Microsoft på strandhugst efter nye cloud-kunder: Få gratis OneDrive for Business - hvis du dropper konkurrenten

Microsoft vil have flere kunder til OneDrive for Business og vil derfor nu give nye kunder gratis adgang til cloud-tjenesten, indtil deres kontrakt med konkurrenter som Dropbox, Google og Box udløber.

Artikel top billede

Microsoft har stor succes med at kapre kunder til cloud-tjenester som Azure, Office 365 og OneDrive for Business.

Nu forsøger selskabet at få endnu flere virksomhedskunder til at tager springet over til OneDrive for Business. Det skal ske ved at nuppe kunderne fra andre spillere på markedet for cloud-baseret storage.

Microsoft henvender sig med et nyt opsigtsvækkende tiltag nemlig til eksisterende kunder hos Box, Dropbox og Google. Microsoft lover, at man får gratis adgang til OneDrive for Business i den resterende kontrakt-periode med disse selskaber.

“Vi gør det lettere for nye for nye kunder at foretage skiftet ved at tilbyde OneDrive for Business gratis i den resterende periode af den eksisterende kontrakt med Box, Dropbox eller Google,” skriver Ron Markezich, corporate vice president i Microsoft, i et blogindlæg.

Læs også: Dit svære og afgørende valg: Satser du på cloud computing - eller lokal hardware, der afregnes som 'flex pay'

Microsofts noget opsigtsvækkende tilbud, der potentielt vil kunne intensivere konkurrencen på cloud-markedet yderligere, er netop trådt i kraft og gælder frem til 30. juni.

Kravet er, at man som virksomhed ikke allerede må være kunde hos OneDrive for Business eller Office 365, og at man har minimum 500 brugere.

“Hvis du vælger at opbevare dine filer i OneDrive i stedet for hos andre cloud storage-leverandører får du mulighed for at arbejde hurtigere og smartere med Office 365," skriver Microsoft blandt andet.  

"Det er den eneste tjeneste, der giver mulighed for co-authoring i Office Online og i Office 2016 apps til mobil, pc, and Mac - ligesom der er personaliserede søgninger og discovery via Microsoft Graph,” lyder det fra Microsoft.

Ifølge Microsoft er der i dag 350.000 organisationer på verdensplan, der anvender OneDrive for Business.

Læs også:

Hvilken cloud-løsning skal du vælge? Her er fordele og ulemper ved cloud-tjenesterne fra Microsoft, Amazon og Google

Dit svære og afgørende valg: Satser du på cloud computing - eller lokal hardware, der afregnes som 'flex pay'

Klar besked om cloud computing: Glem alt om billige servere og storage - nu har virksomhederne fanget fidusen

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Systematic

    Systematic og Helsing vil gøre droner til en integreret del af fremtidens beredskab

    Samarbejdet mellem Systematic og Helsing skal styrke Europas kontrol over egne forsvarsdata – og bringe militær og civil sikkerhed tættere sammen.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Marck Stadel Klaris som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Nyt job
    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S

    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Jacob Vildbæk Jensen som Datateknikerelev ved afd. Herning og afd. Rødekro. Han har tidligere beskæftiget sig med tjenerfaget,. Nyt job