Nyt kæmpe it-marked: Her kaster man sig over augmented reality - bruges til at hindre alvorlige ulykker

Energi- og forsyningssektoren er ved at blive en regulær storkunde hos leverandørerne af augmented reality og smart glasses. Løsningerne bruges blandt andet til at hindre alvorlige ulykker.

Artikel top billede

Markedet for augmented reality har kurs mod nye højder.

Løsningerne tages i stigende grad i brug i blandt andet energi- og forsyningssektoren for blandt andet andet øge sikkerheden hos medarbejderne og beskyttelsen af kostbart udstyr.

Det er analysefirmaet ABI Research, der kan fortælle, at  energi og forsyning er blandt de tre største kundesegmenter på augmented reality-markedet.

Det skyldes ikke mindst, at netop sikkerhed er ekstra meget i fokus i denne branche.

ABI Research vurderer, at energi- og forsyningssektoren allerede i år vil tage imod omkring 17 procent af alle smart glasses, der sendes på markedet globalt set.

Leverandørerne af augmented reality-løsningerne kan se frem til, at omsætningen hos energi- og forsynningssegmentet vil nå op på 19 milliarder dollars i 2022 - det er omkring 107 milliarder danske kroner.

“AR giver mulighed for bedre visualisering af aktiver i undergrunden, rørsystemer i beton eller komplekse komponenter, hvilket betyder, at man kan undgå afbrydelser, når man graver, opdage farlige lækager og reducere antallet af ulykker."

"På den måde kan medarbejdernes sikkerhed opretholdes samtidig med, at man får et fald i antallet af fejl og den totale nedetid,” lyder det det fra analysefirmaet.

Læs også: Det er nu, du skal slå til: Disse to 'fremtids-teknologier' er pludselig blevet til gyldne forretningsmuligheder for dig

ABI Research forklarer, at det også spiller ind, at der er tale om en branche, hvor man kæmper med at skaffe medarbejdere med de rette kompetencer.

Her kommer augmented reality ind i billedet i form af værktøjer, der ekselpelvis betyder, at eksperter via fjernadgang kan guide de lokale teknikere på stedet.

Samtidig bliver løsningerne skruet sammen på en måde, så data fra brillerne automatisk opsamles, så man kan optimere arbejdet fremadrettet.

Det er dog ikke mindst sikkerhedsudfordringerne, der er årsagen til, at netop energi- og forsyningssektoren satser stort på augmented reality og smart glasses.

“Sikkerhed er et dominerende tema inden for energi og forsyning. Holdbare og pålidelige augmented reality-enheder kan fungere godt i et potentielt farligt miljø, eksempelvis hvor der er eksplosivt støv eller brandfarlige gasser,” lyder det fra Eric Abbruzzese, principal analyst i ABI Research.

“Disse miljøer har også det største behov for forbedring af medarbejdernes sikkerhed, hvilket augmented reality-enhederne kan hjælpe til med. Realtids-overvågning, notifikationer om sikkerhed og workflow-instruktioner kan sikre sikkerheden og samtidig øge effektiviteten - en unik og attraktiv kombination for industrien.”

Læs også:

Det er nu, du skal slå til: Disse to 'fremtids-teknologier' er pludselig blevet til gyldne forretningsmuligheder for dig

Afgørende skærm-kapløb er gået i gang: Snart ser du den virtuelle verden i en helt utrolig opløsning

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job