Microsoft-undersøgelse: Ny teknologi gør langt fra altid medarbejderne mere produktive

Det er nødvendigt med en langt mere velovervejet og fornuftig digital kultur, hvis ny teknologi skal gøre medarbejderne mere produktive og ikke bare ende med at distrahere dem.

Artikel top billede

De fleste kender nok til, at emailen kan være lidt af en tidsrøver. Det samme gælder de sociale medier.

Det kan godt være, at der er masser af smart, moderne teknologi, man kan hive ned fra hylderne og installere hos virksomhedens medarbejdere. Desværre resulterer det langt fra altid i en højere produktivitet.

Det er budskabet i en ny stor undersøgelse. Mens budskabet i sig selv måske ikke er så overraskende, så er det bemærkelsesværdigt, at afsenderen er selveste Microsoft, en af verdens største it-virksomheder.

Hovedkonklusionen i undersøgelsen, som Microsoft står bag, er nemlig, at ny teknologi risikerer at distrahere medarbejderne i virksomheden frem for at gøre dem mere produktive.

Mange af de 20.000 deltagere fra 21 forskellige lande i Europa, der har deltaget i undersøgelsen, har svaret, at de blandt andet har svært ved at koncentrere sig på grund af de mange emails, beskeder og notifikationer.

Det skriver BBC, der kan fortælle, at kun 11,4 procent af de europæiske arbejdstagere siger, at de er meget produktive.

"Moderne arbejdere har adgang til en overflod af teknologi, men denne tilgængelighed kan ikke nødvendigvis overføres til, at det har en effekt,” lyder det i rapporten.

Læs også: Det vrimler med smarte teknologier til business intelligence og analytics - men lad nu være med at begå en brøler

Sociale medier forstyrrer

Ikke overraskende er de sociale medier et af de forstyrrende elementer, som respondenterne peger på, og Microsoft siger ifølge BBC da også, at der er en fare ved den konstante 'connectivity' og forventningen om, at man altid skal reagere på nye beskeder og lignende.

Derfor er en hovedpointe i rapporten også, at en mere klar digital kultur i virksomheden kan hjælpe til med at forbedre medarbejdernes produktivitet.

I de virksomheder, hvor man har en stærk digital kultur, svarer 22 procent af medarbejderne, at de er meget produktive - altså en langt højere andel end i virksomhederne generelt.

Læs også:

Nyt kæmpe it-marked: Her kaster man sig over augmented reality - bruges til at hindre alvorlige ulykker

Topchefer udpeger vejen til innovation og vækst: Disse teknologi-områder skal der fokus på

Navnenyt fra it-Danmark

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Joshua Pratt, 32 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at bruge sin tekniske knowhow og erfaring i teamet for extensions og integrationer. Han kommer fra en stilling som Tech Director hos NoA Ignite Denmark. Han har tidligere beskæftiget sig med komplekse webprojekter, senest udviklingen af det nye website og e-commerce-platform for tivoli.dk. Nyt job

Joshua Pratt

Idura

Forte Advice har pr. 19. januar 2026 ansat Karoline Lotz Jonassen som Head of Business Design. Karoline skal især beskæftige sig med business design, og hvordan kunder strategisk innoverer eller arbejder med nye forretningsområder. Karoline kommer fra en stilling som Future Commerce Lead hos IMPACT Commerce. Nyt job

Karoline Lotz Jonassen

Forte Advice

Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

Per Claus Henriksen

Alcadon ApS

Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Niko Phonekeo som Digital Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med Primært NORRIQs marketing tech stack, digitale kampagneudvikling SEO og lead management. Han kommer fra en stilling som Nordic Marketing Director. Nyt job

Niko Phonekeo

Norriq Danmark A/S