Android-guide: Få din Android-telefon til at ligne Googles Pixel 2 med denne lille app

Med en app kan du få din telefon til at ligne og fungere ligesom Googles egen Pixel 2-telefoner, og det kan give nyt liv til ældre smartphones

Artikel top billede

Når producenter som Huawei, Samsung eller HTC sælger en Android-telefon, har de ændret på styresystemet.

Det er ikke det “ægte” Android, som Google havde forestillet sig, der er installeret på telefonen.

I stedet er de udstyret med en anden UI, brugerflade, som eksempelvis Samsungs TouchWiz UI, Huaweis EMUI eller HTC’s Sense UI.

Formålet er at differentiere sig fra konkurrenterne og forsøge at tilbyde unikke funkioner.

De ændrede brugerflader betyder ofte, at telefonerne føles langsommere og mere forældede end de telefoner, hvor producenten ikke har rørt ved Android-systemet

Det gælder eksempelvis Huaweis Mate 10 Pro. Det er en fabelagtig smartphone med noget af den bedste hardware på markedet, men softwaren ligner og føles som noget fra 2013. Det samme gælder for HTC’s U11.

Læs også: Oversigt: Her er årets bedste smartphones 2017

Pixel Launcher (no-root)

Du kan dog selv gøre noget, for at få din telefon til at se mere Android-moderne ud. Googles egen grænseoverflade, Pixel Launcher, kan få din Android-telefons startskærm til at ligne den, der sidder på Googles egne Pixel-telefoner.

Den findes i forskellige versioner, men en udvikler har udarbejdet en version, hvor også Googles Google Now-vindue kan aktiveres ved at trække skærmen til venstre side.

Det kræver ellers normalt, at du skal have root-adgang (særlige administrator-rettigheder), for at kunne tilgå.

Appen kaldet "Rootless Pixel Launcher v3," som 9to5Google har skrevet om. 

Appen skal installeres via Github, så du skal aktivere installation fra “ukendte kilder,” og husk at slå feltet fra igen i indstillinger / Sikkerhed, efter du har installeret appen.

Vi har testet appen på både en OnePlus 5T, Huawei Mate 10 Pro, HTC U11 og en Samsung Galaxy S8, og på de tre første modeller føltes telefonen markant hurtigere efterfølgende, ligesom det gav Mate 10 Pro og HTC U11 en mere moderne følelse.

På Samsungs S8 oplevede vi dog, at det hele hakkede efterfølgende, og slettede hurtigt appen igen.

Hvis du ikke ønsker at installere apps, som ikke kommer fra Google Play Store, så er der her en række gode "launchers," der gør lidt det samme. 

Læs: Android-Guide: Spark nyt liv i din Android-telefon med disse syv nye "startskærme"

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra gavdi

    AI er blevet en del af arbejdsdagen - men er vi klar til at bruge den?

    AI bliver først for alvor en del af arbejdet, når teknologien integreres i den måde, vi arbejder på. At have adgang til AI betyder ikke nødvendigvis, at medarbejderne er klar til at bruge den.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,