Små og mellemstore virksomheder forstår ikke mulighederne i it - og har ikke rigtigt råd til digital transformation

De små og mellemstore virksomheder udnytter slet ikke de digitale muligheder: De forstår ikke rækkeviden. Og de har ikke råd.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

De små og mellemstore virksomheder er alene på grund af deres antal og sektor-udbredelse på mange måder en slags rygrad i dansk erhvervsliv.

Men de står ifølge revisorerne til at miste konkurrenceevne på grund af manglende investeringer i ny teknologi og digital omstilling.

Der er nemlig et godt stykke vej til SMV’erne for alvor når frem til at blive digitaliseret.

En ny undersøgelse fra FSR (Foreningen af Statsautoriserede Revisorer) viser i hvert fald, at revisorerne - der jo er i tæt kontakt med virksomhederne - mener, at manglende kompetencer samt manglende forståelse for mulighederne for tiden er de allerstørste barrierer for de små og mellemstore virksomhederne.

Den manglende forståelse forhindrer dem både i at udnytte den ny teknologi og i for alvor at tage fat på at omstille deres forretninger til en digital virkelighed, så de kan øge deres konkurrenceevne.

Hertil kommer, at mange af de små og mellemstore virksomheder ikke har økonomi til at genneføre digitaliseringen, lyder det fra revisorerne.

Til gengæld er lovgivning og lignende ikke et problem for de små og mellemstore virksomheder, lyder det fra revisorerne.

Revisorerne vurderer iøvrigt, at det vil kunne sætte skub for digitaliseringen af de små og mellemstore virksomheder, hvis de kunne straksafskrive på it-indkøb og fradrage udgifter til kompetenceudvikling.

Samarbejde med andre virksomhede

“Vi ser et behov for, at SMV’erne samarbejder med andre virksomheder, så viden og erfaringer kan deles på tværs,” lyder det fra revisorerne.

Dette arbejde er allerede på nogle måder sat i gang, lyder det fra foreningen - ikke mindst med erhvervsminister Brian Mikkelsens nye teknologipagt, som han løftede sløret for i sidste uge.

Den kan du læse mere om her: Flere danske it-specialister på vej: Ny 'teknologi-pagt' skal få tusindvis af unge til at vælge it-uddannelser.

Fornylig sagde Brian Mikkelsen til Dansk Industri, at særligt de små og mellemstore virksomheder har store udfordringer i forbindelse med den digitale udvikling.

“Særligt SMV’erne er langt mindre digitale og oplever de største udfordringer i forhold til den digitale udvikling. For eksempel anvender meget få virksomheder nyere digitale teknologier som big data. Samtidig ser vi, at relativt få af SMV’erne tilbyder deres ansatte en digital opkvalificering, og det skal vi have ændret på,” sagde han.

Læses lige nu

    Annonce

    Mobilplan ApS

    Customer Support Specialist

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Midtjylland

    KMD A/S

    Projektleder

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | København

    Fra teknolog til strateg: IT-ledelse i en AI- og forretningsdrevet virkelighed

    Hvordan tager du ejerskab over strategi, ledelse og teknologi i en AI-drevet virkelighed? På konferencen møder du frontløbere, der transformerer IT fra servicefunktion til strategisk enabler for forretningen med fokus på cloud, sikkerhed, AI-etik...

    Sikkerhed | Online

    Computerworld Cyber Briefing: Cyberresiliens

    De fleste organisationer har en plan for recovery. Få ved dog, hvilke systemer der skal op at køre først for at holde forretningen i gang. Kom med, når vi ser nærmere på, hvordan Cohesity, Dustin og HPE hjælper organisationer med at definere og...

    It-løsninger | København

    Dynamics AX og FO: Næste kapitel for din virksomhed

    Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,