Microsofts Office 2019 vil kun virke på Windows 10: Skal presse virksomhederne væk fra Windows 7

Microsoft forsøger endnu en gang at presse brugere væk fra Windows 7 og 8. Office 2019 fungerer kun på den nyeste Windows-version

Artikel top billede

I løbet af 2018 vil Microsoft udgive sin næste version af Office kaldet Office 2019.

Ja det er lidt mystisk, at det hedder 2019, men vil udkomme i 2018, men Office 2019 vil ligesom Office 2016 kun koste et engangsbeløb og ikke et månedsabonnement ligesom Office 365, hvilket er tiltalende for mange brugere og mindre virksomheder.

Nu har Microsoft meldt ud, at hvis du ønsker den seneste og opdaterede version af Office-pakken uden 365-abonnement, så kræver det Windows 10.

Det er et åbentlyst forsøg på at presse endnu flere virksomheder over på Windows 10-platformen fremfor Windows 7, der stadig er yndet blandt virksomheder.

Systemkravet rammer ikke Office 365-brugere, ligesom det heller ikke af naturlige årsager rammer brugere med Mac-computere, da Office til Mac er et særskilt produkt med sin egen lanceringcyklus.

Ligeledes skriver Microsoft også, at Office 2019 vil få fem års almindelig support og omkring to års udvidet support derefter.

Office 2019 vil indeholde Word, Excel, Powerpoint og Outlook samt server-versioner af Exchange, Sharepoint og Skype for Business.

Office 2019 udkommer i anden halvdel af 2018, og Microsoft skriver, at der vil udkomme en preview-version af 2019-versionen omkring sommeren.

Læs også: Massivt ryk af brugere til Microsofts Office 365 og Googles G Suite: Æder stort set hele markedet – de andre må indordne sig

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Vektus A/S har pr. 22. oktober 2026 ansat Jim Neble som Consultant Manager. Han skal især beskæftige sig med konsulentchefopgaven i Jylland. Han kommer fra en stilling som ERP Manager hos Kvik. Han er uddannet indenfor økonomi og Business Andministration samt Cand.merc. i strategi, organisation og ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med Konsulentopgaver indenfor Business Central i partnerkanalen. Nyt job

    Jim Neble

    Vektus A/S

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S