Morgen-briefing: Amazon er nu mere værd end Microsoft / Ny direktør til Specialisterne / Sundhedsplatform kalder 165 studerende ind som support

Amazon er nu mere værd end Microsoft. Ny direktør til Specialisterne. Sundhedsplatform kalder 165 studerende ind som support. USA knalder stor internet-bande. Google lukker Nest som selvstændigt firma.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Godmorgen fra Computerworld. Her kommer overblikket over it-nyhederne torsdag morgen v/ morgen-briefing-bestyrer Dan Jensen.

Amazon er nu mere værd end Microsoft

Det har været på vej i et stykke tid, og nu er det sket: Amazon har overhalet Microsoft og er nu for første gang mere værd end Microsoft, hvis markedsværdi ellers er steget med 150 procent i de senere år.

Amazons markedsværdi er nu mere end 685 milliarder dollar - 4,14 billioner kroner. Det betyder, at selskabets værdi kun overgåes af Apple og Alphabet.

Apple er fortsat verdens mest værdifulde selskab med en markedsværdi på 815 milliarder dollar.

Amazon-aktien er steget 21 procent siden nytår, og stifter og direktør Jeff Bezos har indtaget tronen som verdens rigeste person fulgt af Microsofts Bill Gates, investoren Warren Buffet og Facebooks Mark Zuckerberg. I den rækkefølge.

Ny direktør til Specialisterne

It-selskabet Specialisterne får ny administrerende direktør i skikkelse af Carsten Lassen. Han kommer fra en stilling som partner i strategihuset Märk.

Han afløser Johnnie Krag, der har været direktør i selskabet i de seneste fire år.

Specialisternes medarbejderstab består fortrinsvis af autister og lignende. Deres særlige egenskaber gør, at de egner sig godt til at løse it-opgaver, der kræver analytisk- og logisk sans og høj koncentrationsevne.

Selskabet blev stiftet i 2003 og grundlægger Thorkil Sonne modtog i 2008 IT-prisen.

Det kan du læse mere om her: Den prestigefyldte IT-Prisen 2008 til innovativ far.

Sundhedsplatform kalder 165 studerende ind som support

Den omstridte Sundhedsplatformen i Region Hovedstaden opskalerer supportfunktionen massivt, skriver Information.

Hidtil har omkring 30 ingeniør-studerende udgjort den såkaldte Studentergruppe, som har stået for supporten til sygeplejesker og læger, der har haft problemer med systemet.

Nu udvides gruppen markant, så den fremover kommer til at bestå af 165 ingeniør-studerende, skriver avisen.

De skal kunne træde til med hjælp i løbet af fem minutter, og det vurderes, at 70 procent af problemerne kan løses ved hjælp af studenter-supporten.

USA knalder stor internet-bande

De amerikanske myndigheder har gjort et af sine største fangster nogensinde i den kriminelle cyber-undergrund, nemlig en ukrainsk bande af cyberkriminelle, der under navnet ‘Infraud’ har handlet med stjålne identiteter, vasket penge hvide, svindlet banker og andre ting.

Banden har beviseligt stjålet mindst 795.000 bank-logins,. masser af PayPal-logins samt flere hundrede tusinder kreditkort-numre, hedder det.

Ifølge det amerikanske justitsministerium er 36 personer indtil videre blevet tiltalt. De er blevet anholdt i USA, Australien, Storbritannien, Frankrig, Italien, Kosovo og Serbien.

‘Infraud’ har haft kampråbet ‘In fraud we trust.’ I spidsen har stået en 34-årig ukrainer.

Google lukker Nest som selvstændigt firma

Det vakte nogen opsigt, da Google i 2014 købte det dengang lille hardwarefirma Nest for enorme 17,5 milliarder kroner.

Nest bygger intelligente termostater, alarmer og lignende.

Nu bliver Nest lukket som selvstændigt firma og flyttet ind i Googles hardware-division, der også står for udvikling af smartphones, computere og højttalere.

Ifølge Google skal integreringen af Nest i hardware-divisionen ‘supercharge Nests mission’ om at gøre hjem ‘sikrere, mere miljøvenlige og billigere.’

Du kan læse mere om købet af Nest her: Derfor vil Google betale milliarder for lille termostat-firma

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: Fra identity-angreb til sikker genopretning

Identity-angreb rammer virksomhedens kontrolplan først. Få konkrete råd til at beskytte og gendanne AD og Entra ID, validere recovery og styrke cyberresiliensen. Deltag og lær hvordan du kan sikre hurtigere vej tilbage efter et angreb.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos