænitet

    Få ny inspiration til arbejdet med EA – fra sikkerhed og compliance til orkestrering, omkostningsoptimering og cloud governance i en usikker og ustabil tid.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

    Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

    Se alle vores events inden for it

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Sektionschef for materielstamdata i FMI i Ballerup

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job