Morgen-briefing: Adobe lukker stort hul i Flash Player i dag / Banker siger nu nej til danske bitcoin-iværksættere / Amazon indgår skatte-forlig med Frankrig

Adobe lukker stort hul i Flash Player i dag. Banker siger nej til bitcoin-iværksættere. Amazon indgår skatte-forlig med Frankrig. Aller vil udnytte kvinde-data. Nets afnoteres fra børsen på mandag

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Godmorgen fra Computerworld. Her kommer overblikket over it-nyhederne tirsdag morgen v/ morgen-briefing-bestyrer Dan Jensen.

Adobe lukker stort hul i Flash Player i dag

Adobe lukker i dag den alvorlige sikkerhedsbrist i Flash Player, der blev opdaget i sidste uge.

Her udsendte Adobe selv advarsel om sårbarheden, der kan anvendes til at overtage fremmede computere.

Angrebet spredes i form af Office-dokumenter med Flash-indhold, der sendes på email, og du kan se hele listen over ramte Adobe-produkter i denne sikkerheds-bulletin fra Adobe.

Banker siger nej til bitcoin-iværksættere

Bankerne smækker døren i for kryptovalutamarkedspladsen Coinmarket, skriver Børsen.

Den danske virksomhed omsatte i den første måned efter åbningen i sommer for en million kroner, men fik i januar besked fra sin bank, Spar Nord, om, at den straks skulle indstille al handel med kryptovaluta.

Siden har den 21-årige indehaver, Toke Bohl, kontaktet ‘30-40 banker,’ siger han.

“ Jeg har ringet til ufatteligt mange steder, men jeg har fået nej alle steder,” siger han til avisen.

Det samme gælder Unikonda, der også sælger kryptovaluta.

Amazon indgår skatte-forlig med Frankrig

Amazon har indgået forlig med de franske skattemyndigheder i en kæmpesag, hvor det franske skattevæsen har forlangt, at Amazon betaler næsten 200 millioner euro ekstra i skat.

Sagen har verseret i næsten fem år, men er altså nu afsluttet.

“Vi har indgået et forlig med de franske myndigheder, der afslutter tidligere forhold,” lyder det fra Amazon.

Måske lidt pudsigt vil hverken Amazon eller det franske skattevæsen oplyse noget om, hvor mange penge Amazon har lagt på bordet for at lukke sagen.

Ifølge Reuters tabte de franske skattemyndigheder i sommer en lignende sag mod Google ved en fransk domstol, hvilket fik skattefar til at blive mere velvillig indstillet overfor et forlig med Amazon.

Læs også: Apple og Facebook løber fra skatte-regningen: Danmark går glip af fem milliarder kroner om året

Aller vil udnytte kvinde-data

Mediekoncernen Aller, der udgiver forskellige blade, satser på at udnytte kunde-data til at få mere gang i forretningen. 

Selskabet har i lang tid høstet data på sine omkring halvanden million bladkøbere, primært kvinder.

Ifølge Børsen vil Aller både bruge data til at optimere sin egen forretningen samt til at tjene penge på at sælge den og den medfølgende indsigt i selskabets halvanden million bladkøbere.

“I al beskedenhed, så er der ikke nogen i Danmark, der ved så meget om kvinder som os. Vi har så meget data på dem," siger topchef Lars Sander Matjeka til avisen.

Nets afnoteres fra børsen på mandag

Nets bliver mandag i næste afnoteret fra fondsbørsen i København.

Det sker efter, at selskabet i sidste uge blev solgt til kapitalfonden Evergood 5 AS.

94,1 procent af aktiekapitalen har allerede accepteret tilbuddet fra køberen, hvilket giver kapitalfonden ret til at tvangsindløse resten af aktierne.

Kapitalfonden meddeler i denne meddelelse, at det vil ‘udnytte sin ret’ til at tvangsindløse disse resterende udestående aktier og afnotere selskabet.

Sidste handelsdag for Nets bliver 12. februar, hedder det.

Læs også: Nets solgt: Overtages af kapitalfond - dit Dankort og NemID får ny ejer.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

    AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

    Digital transformation | København

    Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

    Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

    Infrastruktur | København

    Cloud & infrastruktur 2026: AI, afhængighed og digital handlefrihed

    Cloud er strategisk infrastruktur og fundament for AI, drift og innovation. Geopolitik og regulering ændrer leverandørvalg og dataplacering. Computerworld samler beslutningstagere om afhængighed, europæiske alternativer og digital handlefrihed.

    Se alle vores events inden for it

    Semler Gruppen

    IT Service Manager til Semler IT

    Københavnsområdet

    Unik System Design A/S

    DevOps Engineer

    Sydjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision