Atea skærer ned for mandskabet: Mere end seks procent af medarbejderstaben fjernet

Atea skal spare penge og skærer i mandskabet. Næsten 100 stillinger er blevet fjernet.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Pres på indtjeningen tvinger Atea til at skære i mandskabet.

Selskabet har i årets løb fjernet 98 stillinger, fremgår det af det netop offentliggjorte årsregnskab.

“For at forbedre profitabiliteten har Atea Danmark taget initiativ til at reducere driftsomkostningerne,” skriver Atea i regnskabet i kvartalsregnskabet, som du finder her.

Her skriver Atea, at selskabet i begyndelsen af andet kvartal ‘indførte ansættelsesstop for at reducere mandskabet og skære ned for omkostningerne.’

“Det har ført til, at det gennemsnitlige antal fuldtidsansatte medarbejdere i Q4 2017 var 6,2 procent lavere end i Q4 2016,” skriver Atea.

Det svarer til 98 fuldtidsstillinger i selskabet.

Omsat i kroner og øre betyder det, at Atea har reduceret omkostningerne med syv procent i fjerde kvartal 2017 i forhold til det tilsvarende kvartal et år tidligere.

Der er da også grund til reduktionen.

I den danske forretning er omsætningen i fjerde kvartal faldet med hele 8,1 procent i forhold til det tilsvarende kvartal et år tidligere. Omsætningen landede i kvartalet på 1,937 milliarder kroner.

Drifts-indtjeningen i den danske forretning (EBIT) er i kvartalet faldet med hele 21,7 procent til 84,5 millioner kroner fra 107 millioner et år tidligere.

Det fremgår desuden af regnksabet, at Ateas hardware-forretning dykker ret kraftigt. Her er omsætningen faldet med 16,3 procent.

Atea skriver i regnskabet, at faldet skyldes, at selskabet har solgt mindre udstyr til datacenter og ‘klient-relateret hardware.’

Til gengæld er der stor vækst på 19,3 procent i salget af software.

“Stigningen er baseret på større salg til den offentlige sektor,” hedder det.

Læs også: Morten Felding bruger ny ISO-certificering som skjold mod dårlig omtale af Atea: "Der er ingen andre i Danmark, der har den her certificering"

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | København Ø

    People Tech 2025 – hvor HR møder IT

    Deltag og oplev, hvordan People Tech 2025 kan gøre HR til en nøglespiller i fremtidens forretningsstrategi.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Hybrid og cloud – sikre og strategiske it-valg i en ustabil verden

    Eksklusive danske digitale ledere mødes til rundbordssamtale om balancen mellem fart, sikkerhed og compliance. Hør hvordan CIO’er bygger robuste hybrid cloud-strategier, der skaber reel forretningsværdi og styrker modstandskraften.

    Sikkerhed | København

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S

    Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse